ua en ru

Інструкція спостерігача ENEMO: ПР - проросійська партія, "Батьківщина" - центристсько-популістська

Автор: RBC.UA
Інструкція європейської мережі зі спостереження за виборами ENEMO, призначена для її співробітників, які працюватимуть в Україні протягом тривалого часу, крім спеціального кодексу поведінки містить характеристики партій - лідерів виборчої кампанії. Так, укладачі відзначають проросійський характер Партії регіонів, а ідеологію партії "Батьківщина" визначають як "центристсько-популістську". Про це пише "Комерсант-Україна".

Інструкція європейської мережі зі спостереження за виборами ENEMO, призначена для її співробітників, які працюватимуть в Україні протягом тривалого часу, крім спеціального кодексу поведінки містить характеристики партій - лідерів виборчої кампанії. Так, укладачі відзначають проросійський характер Партії регіонів, а ідеологію партії "Батьківщина" визначають як "центристсько-популістську". Про це пише "Комерсант-Україна".

"Інструкція для довготермінового спостерігача" ENEMO займає 60 друкованих сторінок і складається з 13 розділів. Огляд українських політичних сил починається з Партії регіонів. Вона виявилася єдиною партією, джерела фінансування якій вказуються в документі. У числі "важливих членів політичної сили" - Рінат Ахметов, "мільярдер від сталевої та вугільної промисловості, який в значній мірі відповідає за фінансування партії". З тексту інструкції випливає, що ПР є проросійськи орієнтованої партією. "Передвиборні гасла будуть мати регіональну і проросійську спрямованість. Особлива увага приділятиметься питанням російської мови як другої державної, тісним зв'язкам з Росією та запереченню інтеграції з НАТО", - попереджають спостерігачів в ENEMO.

Слід зазначити, що діяльність почесного лідера ПР, президента Віктора Януковича на посту глави держави в документі оцінюється як "та, що стала сигналом тривоги для захисників демократії всередині і за межами країни".

"Єдині вибори, які відбулися за час його президентства (місцеві вибори 2010 р. - ред.), не відповідали міжнародним стандартам, а можливості спецслужб, прокуратури та інших органів були використані проти політичних опонентів", - сказано в інструкції.

Об'єднаній опозиції в документі відведено більше місця, оскільки сформировавшим її партіям присвячені окремі довідки. При цьому особлива увага приділяється "Батьківщині".

"Ідеологічно партія є центристсько-популістською, багато в чому через особистості її лідера. Враховуючи, що лідер (Юлія Тимошенко - ред.) знаходиться у в'язниці, стратегія, напрями роботи та гасла суттєво постраждали. Електорат партії живе в західних і центральних областях" , - йдеться в документі.

Підкреслюється також, що "Батьківщина" має найвищий рейтинг серед опозиційних партій: "Разом з тим" Фронт змін "намагається зберегти свій бренд і видиме лідерство в коаліції". В інструкції наголошується, що в Україні і раніше були приклади ефективної співпраці опозиції "проти спільного ворога". "Але ефективно працювати після виборів вони не змогли через фінансові та особисті амбіції. Нинішня ситуація відрізняється, і ставки в деяких аспектах вище - провал нинішньої опозиції призведе до ще більшого песимізму виборців і зростанню цинізму", - пояснюють укладачі документа спостерігачам.

"Як показав досвід 2004 р., найбільш упередженими є спостерігачі від країн СНД, вони симпатизують Партії регіонів, - стверджує голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. - У той же час не секрет, що багато західних спостерігачів з Європи й США досить критично ставляться до діючої влади, але в більшості своїй вони будуть оцінювати демократичні процедури на виборах. Установки на те, щоб визнати вибори недійсними, у них немає".

Читайте також: Єдине жеребкування не зможе гарантувати збалансованого представництва політичних партій у ДВК, - ENEMO

Укладачі інструкції приділили увагу і іншим учасникам виборів. Так, Всеукраїнське об'єднання "Свобода" названо "ультраправої націоналістичної партією", яка "за міжнародними стандартами розглядається як расистська партія через просування етноцентрістских і антисемітських ідей". Партію "Удар" визнали партією, що "стоїть на позиції ліберальної проєвропейської орієнтації".

Досить критичні відгуки отримала партія "Україна - Вперед!". У документі вказується, що її лідер Наталія Королевська "відома великими особистими амбіціями, через які у неї виникли серйозні розбіжності з партією "Батьківщина". Відзначається також, що "Україна - Вперед!" розмістила 320 білбордів у Києві та 900 по всій країні, причому їх вартість оцінюється в 312 тис. дол. щомісяця.

Компартія характеризується як сила, яка "позитивно ставиться до СРСР". Що стосується Народної партії, очолюваної спікером Володимиром Литвином, то їй відведено всього два абзаци. В одному з них, зокрема, йдеться, що ця політична сила "не має ніякої формальної ідеології".

Глава відділу по зв'язках з громадськістю ENEMO в Україні Міла Мілікіч підтвердила, що наявний у розпорядженні видання документ дійсно підготовлений місією.

"Текст інструкції був створений на основі інформації, зібраної та проаналізованої спеціально створеною робочою групою і доповнений інформацією, зібраною онлайн. ENEMO також враховує офіційні звіти визнаних світових незалежних організицій - Freedom House,"Репортери без кордонів ", а також звіти міжнародних міжурядових організацій - ООН , ОБСЄ, Ради Європи", - уточнила Мілікіч.

Читайте також: Зловживання адмінресурсом є найпоширенішим порушенням виборчої кампанії в Україні, - ENEMO

У своїй роботі спостерігачі будуть керуватися кодексом поведінки. "Спостерігачі повинні суворо дотримуватися принципу політичної неупередженості під час всього періоду перебування в країні. Вони не повинні виражати або проявляти якусь упередженість або перевагу національним органам влади, політичним партіям, кандидатам, не можуть брати участь у дискусіях з яких-небудь спірних питань виборчого процесу", - йдеться в першому пункті "Кодексу поведінки міжнародних спостерігачів за виборами".

Крім політичного аналізу, "Інструкція" цікава практичними рекомендаціями. Вони закріплені в розділі XII - "Логістика і питання безпеки". "Не пийте воду з-під крана, вона низької якості. Не ходіть поодинці в темний час доби. Необхідно мати при собі ліхтарик. Вуличне освітлення в Україні досить погане", - застерігають автори документа. Крім того, вони дають ще ряд корисних порад: "Попросіть вашого водія дотримуватися правил дорожнього руху. Не користуйтеся банкоматами. Не піднімайте ніяких гаманців чи грошей, які випали буквально перед вами: в Україні це типова афера".

Відзначимо, Європейська мережа спостереження за виборами ENEMO складається з 22 неурядових організацій, що здійснюють спостереження за виборами в 17 країнах Центральної та Східної Європи, а також Центральної Азії. Місія спостереження за парламентськими виборами в Україні проводиться за фінансової підтримки урядів США та інших країн. Згідно з даними Центрвиборчкому, ENEMO представлена ​​в Україні 40 спостерігачами і входить за чисельністю в першу п'ятірку зареєстрованих місій спостерігачів.