ua en ru

Іранські військові стверджують, що збили американський безпілотник

Автор: RBC.UA
Іранські військові збили американський безпілотний літальний апарат, який порушив східний кордон країни, стверджують військові джерела. Як передає BBC з посиланням на іранські ЗМІ, збитий безпілотник, який нібито відносився до типу RQ170, добре зберігся і тепер перебуває в руках військових.

Іранські військові збили американський безпілотний літальний апарат, який порушив східний кордон країни, стверджують військові джерела. Як передає BBC з посиланням на іранські ЗМІ, збитий безпілотник, який нібито відносився до типу RQ170, добре зберігся і тепер перебуває в руках військових.

В Міжнародних силах сприяння безпеці (МССБ) під керівництвом НАТО кажуть, що мова може йти про американський безпілотник, зниклий в західній частині Афганістану минулого тижня.

"Безпілотний літальний апарат (БПЛА), про який говорять іранці, - це, можливо, американський неозброєний розвідувальний апарат, який здійснював політ над західним Афганістаном в кінці минулого тижня, - говориться в заяві МССБ. - Оператори БПЛА втратили контроль над ним і працювали над визначенням його положення".

Американське джерело повідомило, що у Вашингтона немає даних про те, що безпілотник справді був збитий.

Неназване іранське джерело заявило з приводу безпілотника телеканалу "Алам", що в майбутньому Тегеран буде відповідати на порушення свого повітряного простору і за своїми кордонами.

RQ170 Sentinel - важковловимий безпілотний літальний апарат з багатим набором можливостей. За формою він схожий на гігантське крило, приблизно так само, як бомбардувальник-стелс B2. Така машина слабо уловлюється радарами і явно використовувалася для якогось секретного завдання, відзначає BBC.

RQ170 вперше був помічений на афганській базі в Кандагарі в 2007 р. Відомо, серед іншого, що ці апарати використовувалися для спостереження в режимі реального часу за притулком Усами бен Ладена в пакистанському місті Абботабад до і під час операції американського спецназу, в результаті якої лідер "Аль-Кайеди" був убитий.

У липні Іран стверджував, що збив безпілотник над священним містом Ком недалеко від ядерного об'єкту Форду. У січні минулого року Тегеран також заявляв, що збив два "західних шпигунських апарати" над Перською затокою, але ніяких доказів не навів.

Зазначимо, в Ірану вкрай напружені відносини із західними країнами через його ядерну програму, яка, як вважають на Заході, спрямована на створення ядерної зброї. Тегеран ці звинувачення відкидає.

18 листопада ц.р. на засіданні Ради керівників МАГАТЕ більшістю голосів була прийнята резолюція, в якій міститься "зростаюча заклопотаність" організації щодо питання іранської ядерної програми.

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу за підсумками засідання в Брюсселі 1 листопада домовилися посилити санкції відносно Ірану, істотно розширивши "чорні списки". Як повідомили представники ЄС, у нові списки по Ірану у зв'язку з суперечливою ядерною програмою країни потрапили ще 180 різних компаній і установ. Раніше глава Міністерства закордонних справ (МЗС) Великобританії Вільям Хейг заявив, що додаткові обмежувальні заходи покликані посилити економічний тиск на Іран шляхом ізоляції фінансового сектора країни.

Відносини міжнародного співтовариства з Іраном різко погіршилися після нападу протестуючих на посольство Лондона в Тегерані. Після цього, Лондон закрив посольство Ірану, Берлін і Париж відкликали своїх послів з Ірану. Також Норвегія оголосила про тимчасове закриття свого посольства в Тегерані. Влада Італії викликала посла Ірану у Римі в Міністерство закордонних справ для того, щоб висловити "глибоке співчуття" у зв'язку зі штурмом Посольства Великобританії в Тегерані.

Коментуючи рішення британського уряду про закриття посольства Ірану в Лондоні, офіційний представник міністерства закордонних справ Ірану Рамін Мехманпараст назвав цей крок "поспішним і рефлексивним", пообіцявши, що Ісламська республіка прийме відповідні заходи.

Раніше Іранська Рада стражів конституції (спеціальний надпарламентський орган влади) схвалила запропонований парламентом законопроект щодо зниження рівня дипломатичних відносин з Великобританією до рівня повірених у справах. Згідно з законодавством країни, після прийняття проекту британський посол повинен протягом двох тижнів залишити Ісламську Республіку, а дипломатичну місію Великобританії в країні очолить повірений в справах. Зниження рівня дипломатичних зв'язків і протести в Тегерані стали відповіддю Ірану на додаткові санкції, введені Лондоном. У листопаді Великобританія ввела заходи, які передбачають припинення будь-яких відносин між британськими фінансовими та кредитними установами і банками Ірану, включаючи Центральний банк країни.