ua en ru

Ісландія призупинила переговори про приєднання до ЄС до референдуму

Автор: RBC.UA
Влада Ісландії заявила, що переговори про приєднання до ЄС будуть припинені до проведення загальнонародного референдуму з цього питання. 

Влада Ісландії заявила, що переговори про приєднання до ЄС будуть припинені до проведення загальнонародного референдуму з цього питання. Про це повідомляє "Росія 24".

Ісландія залишається однією з небагатьох країн Європи, які продовжують вести незалежний політико-економічний курс. Маленька острівна держава, яка до фінансової кризи 2008 заслужила оцінку "кращої країни для життя" згідно з рейтингами ООН, як і раніше воліє йти своїм власним шляхом розвитку.

Глава сформованого на цьому тижні нового коаліційного уряд країни Сігмундур Давид Гуннлаугссон (на фото) заявив, що процес переговорів про приєднання Ісландії до ЄС зупинено і не буде поновлюватися, до тих пір, поки не відбудеться загальнонародний референдум. Влада поки не визначили терміни проведення референдуму.

Читайте також: На виборах до парламенту Ісландії перемагає правоцентристська опозиція

Згідно з численними опитуваннями громадської думки більшість ісландців виступають за "продовження процесу переговорів з ЄС", однак при цьому висловлюються різко проти "приєднання до ЄС".

За даними останніх опитувань, проведених MMR, Capacent Gallup і University of Iceland, з на початку 2013 року проти приєднання Ісландії до ЄС виступає переважна кількість респондентів (63,3%, 58,5% і 52,2% відповідно). При цьому підтримують цю ідею лише приблизно 25% опитаних.

Для багатьох ісландців поворотним етапом у питанні про приєднання до ЄС стала фінансова криза. До 2009 р. більшість респондентів виступали за вступ Ісландії до Євросоюзу.

Боргова криза, що вибухнула згодом в єврозоні, а також фінансовий колапс Кіпру, змусили багатьох засумніватися в доцільності приєднання до наднаціональної структури Європейського союзу. Однак, зазначається, що приєднання до ЄС могло б принести Ісландії значні вигоди у сфері валютного регулювання, проте може поставити під загрозу її риболовецьку галузь через що тягнеться суперечки з сусідами про квоти на вилов багатьох промислових порід. Крім того, даний шлях виглядає все менш привабливим через розширюється кризи єврозони і затяжного процесу переходу на нову валюту. Проте, зайнята новим урядом позиція означає, що коаліції доведеться шукати альтернативні шляхи вирішення питання про нормалізацію фінансової політики держави. З 2008 року центробанк Ісландії так і не зняв введених обмежень на валютні операції. Ісландська крона вкрай нерегулярно торгується на світовому валютному ринку, і дана обставина, яке гальмує відновлення економіки острова, тривожить більшу частину 320-тисячного населення, значна частина якого не може розплатитися за докризовими боргами.

Читайте також: Moody's підвищило прогноз по рейтингу Ісландії з "негативного" до "стабільного"

Нагадаємо, у квітні на парламентських виборах в Ісландії перемогу здобула правоцентристська опозиція - Прогресивна партія і консервативна Партія незалежності. Обидві партії пообіцяли відновити економічне зростання і відкликати заявку Ісландії на вступ до ЄС.

Країна почала переговори про приєднання до Євросоюзу в липні 2010 року, референдум з питання про вступ до ЄС очікується на початку 2013 року. Основними спірними питаннями в рамках переговорів залишаються регулювання сільського господарства, рибальської галузі та охорони навколишнього середовища.