Іран визначив місця для будівництва 5 нових ядерних заводів
Влада Ірану остаточно визначила місця для будівництва 5 нових заводів зі збагачення урану, повідомив сьогодні президент Ісламської Республіки Махмуд Ахмадінежад. Інші 5 місць під будівництво збагачувальних заводів поки вивчаються, передає іранський телеканал Press TV з посиланням на главу держави.
Раніше голова Організації з атомної енергії Ірану Алі Акбар Салех заявив, що Ірану потрібно 20 заводів зі збагачення урану для того, щоб виробленого палива було достатньо для роботи атомних електростанцій країни.
Експерти вважають, що рішення Тегерана про будівництво нових ядерних об'єктів було безпосередньою реакцією на резолюцію Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка засуджує Іран за секретне будівництво заводу зі збагачення урану поблизу м. Кум. Ця резолюція була прийнята радою керівників МАГАТЕ 27 листопада ц.р., після того як Іран фактично відмовився від міжнародного пакету пропозицій, що стосуються вивозу низькозбагаченого урану за кордон.
В даний час в Ірані функціонує єдиний завод зі збагачення урану - ядерний комплекс в Нетензе. Ще один завод, про існування якого Тегеран поінформував МАГАТЕ лише у вересні 2009 р., будується біля м. Кум.
Офіційна позиція Тегерана полягає в тому, що МАГАТЕ проінформували про будівництво заводу своєчасно, за 18 місяців до введення підприємства в експлуатацію. Однак МАГАТЕ заперечує, відзначаючи, що Іран повинен був проінформувати агентство про новий завод в день початку будівельних робіт, відповідно до так званої угоди про гарантії.
Нагадаємо, 29 листопада уряд Ірану схвалив будівництво 10 нових заводів зі збагачення урану в країні. Зокрема, уряд доручив Організації з атомної енергії Ірану розпочати будівельні роботи на 5 майданчиках для майбутніх збагачувальних заводів. Ще 5 місць повинні бути обрані протягом двох місяців. Дане рішення було прийнято на засіданні кабінету міністрів, яке очолював президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад. За словами М.Ахмадінеджада, Іран повинен вийти на рівень збагачення урану в 20% і проводити 250-300 т ядерного палива на рік.