ua en ru

Іранські ЗМІ: Запущено підземний завод зі збагачення урану

Автор: RBC.UA
  За неофіційними даними, в Ірані почав роботу завод зі збагачення урану "Форду", потужності якого розташовані в підземних бункерах в товщі гірського масиву неподалік від міста Кум (156 км на південь від столиці країни - м.Тегеран). Про це повідомляє Reuters з посиланням на місцеву пресу. При цьому глава атомного агентства Ісламської Республіки Ферейдун Аббасі-давання сьогодні заявив, що завод вже незабаром буде введено в дію.

За неофіційними даними, в Ірані почав роботу завод зі збагачення урану "Форду", потужності якого розташовані в підземних бункерах в товщі гірського масиву неподалік від міста Кум (156 км на південь від столиці країни - м.Тегеран). Про це повідомляє Reuters з посиланням на місцеву пресу. При цьому глава атомного агентства Ісламської Республіки Ферейдун Аббасі-давання сьогодні заявив, що завод вже незабаром буде введено в дію.

У серпні 2011р. в Ірані почалися роботи з переміщення центрифуг для збагачення урану з м.Натанц в підземний бункер "Форду".

На початку червня 2011р. в Тегерані озвучили намір перенести в "Форду" 20% потужностей зі збагачення урану з метою потроєння виробітку. Раніше колишній глава атомного агентства Ірану Алі Акбар Салехі пояснював, що місце розташування заводу покликане убезпечити виробництво від можливих авіаударів американських і ізраїльських ВВС.

За твердженням властей Ісламської Республіки, Тегеран розпочав будівництво цього заводу в другій половині 2007р., Однак експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) мають дані, що роботи розпочалися роком раніше. МАГАТЕ неодноразово зверталося до влади країни з запитами про надання додаткових відомостей про об'єкт, проте досі прохання агентства залишалися без задоволення. В останньому зведенні МАГАТЕ щодо іранського ядерного досьє зазначається, що станом на 21 травня 2011р. в "Форду" не було жодної центрифуги, а аналіз взятих проб вказав на відсутність на об'єкті збагаченого урану.

Ізраїль і ряд країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер. Переговори з Іраном з питання ядерної програми цієї держави поки не принесли суттєвих результатів. Представники "шістки" міжнародних посередників (Росія, США, Франція, Великобританія, Китай і Німеччина) закликають Тегеран відмовитися від збагачення урану, тоді як іранська сторона продовжує послідовно відстоювати своє право на розвиток "мирного атома".

5 січня міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу передав Тегерану пропозицію Заходу відновити переговори щодо ядерної програми. Зі свого боку, міністр закордонних справ Ірану Алі Акбар Салегі підтвердив, що його країна готова повернутися до переговорів з п'ятьма постійними членами Ради безпеки ООН і Німеччиною в такий час і в такому місці, які сторони погодять між собою.

Днем раніше влада Китаю в черговий раз виступила проти санкцій щодо Ірану. Позицію Пекіна з цього питання озвучив офіційний представник Міністерства закордонних справ КНР Хун Лей. "Китай послідовно дотримувався думки про те, що санкції не ведуть до зняття напруженості або рішенням іранського ядерного питання", - зазначив Лей, - "Ми вважаємо, що правильний підхід до цієї проблеми полягає в продовженні переговорів. Китай виступає проти введення односторонніх чи багатосторонніх санкцій щодо третіх країн".

Нагадаємо, напередодні Нового року Президент США Барак Обама затвердив пакет нових обмежувальних заходів відносно Ірану, які покликані скоротити доходи Тегерана від торгівлі нафтою. Відповідно до прийнятого закону, фінансові інститути та компанії, які продовжать вести операції з Центральним банком Ірану, автоматично втратять доступ до американської банківської системи.

21 листопада 2011 р. США, Великобританія і Канада оголосили про введення відносно Ірану односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції запропонувала ввести нові "безпрецедентні" санкції, у тому числі заморозити активи Центрального банку Ірану, а також призупинити закупівлю іранської нафти.
Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій повідомлялося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися і до цього дня.

7 грудня 2011 р. країни ЄС досягли консенсусу з питання нафтового ембарго відносно Ірану.