ua ru

Ісламісти перемогли на виборах в Марокко

Автор: RBC.UA
На виборах в Марокко, які відбулися в п'ятницю, 25 листопада, лідирує помірна ісламістська "Партія справедливості і розвитку". Про це повідомив міністр внутрішніх справ країни Таїб Шеркауї, передає Reuters.

На виборах в Марокко, які відбулися в п'ятницю, 25 листопада, лідирує помірна ісламістська "Партія справедливості і розвитку". Про це повідомив міністр внутрішніх справ країни Таїб Шеркауї, передає Reuters.

Виборча явка склала 45%, що є прогресом у порівнянні з 37%-ми на минулих виборах. Деякі політичні сили вирішили бойкотувати вибори.

Всього у виборах брали участь 31 партія і два незалежні кандидати, які боролися за право отримати представництво в 395-місцевому парламенті. Як очікується, жодна з партій не досягне за підсумками виборів абсолютної перемоги, і буде змушена вступати в коаліцію з іншими фракціями для формування парламенту.

Оприлюднені попередні результати голосування свідчать про те, що "Партія справедливості і розвитку" отримає 80 з 395 мандатів. На другому місці з 45 мандатами знаходиться партія "Істікляль" (Партія незалежності), з якою "Партія справедливості і розвитку" розраховує сформувати коаліційний уряд, повідомив міністр.

Очолює "Істікляль" чинний прем'єр-міністр країни Аббас ель-Фасса вже висловив готовність сформувати з Партією справедливості і розвитку уряд національної єдності.

У керівництві "Партії справедливості і розвитку" вже заявили про готовність створити правлячу коаліцію з представниками трьох партій, що ввійшли в попередній уряд Марокко, включаючи націоналістів і соціалістів.

Офіційні результати, як очікується, будуть оголошені лише в понеділок. Якщо вони підтвердять нинішній розклад, то ісламісти на чолі з Абделіллахом Бенкіраном повторять успіх своїх побратимів на недавніх виборах у Тунісі.

Нагадаємо, відразу ж після закінчення голосування один з керівників "Партії справедливості і розвитку" Лахсен Даоді заявив про перемогу на парламентських виборах.

"Згідно з повідомленнями наших представників і різних соцопитувань по всій країні, ми перемогли. Ми виграли (голосування) в Рабаті, Касабланці, Танжері, Кенітрі і це не повний список", - сказав він в бесіді з агентством Reuters.

Це перші вибори після того, як король Мохаммед оголосив про відмову від частини владних повноважень на користь парламенту і прем'єр-міністра. Нагадаємо, 1 липня 2011 року на загальному референдумі 98% голосів "за" був схвалений проект нової конституції Марокко. Згідно реформами, які пройшли в Марокко після серії масових акцій протесту, які проходили в державі в рамках так званої "Арабської весни", тепер парламент і уряд отримали більше повноважень, ніж раніше. Зокрема, король країни Мохаммед IV змушений призначити прем'єр-міністром країни представника партії, яка перемогла в ході голосування, а не того, кого монарху захочеться. Ця норма закріплена в новій марокканській конституції.

Нагадаємо, в Тунісі на виборах в кінці жовтня перемогла ісламістська партія "Еннахда" ("Відродження"). Її підтримали близько 40% виборців. Лідером партії є Рашид Ганнуши, який більше 20 років перебував у вигнанні через незгоди з колишньому керівництвом країни. Перемога "Еннахди" стала першим успіхом для подібних партій в арабському світі з 2006 р.: тоді в Палестині виграв вибори рух "Хамас". У 1991 р. ісламісти здобули перемогу в Алжирі, але армія анулювала результати голосування.