ua en ru

Іран, Туреччина і Бразилія підписали угоду щодо обміну урану на ядерне паливо

Автор: RBC.UA
Іран, Туреччина і Бразилія підписали угоду про обмін 1,2 т іранського низькозбагаченого урану (НЗУ) на ядерне паливо для дослідницького реактору в Тегерані, передає РБК з посиланням на іранський державний телеканал Press TV.

Іран, Туреччина і Бразилія підписали угоду про обмін 1,2 т іранського низькозбагаченого урану (НЗУ) на ядерне паливо для дослідницького реактору в Тегерані, передає РБК з посиланням на іранський державний телеканал Press TV.

Як повідомив офіційний представник МЗС Ірану Рамін Мехманпараст, Тегеран погодився на пропозицію турецьких і бразильських посередників, згідно з якою близько 1,2 т напрацьованого іранського урану зі ступенем збагачення 3,5% буде вивезено до Туреччини з метою обміну на 120 кг 20-процентного урану для тегеранського реактору, який виробляє медичні радіоізотопи.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) отримає офіційне повідомлення про укладену угоду "протягом тижня", повідомив Р.Мехманпараст.

За даними Press TV, обмін ядерним паливом відбудеться приблизно через місяць після того, як він буде офіційно схвалений "віденською групою", в яку входять представники Ірану, Франції, Росії, Сполучених Штатів Америки і МАГАТЕ.

Напередодні в іранську столицю прибули прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган і президент Бразилії Лула да Сілва. Вони провели переговори з президентом Ірану Махмудом Ахмадінежадом з метою переконати його відмовитися від планів зі збагачення урану на території Ісламської Республіки.

У грудні 2009р. Іран відмовився від програми ООН з дозбагачення урану цієї країни на території Франції і Росії для потреб медицини, заявивши, що може самостійно виконати дані роботи. У лютому 2010р. влада країни заявила щодо збагачення першої партії урану до 20%. Проте 8 травня стало відомо про те, що Бразилія і Туреччина зробили Тегерану нові пропозиції по відправці ядерного палива за кордон, які, за заявами МЗС цієї країни, були прийнятними.

Нагадаємо, США, Ізраїль і ряд інших держав підозрюють Іран в роботах зі створення ядерної зброї і чинять тиск на ООН з метою добитися введення нових санкцій проти цієї країни. Проте в Тегерані наполягають, що іранська ядерна програма носить мирний характер.

Відзначимо, в квітні ц.р. М.Ахмадінежад зажадав виключити Сполучені Штати Америки з МАГАТЕ і створити незалежну міжнародну організацію, яка займеться контролем процесу ядерного роззброєння.