ua en ru

Іран: Постачання нафти в Грецію не припинялися

Автор: RBC.UA
Іран продовжує поставляти нафту в Грецію згідно з планом. Відповідну заяву сьогодні зробив керуючий директор National Iranian Oil Terminals Co. - дочірнього підприємства Національної іранської нафтової компанії (National Iranian Oil Company, NIOC) Піруз Мусаві, передає Reuters з посиланням на місцеві ЗМІ.

Іран продовжує поставляти нафту в Грецію згідно з планом. Відповідну заяву сьогодні зробив керуючий директор National Iranian Oil Terminals Co. - дочірнього підприємства Національної іранської нафтової компанії (National Iranian Oil Company, NIOC) Піруз Мусаві, передає Reuters з посиланням на місцеві ЗМІ.

"Поставки нафти в Грецію та інші треті країни продовжуються згідно з планом, - зазначив Мусаві. - Без будь-яких змін у графіку".

Раніше в іранських ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що Тегеран відмовився поставити в Грецію 500 тис. бар. нафти у відповідь на введення Євросоюзом (ЄС) відносно Ісламської Республіки санкцій, покликаних зменшити джерела фінансування ядерної програми країни.

Пізніше представник найбільшої в Греції нафтопереробної компанії Hellenic Petroleum SA спростував цю інформацію, повідомивши, що країна продовжує отримувати нафту з Ірану.

Минулого тижня Іран припинив експортні поставки нафти британським і французьким компаніям. У Тегерані розраховують продавати нафту іншим клієнтам. Проте Китай і Японія вже пообіцяли скоротити закупівлю іранської нафти. Того ж кроку США і країни Європи домагаються від Індії.

Нагадаємо, наприкінці січня 2012 р. Євросоюз схвалив новий пакет обмежувальних заходів відносно Ірану, покликаний скоротити джерела фінансування ядерної програми країни. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання і транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції. Повністю нафтове ембарго відносно Ірану має набути чинності 1 липня 2012 р.до цієї дати європейським країнам дозволено купувати іранську нафту за діючими контрактами.

Іран пригрозив симетричною відповіддю на економічні санкції ЄС. Парламент країни пообіцяв прийняти закон про швидке припинення експорту нафти в Європу, не чекаючи набрання чинності ембарго.

Причиною санкцій проти Ірану стала публікація доповіді Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Минулого тижня іранські ядерники почали завантаження тепловиділяючих елементів власного виробництва в науково-дослідницький реактор в Тегерані. А МАГАТЕ в черговому звіті вказує, що в останні чотири місяці Іран різко прискорив виробництво урану з більш високим ступенем збагачення, що робить більш ґрунтовними підозри у військовому характері іранських ядерних розробок. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.

1 лютого Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад оприлюднив проект бюджету наступного країни, який не враховує можливі проблеми через введення нових санкцій проти Тегерана. Виступаючи в парламенті з проектом, Ахмадінеджад заявив, що бюджет обсягом перерахунку в 415 млрд дол. ґрунтується на прогнозованому зростанні податкових надходжень і дозволить більш подвоїти витрати на оборону. Він додав, що бюджет має на меті зменшити залежність Ірану від надходжень за продажу нафти.

Іран є другим серед членів Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу в даний час припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, що закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.

У разі чого, компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни нафтового картелю. Саудівська Аравія в останні тижні значно збільшила обсяг видобутку та експорту "чорного золота".

Аналітики попереджали, що у випадку якщо Іран таки припинить експорт нафти в країни ЄС, нафта може подорожчати до 150 дол. за бар. Зараз нафта WTI коштує 109,77 дол./бар., Brent - 125,47 дол./бар.