ua en ru

Ісламський світ відзначає Курбан-байрам (фото)

Автор: RBC.UA
Ісламський світ в п'ятницю, 26 жовтня, відзначає одне з головних мусульманських свят - Ід аль-Адха (арабською), або Курбан-байрам (тюркською).

Ісламський світ в п'ятницю, 26 жовтня, відзначає одне з головних мусульманських свят - Ід аль-Адха (арабською), або Курбан-байрам (тюркською).

День жертвопринесення, який припадає на 70-й день після свята Ураза-байрам, відзначається на згадку про жертвопринесення ісламського пророка Ібрагіма і символізує закінчення хаджу - паломництва мусульман до Мекки.

Згідно з Кораном, архангел Джабраїл з'явився до пророка Ібрахіма уві сні й передав йому веління від Аллаха принести в жертву єдиного сина Ісмаїла. Пророк відправився в долину Міна до того місця, де нині стоїть Мекка, і почав приготування. Син, який знав про свою долю, не пручався, так як був слухняний батькові і Аллаху. Однак це виявилося випробуванням від Всевишнього: коли жертва була майже принесена, Аллах змилостивився і зробив так, щоб ніж не зміг різати, а архангел Джабраїл дав Ибрахиму барана в якості заміни.

Мусульмани вважають свято уособленням милосердя, величі Аллаха і вказівкою на те, що люди повинні виконувати його повеління, якими б важкими вони не були.

Ісламський світ відзначає Курбан-байрам (фото) Ісламський світ відзначає Курбан-байрам (фото) Ісламський світ відзначає Курбан-байрам (фото)

Свято жертвопринесення є кульмінацією хаджу. Напередодні Курбан-байраму паломники сходять на гору Арафат, звідки пророк Мухаммед виголосив свою останню проповідь. За стоянням на горі, яке триває до заходу сонця, слідує обряд побиття Сатани каменями в долині Міна. Потім мусульмани здійснюють таваф - семиразовий ритуальний обхід проти годинникової стрілки навколо святилища Кааба.

У день жертвоприношення мусульмани здійснюють повне обмивання (гуслі), надягають нові одягу, відвідують родичів і старих, подають милостиню, відвідують могили батьків і близьких. Прихильники ісламу вітають один одного словами "Ід Мубарак" (універсальна фраза, що є аналогом українського "Зі святом!") І "Такаббаль Аллаху Мінна ва мінкум" ("Нехай прийме Аллах від вас і від нас!"). Крім того, мусульмани, подібно пророку Мухаммеду, в святковий день змінюють маршрут свого звичайного шляху до місця спільної молитви.

Курбан-байрам починається з хутби (проповіді), яку вимовляє мулла або імам-хатиб, і жертвопринесення. У жертву Аллаху приноситься домашня худоба - корова, коза, вівця чи верблюд. М'ясо жертовних тварин ділиться на три частини. Одна призначається для сімейної трапези, друга йде на частування друзів і сусідів, а третя обов'язково лунає нужденним. Бажано, щоб жертовна тварина була жирною, великою і красивою. У ній не повинно бути вад, які впливають на кількість і якість м'яса. Тому не можна приносити в жертву кульгавих, сліпих або хворих тварин, а також тварин, у яких зламано більше половини рога або відрізано більше половини вуха.

Відзначимо, що в 2013 р. Курбан-байрам буде відзначатися 15 жовтня.