ua en ru

Іран припинив експорт нафти до Франції та Великобританії

Автор: RBC.UA
Іран припинив всі поставки нафти до Франції і Великобританії, відповівши таким чином на ще не чинну заборону поставок іранської нафти в Європу, накладену ЄС, заявили представники міністерства нафти Ірану, повідомляє ВВС.

Іран припинив всі поставки нафти до Франції і Великобританії, відповівши таким чином на ще не чинну заборону поставок іранської нафти в Європу, накладену ЄС, заявили представники міністерства нафти Ірану, повідомляє ВВС.

"Продажі нафти британським і французьким компаніям припинені", - повідомив прес-секретар міністерства Алі Реза Нікзад Рахбара в офіційній заяві на сайті відомства.

"Ми будемо продавати нафту новим клієнтам", - сказав представник відомства. Подібне повідомлення зявилось 15 лютого. Тоді повідомлялося, що Іран зупинив поставки в шість країн ЄС. Однак і Іран і ЄС незабаром спростували цю інформацію.

В кінці січня 2012 Євросоюз схвалив новий пакет обмежувальних заходів стосовно Ірану, покликаний скоротити джерела фінансування ядерної програми країни. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання та транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також на пов'язані з ним фінансові та страхові операції. Повністю нафтове ембарго щодо Ірану має вступити в силу 1 липня 2012 р., до цієї дати європейським країнам дозволено закуповувати іранську нафту за чинними контрактами.

Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися і до цього дня. А минулого тижня іранські ядерники почали завантаження тепловиділяючих елементів власного виробництва в науково-дослідний реактор в Тегерані.
Іран пригрозив симетричною відповіддю на економічні санкції ЄС. Парламент Ісламської Республіки пообіцяв прийняти закон про якнайшвидше припинення експорту нафти в Європу, не чекаючи вступу в силу ембарго.

1 лютого Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад оприлюднив проект наступного бюджету країни, який не враховує можливі проблеми через введення нових санкцій проти Тегерана. Виступаючи в парламенті з проектом, Ахмадінеджад заявив, що бюджет обсягом у перерахунку в 415 млрд дол грунтується на прогнозованому зростанні податкових надходжень і дозволить подвоїти витрати на оборону. Він додав, що бюджет має на меті зменшити залежність Ірану від надходжень з продажу нафти.

Іран є другим серед членів Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії та Росії. На частку країн Євросоюзу нині в припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, який закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол..
У III кварталі 2011 р. 25% іранської нафти, що пішла на експорт, закупили країни ЄС.

Компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни нафтового картелю. Раніше повідомлялося про переговори щодо додаткових поставок. У 2010 р. Євросоюз щодоби купував приблизно 450 тис. барелів іранської нафти, причому 70% цих поставок припадали на частку Італії та Іспанії.

Аналітики попереджали, що у разі якщо Іран таки припинить експорт нафти в країни ЄС, нафта може злетіти до 150 дол за бар.