Інтерпол видав ордер на арешт Каддафі
Інтерпол видав ордер на арешт скинутого лівійського лідера Муаммара Каддафі, а також його сина Сейф-аль-Ісламу Каддафі. Відповідна інформація міститься в матеріалах організації.
Ордер на арешт був виданий у зв'язку із запитом прокурора Гаазького трибуналу, який надійшов до Інтерполу напередодні ввечері. Каддафі звинувачується в злочинах проти людяності, вбивствах і переслідуванні.
У повідомленні Міжнародної організації кримінальної поліції мовиться, що був виданий також ордер на арешт шефа лівійських спецслужб Абдулли аль-Сенуссі. Всім трьом ставляться в провину вбивства, неправомірні арешти і затримання сотень мирних жителів, що вийшли на антиурядові демонстрації в лютому 2011 р.
"Наскільки відомо Інтерполу, Каддафі - утікач, арешту якого вимагають як представники влади Лівії, так і Міжнародний кримінальний суд. Проти нього були висунуті серйозні звинувачення", - йдеться в повідомленні організації.
Нагадаємо, що наприкінці червня 2011 р. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Каддафі, аль-Каддафі та аль-Сенуссі.
16 травня ц.р. прокурор Міжнародного кримінального суду Луїс Морено-Окампо офіційно запросив у суддів міжнародні ордери на арешт Каддафі, аль-Каддафі та аль-Сенуссі.
"Прокуратура зібрала прямі докази того, що полковник Каддафі особисто віддавав накази (про силове придушення виступів опозиції), аль-Каддафі керував набором найманців, а аль-Сенуссі брав участь в атаках на демонстрантів", - зазначив Морено-Окампо.
У розпорядженні звинувачення є документи, в яких наводяться обставини зустрічей трьох керівників та їх обговорень злочинів, що готуються. Зокрема, за твердженням прокурора, підконтрольні Каддафі війська влаштовували погроми, стріляли в демонстрантів, траурні процесії, а снайпери вбивали вірян, що виходили з мечетей.
Нова влада країни, представники Перехідного національної ради (ПНР), вже багато разів встановлювали (за їхніми словами) місце розташування полковника, але кожного разу його пошуки закінчувалися нічим.Останні дані вказували на те, що він чи то покинув Лівію разом зі своїми сподвижниками і прибув в Нігер, чи то покинув м.Бані-Валід на заході країни і рухається на південь, до кордону Чаду або Нігера, користуючись підтримкою лояльних йому племен. Пізніше цю інформацію спростували.
Згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ, в останні кілька днів високопоставлені лівійські чиновники втікали до Нігеру. При цьому ходили чутки, що полковник Каддафі може спробувати приєднатися до них.
Раніше ПНР Лівії заявила про відправку до Нігеру спеціальної місії, яка буде домагатися від місцевої влади відмови від надання притулку полковнику Каддафі, а також його прихильників, які днями прибули до країни.
Зі свого боку сам Каддафі в телефонній розмові з сирійським телеканалом Arrai TV назвав брехнею і "психологічною війною" чутки про те, що він втік до Нігеру.
Раніше представник Каддафі Мусса Ібрагім в ефірі телеканалу сирійського каналу Arrai TV заявив, що той перебуває в доброму здоров'ї і гуморі десь в Лівії. Він також повідомив, що син Каддафі, Сейф аль-Іслам, також знаходиться в Лівії, переїжджаючи з місця на місце.
З іншого боку, простір для маневру у Каддафі все більше звужується. Нагадаємо, сили повстанців оточили місто Бані-Валід і готувалися до штурму міста у випадку зриву переговорів про його мирної здачі. Потім повідомлялося, що представники ПНр домовилися з прихильниками Каддафі про мирну передачу міста та роззброєння. Через кілька ПНР почала перекидати додаткові підрозділи до Бані-Валіду, так як ніхто місто так і не здав.
З лютого 2011 р. у Лівії йде громадянська війна між прихильниками і противниками Каддафі. На боці останніх в хід бойових дій втрутилося НАТО після прийняття відповідної резолюції Ради безпеки ООН. Наприкінці серпня за підтримки Північноатлантичного альянсу та його союзників противники колишнього режиму захопили столицю Лівії - м.Тріполі. З тих пір, де знаходиться Каддафі точно невідомо.
Разом з тим, зріють і перші проблеми в стані ПНР. Один з лідерів лівійських повстанців, прем'єр-міністр Національної перехідної ради Лівії, Махмуд Джібріль загрожує своєю відставкою, якщо серед повстанців не припиняться внутрішні чвари.
"Деякі з них робили спроби розпочати політичну гру, перш ніж досягти узгоджених дій, дотримуючись якихось правил", - заявив Джібріль.
Він додав, що головним завданням повстанців є закінчення боротьби з Каддафі. "Якщо з'ясується, що у нас немає спільної позиції, тоді я залишу свію посаду", - підкреслив він.