ua en ru

Іран звинуватив уряд Канади в расизмі

Автор: RBC.UA
Іран виступив з різкими звинуваченнями на адресу влади Канади, що розірвала напередодні з республікою всі дипломатичні відносини.

Іран виступив з різкими звинуваченнями на адресу влади Канади, що розірвала напередодні з республікою всі дипломатичні відносини, передає Reuters.

Минулого вечора Канада заявила про закриття свого посольства в Тегерані, а також відвела іранським дипломатам в Оттаві 5 днів на те, щоб вони покинули країну. Причиною для припинення дипломатичних відносин стали побоювання за можливу військову спрямованість іранських ядерних досліджень. В офіційному повідомленні властей Канади Іран був названий "найбільш серйозною загрозою глобального світу і безпеки".

Читайте також: Іран може створити ядерну зброю

Глава парламентської комісії з національної безпеки і зовнішньої політики Ірану Аладдін Буружерді заявив, що дії офіційної Оттави будуть супроводжуватися "негайною і рішучою" відсіччю.

Представник Міністерства закордонних справ Ірану Рамін Мехманпараст повідомив, що відкликання канадських дипломатів з Тегерана за ініціативою офіційної Оттави є "продовженням антиіранської політики уряду консерватора Стівена Харпера".
"Сучасний уряд Канади на чолі з прем'єр-міністром Стівеном Харпером відомий своїми радикальними кроками у зовнішній політиці. Вороже ставлення расистського уряду Канади насправді диктується сіоністами і Великобританією", - сказав Мехманпараст.
Зазначимо, що Сполучене Королівство видворило іранських дипломатів у кінці 2011 р. після нападу на посольство своєї країни в Ірані.

Зазначимо, що вчора міністр закордонних справ Канади Джон Берд також не був з Іраном особливо ввічливим. Він назвав Тегеран найбільшою загрозою міжнародній безпеці. "Канада розглядає уряд Ірану як найбільш серйозну загрозу безпеці в сучасному світі. В цих умовах Канада більше не може зберігати дипломатичну присутність в Ірані", - говорилося в заяві Берда.

Читайте також: Канада розірвала дипломатичні відносини з Іраном

Серед причин, що спонукали Канаду припинити всі дипломатичні контакти з Іраном, Берд назвав іранську ядерну програму, ворожість Тегерана на адресу Ізраїлю, який є давнім союзником Канади, а також військову підтримку з боку Ірану режиму сирійського президента Башара Асада.

Нагадаємо, що 31 серпня 2012 р. на повну потужність була запущена іранська АЕС "Бушер". Остаточно здати АЕС в експлуатацію передбачається до кінця 2012 р.

В останні роки Іран висловлював бажання збудувати на своїй території від 10 до 20 атомних електростанцій, а також підприємство зі збагачення урану і центр для дослідження ядерних технологій.

За два дні до запуску Бушерської АЕС на повну потужність, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) створило спеціалізовану робочу групу, яка повинна розслідувати звинувачення в тому, що Іран таємно розробляв або і розробляє в даний час ядерна зброя.

МАГАТЕ намагається отримати доступ на атомний об'єкт в м. Парчіне, де, як вважають, можуть проводитися ядерні дослідження. Західні експерти звинувачували Тегеран у тому, що той приховав докази військових досліджень в Парчіне. В Ірані відкидають звинувачення, проте відмовляються допустити міжнародних експертів на об'єкт.

Читайте також: "Іран повинен довести, що його ядерна програма є мирною", - генсек ООН

До цього повідомлялося, що Іран встановив додаткове обладнання для збагачення урану, тим самим розширивши свої можливості по отриманню ізотопу радіоактивного елемента з масовим числом 235.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. У той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.
Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією.