ua en ru

Inpex і Total інвестують 34 млрд дол. у видобуток газу в Австралії

Автор: RBC.UA
Японська енергетична компанія Inpex і французький нафтовий гігант Total домовилися вкласти понад 34 млрд дол. в СП з видобутку газу в Австралії. Цей проект допоможе Австралії вже до 2017 р. обігнати Катар і стати лідером з експорту зрідженого природного газу (ЗПГ). Більша частина сировини піде в Японію, яка прагне заповнити брак енергоресурсів після торішньої аварії на АЕС "Фукусіма-1".

Японська енергетична компанія Inpex і французький нафтовий гігант Total домовилися вкласти понад 34 млрд дол. в СП з видобутку газу в Австралії. Цей проект допоможе Австралії вже до 2017 р. обігнати Катар і стати лідером з експорту зрідженого природного газу (ЗПГ). Більша частина сировини піде в Японію, яка прагне заповнити брак енергоресурсів після торішньої аварії на АЕС "Фукусіма-1".

Японській компанії дістанеться 72,8% акцій у СП, французькій - 24%. Міноритарні частки в проекті отримають Toho Gas, Tokyo Gas і Osaka Gas. Видобуток буде вестися в групі родовищ Ичтіс в Західній Австралії. Потім паливо буде транспортуватися в Дарвін, де знаходиться комплекс по зріджуванню газу. Його потужність складе 8,4 млн т в рік, що дорівнює 10% річного імпорту газу Японії. Видобуток планується почати в 2016 р., прогнозований термін експлуатації родовищ - 40 років.

В 1998 р. Inpex придбала права на розвиток Ичтіс, проте вартість проекту зросла за кілька років на 70%. У 2008 р. бюджет проекту оцінювався в 20 млрд дол. У листопаді минулого року фахівці Total підрахували, що витрати складуть "трохи більше" 30 млрд дол. "Думаю, на цей раз ми були дуже обережними в розрахунках. Капітальні витрати в 34 млрд дол. гарантують достатню економічну ефективність", - запевнив президент Inpex Тосіякі Кітамура на прес-конференції в Токіо.

СП Inpex і Total стане другим найдорожчим проектом після аналогічного підприємства в Австралії, заснованого в 2009 р. американською Chevron (44,3 млрд дол.).

Втім, нинішній проект все-таки обжене за дорожнечею Chevron при перерахунку вартості витрат на тонну виробленого СПГ. Всьому виною віддалене розташування родовища, яке потребує будівництва трубопроводу в 885 км до Дарвіна.

Експерти підкреслюють, що угода вигідна всім сторонам. "Це досить природно і надзвичайно важливо, що японські компанії зробили цей крок", - цитує AFP економіста Resona Institute Хідеюкі Аракі. Японія є третім у світі закупником СПГ, а після землетрусу і цунамі, які спричинили аварію на "Фукусімі-1" і викликали зупинку роботи на 25 АЕС країни, японські корпорації намагаються заповнити брак енергоресурсів за рахунок поставок більш безпечного енергоносія.

У грудні Inpex підписала договори на продаж ЗПГ на 70 млрд дол. з консорціумом з п'яти японських компаній, які зобов'язалися протягом 15 років купувати за 4 млн т ЗПГ з Ичтиса.

Французькій Total угода дозволить збільшити резерви, а значить, і свою привабливість перед оголошенням результатів за четвертий квартал 2011 р. (за оцінками дилерів, її резерви збільшаться до 720 млн бар. у нафтовому еквіваленті).

Проте найбільше виграє Австралія, в якій вже зараз діють десятки найбільших газових проектів, покликаних задовольнити зростаючий попит на паливо в Азії. Влада розраховує, що СП допоможе країні до 2017 р. обігнати Катар і стати лідером з експорту СПГ.

"Австралія вже близька до того, щоб стати головним постачальником газу в АТР", - упевнений міністр природних ресурсів Австралії Мартін Фергюсон. Зараз експортні потужності континенту складають 20,1 млн т в рік, але за шість років вони повинні зрости до 80 млн т. Справа в тому, що за останній час в проекти з СПГ було інвестовано 175 млрд дол.при цьому майже всі з них мають запрацювати в 2014-2017 роках.

Total є п'ятою за величиною в світі вертикально інтегрованою нафтовою компанією. Компанія веде виробничий і збутовий бізнес більш ніж у 130 країнах. Штат концерну - 93 тис. осіб. Штаб-квартира розташована в Парижі. Чистий прибуток французького нафтогазового гіганта за 9 місяців 2011 р. порівняно з аналогічним періодом роком раніше виріс на 17% - до 10 млрд євро.