Іспанія успішно розмістила облігації на 2,51 млрд євро
За підсумками аукціону іспанському казначейству вдалося сьогодні розмістити короткострокові державні облігації з терміном обігу 3 і 6 місяців і залучити 2 млрд 510 млн євро, що відповідає заявленій цільовій сумі. Про це повідомляє Міністерство фінансів Іспанії.
Таким чином, був успішно пройдений черговий тест на інтерес інвесторів до цінних паперів країни. Попит інвесторів перевищив прогнози експертів. Коефіцієнти покриття на аукціоні склали 4,3 і 6,9 (за тримісячними і шестимісячними держпаперами відповідно).
Прибутковість за держоблігаціями виявилася нижче прибутковості в рамках попереднього аналогічного аукціону. Так, прибутковість за тримісячними держпаперами склала 1,285%, за шестимісячними - 1,847% проти дохідності в 1,735% і 2,435% відповідно в рамках аналогічного аукціону в середині грудня 2011 р.
Наявність недорогого фінансування від ЄЦБ і скупка ним держоблігацій Іспанії на вторинному ринку сприяли зниженню прибутковості за іспанськими бондами.
Нагадаємо, 19 січня ц.р. Іспанія розмістила держоблігації з різним терміном обігу до 10 років, успішно пройшовши черговий тест на інтерес інвесторів до цінних паперів країни після дій міжнародного рейтингового агентства S&P, яке понизило рейтинг Іспанії на два щаблі. В рамках аукціону Міністерству фінансів країни вдалося залучити 6,6 млрд євро, що значно перевищило заявлений рівень 4,5 млрд євро. Попит інвесторів перевищив прогнози експертів, а прибутковість держоблігацій збіглася з прогнозами аналітиків.
Зокрема, Іспанія продала 10-літні держпапери, зумівши залучити 3 млрд євро. Середньозважена прибутковість по них склала 5,403%, що трохи нижче прибутковості в рамках попереднього аналогічного аукціону (5,545%).
Крім 10-літніх бондів іспанський Мінфін розмістив облігації з терміном обігу до 2016 р. (залучив 1,3 млрд євро) і 2019 р. (2,3 млрд євро).
Нагадаємо, 17 січня ц.р. Іспанія успішно розмістила держоблігації терміном на 12 і 18 місяців на 4,8 млрд євро. Попит на іспанські держпапери перевищив пропозицію в 3,5 і 3,2 рази (для 12-місячних і 18-місячних держоблігацій відповідно), надавши ще один сигнал до того, що зниження рейтингу Іспанії з боку S&P не стало ударом для фінансового ринку. Прибутковість по іспанських держоблігаціях знизилася до 2,049% (по 12-місячних) і 2,399% (по 18-місячних) проти 4,050% і 4,226%, зафіксованих за підсумками попереднього аналогічного аукціону, що відбувся в середині грудня 2011 р.
Зазначимо, 12 січня Іспанія змогла продати три серії бондів з погашенням в 2015-2016 рр. на загальну суму 10 млрд євро. У тому числі випуск 3-літніх облігацій на суму 4,27 млрд євро був розміщений при середній прибутковості в 3,38% - більш низькій, ніж на попередніх аукціонах.
Іспанський аукціон з розміщення середньострокових і довгострокових держоблігацій на загальну суму 6 млрд євро, який відбувся 15 грудня, залучив стійкий попит з боку інвесторів, трохи знизивши побоювання ринків щодо того, що Іспанія є "слабкою ланкою" єврозони. Казначейству Іспанії тоді вдалося розмістити 5- і 10-річні боргові папери під більш низький відсоток порівняно з попередніми аукціонами. Це стало заспокійливим сигналом для інвесторів, проте перевірити тренд прибутковості іспанських облігацій вони змогли лише в січні, відзначивши його спадаючий вектор.
Зараз розміщення Іспанії та Італії є своєрідними індикаторами стану європейської економіки. Зниження прибутковості по облігаціях цих країн сприймається інвесторами як ознаки поступового вирішення боргової кризи в єврозоні.
Однак експерти вказують, що облігації проблемних країн, можливо, купує ЄЦБ, чим штучно знижує ставки по бондах, однак це не веде до вирішення проблем.
13 січня 2012 р. і без того натягнуту ситуацію погіршило рейтингове агентство Standard & Рoor's, яке здійснило різні рейтингові дії відносно 16 країн єврозони. Зокрема, на два ступені були знижені довгострокові суверенні кредитні рейтинги Італії, Іспанії, Кіпру та Португалії. На один щабель знижені подібні рейтинги Австрії, Мальти, Словаччини, Словенії і Франції. За винятком Словаччини ("стабільний"), рейтингах усіх інших країн привласнений "негативний" прогноз.
Очікувалося, що зниження рейтингів Італії і Іспанії знову поверне високі ставки по облігаціях цих країн, а також обвалить курс євровалюти. Однак інвестори не стали звертати увагу на зміну рейтингів, і це не відбилося на поточному стані справ на європейських ринках.