Інвестори виводять свої капітали із зони БРІК
Починаючи з березня 2010 року чистий відтік капіталу з фондів, що інвестують в країни БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), виріс до 9,5 млрд дол., а обсяг сукупних активів скоротився на чверть. Економісти пов'язують таку тенденцію з переорієнтацією інвесторів на Азіатсько-Тихоокеанський регіон.
Починаючи з березня 2010 року фонди, орієнтовані на Бразилію, Росію, Індію та Китай, щомісяця зазнають чистий відтік капіталу. За даними Reuters, розмір сукупних активів фондів скоротився на чверть, до позначки трохи вище 28 млрд дол. (з рекордно високого рівня в 38 млрд дол. у 2007 році). При цьому кумулятивний чистий відтік з березня 2010 року виріс до 9,5 млрд дол.
Експерти вважають, що "втеча" інвесторів пов'язана з низькими показниками прибутку, які демонструють фонди, що вклалися в акції країн БРІК. Важливу роль відіграють також жорсткість монетарної політики та посилення контролю за капіталом в Бразилії.
Для порівняння, фонди, що інвестують в Азіатсько-Тихоокеанський регіон (за винятком Японії), зафіксували приплив близько 4 млрд дол. за той же період. Показова ситуація і з фондами, що інвестують в золото та дорогоцінні метали, - сукупно вони залучили близько 4,5 млрд дол.
"Такі фонди (БРІК) були дуже привабливі після запуску і залишалися популярними досить довгий час. Потім апетит інвесторів до них зменшився, - коментує голова відділу розвитку BNP Paribas Investment Partners Франсуа Музі. - Фонди БРІК - стара концепція. Інвестори хочуть нового".
Аналітик IHS Global Insight Сара Джонсон пояснює подібну зміну апетитів інвесторів тим, що країни БРІК занадто залежні від того, що відбувається в США і Європі. До того ж вони вже не є локомотивами глобального економічного зростання - найбільший інтерес в цьому відношенні представляють країни Південно-Східної Азії. "Саме вони в найближче десятиліття демонструватимуть найбільші темпи економічного розвитку. Проте це не означає, що про БРІК можна забути - демографічні проблеми в розвинених країнах і уповільнення темпів їх економічного зростання обов'язково зіграють на руку країнам, що розвиваються. Вони ще довго будуть виглядати набагато привабливіше за своїх "старших братів" з точки зору прибутковості інвестування ", - вважає вона.
"Варто розділити Росію й інші країни БРІК, тому що рух коштів інвестфондів в країнах істотно різниться", - упевнений головний економіст ІК "Уралсиб Кепітал" Олексій Дев'ятов. Приміром, за останні два тижні російські економісти спостерігають істотний відтік коштів з інвестфондів: за минулий тиждень країна втратила 309 млн дол., тижнем раніше - 412 млн дол.
"Проте на відміну від інших країн БРІК Росія з початку року має приплив капіталу, і це досить велика сума - близько 2,5 млрд дол. Навіть незважаючи на ці останні два тижні», - зазначає економіст. На його думку, Росія все одно залишається досить привабливою для інвесторів. "Протягом декількох тижнів нервозність на ринках збережеться, а потім на сцену, як завжди, вийдуть фундаментальні чинники - макроекономічна ситуація в тій чи іншій країні", - говорить Дев'ятов.
Раніше ЄБРР відзначив подальше наростання загрози для перспектив регіону. "Загострення кризи в єврозоні стане серйозною загрозою для росту і відновлення економік усіх країн регіону, особливо країн Південно-Східної Європи та країн - нових членів Євросоюзу", - стверджує головний економіст ЄБРР Ерік Берглоф.
Процес економічного відновлення в країнах Південно-Східної Європи як і раніше йде млявими темпами, а цей регіон безпосередньо зіткнувся із загрозою втрати фінансової стабільності в результаті потрясінь, що обрушилися на єврозону, оскільки великі частки капіталу банків регіону знаходяться у власності грецьких банків.
У разі загострення кризи деяким з цих банків може знадобитися фінансова допомога, і у них можуть виникнути труднощі з подальшим кредитуванням економік цих країн у колишніх обсягах. Це може привести до помітного падіння показників економічного зростання в даному регіоні.
Наявність у даного регіону глибоких інтеграційних зв'язків з західноєвропейськими ринками країн Центральної Європи і держав Балтії буде означати, що регіон стане жертвою перебоїв у функціонуванні фінансових ринків, подорожчання залучених у банків фінансових ресурсів, уповільнення темпів економічного зростання в країнах єврозони.
Як видається, нестабільність становища на боргових ринках єврозони в меншій мірі позначиться на країнах СНД. Країни СНД з числа експортерів енергоносіїв постраждають від настання в єврозоні стагнації як можливого слідства потрясінь, які вплинули на кон'юнктуру сировинних ринків. Це може привести до скорочення попиту на товари сировинної групи, у тому числі на нафту і газ, в результаті чого їх високі в даний момент ціни впадуть.
Нагадаємо, що за даними Держстату, обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну в I півріччі поточного року виріс на 5,5%, або на 2,45 млрд дол. (в 4,9 рази перевищує цей показник за I півріччя 2010 р.) до 47,2 млрд дол. Це багато в чому пов'язано з приватизацією в березні цього року «Укртелекому», пакет у розмірі 92,79% акцій якого було продано австрійської компанії EPIC за 10,57 млрд грн, що дозволило за раз перевиконати приватизаційний план на рік (10 млрд грн) .