Зникаючий вид: ВНЗ України втрачають кримчан
В цьому році кримські абітурієнти в українських вузах стануть зовсім вже музейною рідкістю. Справа не тільки в проросійській позиції більшості жителів півострова і "плюшках" від окупантів, але і у ригідності освітньої політики української влади.
Наведемо сумні цифри. В 2014 році, до анексії Криму, для проходження зовнішнього незалежного тестування зареєструвалося близько 300 тис. українських випускників. Серед них - понад 12 тис. кримчан. З цих 12 тис. всього 300 осіб у підсумку пройшли ЗНО та виявили бажання здобути вищу освіту в Україні.
У 2015 році загальна кількість тих, хто пройшов тестування, зменшилася ще на 9 тис. Серед причин чергового падіння показників експерти називають демографічний спад, АТО і окупацію Криму.
Що ж відштовхує молодь півострова від навчання в Україні?
Заступник міністра освіти України Павло Полянський стверджує, що влада зробила все можливе для прибавлення кримської молоді до вітчизняних вузів, і винні в сформованій ситуації самі кримчани.
"Була потужна рекламна кампанія на радіо і ТБ, ми співпрацювали з громадськими організаціями, навіть приватними особами, - всі, хто хотів знати, той знав. Але змусити людей робити те, що їм не хочеться, ми не в силах", - заявив чиновник РБК-Україна.
Але, за свідченнями місцевих жителів, справи з українською агітацією в Криму йшли не так райдужно.
"Бажаючі вступити в українські вузи, звичайно, є, нехай і невеликий відсоток. Але занадто багато запитань у них з'являється: труднощі з перетином кордону, заплутана процедура оформлення різних документів, побоювання, що український диплом потім нікому не потрібен буде. Агітаційна робота, можливо, десь і велася, але ніхто з моїх знайомих про це не чув", - розповів алуштинець Микола Пушкарюк.
На тлі несміливих спроб української влади залучити кримську молодь, освітня політика російських окупантів виглядає як "атракціон нечуваної щедрості".
"Більшість кримських випускників 2014 і 2015 років вважають, що їм дуже пощастило. Атестати видали автоматом, дозволили не здавати ЄДІ... Зі вступом в кримські вузи - взагалі "шара". Вступних іспитів, як таких, не було, в основному - співбесіди. У російських вузах для кримчан була виділена квота по вступником в минулому році, багато поїхали", - запевнив Пушкарюк.
Здавалося б, саме час українським чиновникам від освіти вступити на стежку ідеологічної війни за юні душі, керуючись слоганом "Крим - це Україна". Але вони вирішили йти на принцип, ускладнюючи процедуру отримання українського атестату та вступу кримчан в українські внз в 2015 році.
За словами заступника міністра освіти Інни Совсун, через два місяці після початку окупації видані в кримських школах атестати і дипломи про вищу освіту обміняли на українські всім бажаючим. Кримчани підтверджують: процедура була заплутаною, але дійсно проводилася.
В цьому році атестати, без яких вступ до ВНЗ України неможливий, обмінювати не будуть.
"У Криму немає жодних російських атестатів - ні в кого! Є просто папірці, які ніхто ніколи не визнає. Обміну на українські документи ці папірці підлягати не можуть",- безаппеляционно відповів Павло Полянський на питання РБК-Україна про можливість обміну атестатів кримчанам, що планують вступати.
За словами Совсун, тепер єдиний спосіб для жителів Криму вступити в український вуз - заздалегідь прикріпитися до установи шкільної освіти в Україні.
Таким чином, кримським школярам пропонується або переїхати на материкову Україну і вчитися там, або вести не по-дитячому "подвійне життя". Покрокова інструкція, розміщена на сайті Міносвіти спеціально для випускників з окупованих територій, тільки здається нескладною.
Спочатку дитина повинна відучитися екстерном в одній з українських шкіл, потім пройти тестування з усіх предметів, отримати атестат, здати ЗНО і тільки потім подавати документи до внз. Варіант з екстернатом здається непідйомним, якщо врахувати необхідність паралельно вчитися і здавати іспити у кримській школі, а варіант з переїздом - занадто складним, небезпечним і мало для кого прийнятним.
"Самі подумайте, ну які батьки дозволять дитині в таких умовах кудись їхати", - сказав Микола Пушкарюк.
Ніяких істотних пільг абітурієнтам з Криму українські вузи не надають. Чи не єдина поступка - дві додаткові сесії ЗНО, проведені спеціально для кримчан і жителів зони АТО 9 і 27 червня.
За словами Павла Полянського, складнощі виникнуть і у тих студентів, хто все ще бажає перевестись з кримських вузів в українські. Рік, проведений у кримському виші під час окупації, при перекладі зараховуватися не буде.
У 2014 році, за словами чиновника, з кримських вузів в українські перевелися 8 тис. осіб.