ua en ru

Ілля Новіков: Ми побоюємося, що Платона вб'ють у в'язниці

Ілля Новіков: Ми побоюємося, що Платона вб'ють у в'язниці Адвокат Ілля Новіков впевнений, що бізнесмена В'ячеслава Платона можуть вбити в молдавській в'язниці
29 серпня, з України в Молдову був екстрадований молдавский бізнесмен В'ячеслав Платон. Майже місяць він знаходився під арештом в Києві, після того, як 25 липня був затриманий і взятий під варту співробітниками СБУ та ГПУ. Крім молдавської, у Платона є ще два громадянства – російське та українське, запевняють його адвокати. В тому, що Платон полягає в українському громадянстві сумнівається СБУ. В Україні інтереси В'ячеслава Платона представляє адвокат Ілля Новіков, який раніше захищав в російському суді народного депутата Надію Савченко ("Батьківщина"). Він має намір довести справжність українського громадянства Платона і незаконність його екстрадиції. На чим буде будується лінія захисту, і що загрожує бізнесменові в Молдові Ілля Новіков розповів в інтерв'ю РБК-Україна.

29 серпня, з України в Молдову був екстрадований молдавский бізнесмен В'ячеслав Платон. Майже місяць він знаходився під арештом в Києві, після того, як 25 липня був затриманий і взятий під варту співробітниками СБУ та ГПУ. Крім молдавської, у Платона є ще два громадянства – російське та українське, запевняють його адвокати. В тому, що Платон полягає в українському громадянстві сумнівається СБУ.

Молдовська влада бізнесмена звинувачують у причетності до виведення з банківської системи країни 1 млрд євро. Платон також підозрюється в відмиванні через Молдову 20 млрд доларів.

В Україні інтереси В'ячеслава Платона представляє адвокат Ілля Новіков, який раніше захищав в російському суді народного депутата Надію Савченко ("Батьківщина"). Він має намір довести справжність українського громадянства Платона і незаконність його екстрадиції. На чим буде будується лінія захисту, і що загрожує бізнесменові в Молдові Ілля Новіков розповів в інтерв'ю РБК-Україна.


РБК-Україна: В'ячеслав Платон був екстрадований в Молдову. Як це сталося?

Ілля Новіков: В будівлі СБУ на Аскольдовому провулку, в тому самому СІЗО, якого нібито там не існує, ми напередодні, 29 числа, обговорювали з моїм колегою-адвокатом Олексієм Шевчуком дії на найближчі два місяці. Тому що було зрозуміло, що з урахуванням тих вимог, які прописані в українському законодавстві і тих прав, які він дає особі для оскарження і подачі апеляції, ми могли розташовувати цим терміном.

Коли ми вийшли з будівлі СІЗО ввечері, нам на зустріч йшли люди, в одному з яких ми дізналися співробітника відділу прокуратури екстрадиційного. Вони увійшли в ту двері, з якої ми вийшли. А потім з воріт виїхав кортеж з декількох машин з мигалками. Потім ми зрозуміли, що цей кортеж віз нашого клієнта в аеропорт. Як нам пізніше стало відомо, документ про екстрадицію йому був вручений за півгодини до цього. Для розуміння як це повинно бути: адвокати можуть у відведений законом термін подати скаргу на рішення про екстрадицію, потім потрібно дочекатися апеляції. Замість всього цього – його просто посадили в машину з мигалками, і протягом години відвезли.

Зрозуміло, що зараз в Молдові буде абсолютно інша історія, тому що екстрадиційні питання взагалі не припускають, що хтось буде вникати в суть звинувачень. Там просто приступлять до розгляду цих звинувачень. У молдавської прокуратури є докази у прокуратури, зокрема, свідчення людини, який раніше сам був обвинуваченим. Зрозуміло, що ці свідчення носять сумнівний характер. Але цим будуть займатися вже молдавські адвокати.

Робота в Україні не припиняється, тому що для В'ячеслава Кобалева (прізвище другої дружини Платона, під цим ім'ям він записаний в українському паспорті, - ред.) зараз остання надія – це Європейський суд з прав людини.

РБК-Україна: Говорячи про порушення процедури, ви маєте на увазі, що влада повинні були дочекатися рішення Апеляційного суду Києва, який 31 серпня повинен був розглянути оскарження рішення Печерського суду Києва? Тобто, В'ячеслава Платона не мали права екстрадувати до винесення цього рішення?

Ілля Новіков: Немає! Але цей суд вже «справа десята». Цей суд повинен був вирішити питання про екстрадицію, а наскільки законно взагалі містити Платона у в'язниці. Другий головне питання зараз – законний чи незаконний наказ прокурора про екстрадицію?! Ось він (наказ, - ред.) до суду не дійшла. Людині, моєму клієнтові, просто не дали можливість подати скаргу. А зараз моїм колегам навіть не дають текст цієї постанови про екстрадицію. І ми зараз будемо писати скарги за фактом, а не за документами, тому що нам навіть не дають можливості ознайомитися з цим рішенням.

РБК-Україна: Які скарги ви збираєтеся подавати, і як будете доводити неправомірність ситуації?

Ілля Новіков: Я не вважаю, що на ранніх стадіях адвокати повинні звітувати публічно про лінії захисту. Ми будемо оскаржувати ситуацію з арештом і з екстрадицією. Будемо працювати і з депутатами, ініціювати депутатські запити з приводу роботи правоохоронних органів.

Знаєте, я як людина, яка два роки працює по поверненню російських і українських громадян додому, так скажу: в Росії своїх громадян можуть вважати неправими, судити їх, добре чи погано, але там їх не видають...Те, що можна взяти людину, не проводячи ніякого дослідження, чи є у нього громадянство чи ні, і видати в руки країни, де величезним впливом користується інша людина (мова йде про молдавському бізнесмена Володимира Плахотнюке – ред.), проти якого по-хорошому, треба дават показання в цій історії, і який кровно зацікавлений у тому, щоб Платон ці свідчення не дав – ось це все?!

РБК-Україна: Дружина Платона - громадянка України Євгенія Тульчевська - написала листа президенту України, в якій просила захистити її чоловіка від розправи молдовською владою, так як він громадянин України Молдавські адвокати також говорили про те, що якщо він потрапить в слідчі органи Молдови, то Платону загрожує небезпека. На чому ґрунтуються ці заяви, і про яку небезпеку йдеться?

Ілля Новіков: Я вам скажу прямим текстом. Ми побоюємося, що його вб'ють у в'язниці.

РБК-Україна: Хто в цьому зацікавлений? Молдавський олігарх і політик Володимир Плахотнюк?

Ілля Новіков: Ну, Плахотнюк - це центральна фігура. Там же, в Молдові, людина проти людини, а значить - клан проти клану. І Плахотнюку зовсім не обов'язково відправляти посилку з отруєним ножем або робити щось подібне. Зрозумійте, Молдова – маленька країна, всі всіх знають, і знають, хто чим займається. Будь-які його (В'ячеслава Платона – ред.) показання можуть бути для багатьох небезпечні. А зараз (після екстрадиції, - ред.) вони отримують можливість контролювати, і навіть усунути людину, яка може дати проти нього свідчення. Мої слова не голослівні. Я знаю випадки, навіть за останні два роки моєї практики, коли людина, яка потенційно повинен був дати свідчення, раптово помирав.

РБК-Україна: Опинившись 30 серпня в суді Кишинева Платон сам вигукнув журналістам, що Плахотнюк, його колишній бізнес-партнер, все вкрав і тепер намагається повісити всі звинувачення на нього, погрожуючи його життю. Які заходи зараз можна зробити для того, щоб забезпечити безпеку вашого підзахисного?

Ілля Новіков: По-перше, це якраз той випадок, коли українська влада і особисто президент Петро Порошенко, мають можливість принаймні артикулювати, що вони будуть стежити за долею свого громадянина. Я думаю, що навіть таку заяву вже може послужити певним захистом. Розумію, що зараз є сумніви в тому, чи є Платон громадянином України чи ні. Але, враховуючи, що його можуть вбити, давайте спочатку будемо діяти, а потім перевіряти. У будь-якому випадку, після того, як ми доведемо, що він – громадянин – це буде пряма юридична обов'язок Мзс України забезпечити Кобалеву (Платону, -- ред.) консульську підтримку та направити представника, щоб прояснити, що з ним відбувається в молдавській в'язниці.

РБК-Україна: Давайте з'ясуємо. Вашого клієнта звинувачують у шахрайстві, крадіжці з банківської системи Молдови 1 млрд євро, голосно називаючи це "крадіжкою століття", а також відмиванні через Молдову 20 млрд доларів. Там же його називають ще і рейдером "№1 в СНД". Як будете будувати лінію захисту, ваші основні аргументи в суді?

Ілля Новіков: Цю лінію захисту в Молдові будуть будувати молдавські адвокати, а я працюю в Україні щодо ситуації, про яку вам щойно розповів. Я не захищаю його від тих обвинувачень, які ви описали. Я повинен був захистити його від видачі, а зараз я повинен за законом довести, що його екстрадували незаконно. Всі. На цьому моя робота закінчується.

РБК-Україна: В СБУ стверджують, що вилучений у Платона паспорт на ім'я В'ячеслава Кобалева був отриманий в обхід процедури отримання громадянства. Як збираєтеся доводити його українське громадянство?

Ілля Новіков: Я нагадаю вам дати. 23 липня в Інтерпол надійшов запит з Молдови, а 25 липня Платон був арештований в Україні. При обшуку у нього вилучили той самий український паспорт. Він був отриманий у 2002 році. Але вже 26-го липня з'явилася записка чиновника міграційної служби, в якій написано, що в їх архіві немає оригіналу форми №1 – це такий документ, який заповнювався при заміні радянських паспортів.

У 1995-му році зробили "роздруківку" всіх громадян України і при отриманні паспортів нового зразка на той момент вона була основним документом, який доводить громадянство. Платон спочатку поміняв прізвище на Кобалев, а потім, в 2002 році, поміняв радянський паспорт на новий український.

Так от, при нормальній процедурі в архіві повинен був залишитися оригінал заяви форми №1. Чиновники написали, що цієї форми там немає. Чому її там немає – це окрема розмова. Була вона чи не була – це треба все перевіряти. На таку перевірку йде тиждень. Міграційна служба, ніби як за добу, провела цю перевірку і написали, раз форми немає, то і документ Кобалева є недійсним. І я вже читав реакцію людей в інтернеті, мовляв, паспорт фальшивий, значить і громадянство фальшиве.

По-перше, паспорт не фальшивий, а в гіршому випадку - недійсний. По-друге, паспорт не створює громадянство. Він його підтверджує. От якщо ваш паспорт зараз згорить або його вкрадуть, це не означає, що ви перестанете бути громадянином. І обов'язок влади це все перевірити, як тільки людина приходить і каже "я – громадянин України". Вони повинні були не обмежуватися тільки читанням службової записки, яку хтось писав на колінах, а постаратися з'ясувати, які ще є документи. Є закордонний паспорт, приміром, яким він користувався.

Є його дружина – громадянка України і спільні діти. Є всякі супутні документи – довідки, звіти, виписки різні, де мій клієнт фігурує як громадянин. І навіть якщо припустити, що були якісь порушення в 2002 році, це юридично не може скасувати того, що було в 1995-м, тобто того факту, що він отримав роздруківку, що він громадянин. І всього цього, що мала робити Україна, вона не зробила. І це відповідальність цілком конкретних людей.

І замість того, щоб схаменутися і почати якісь дії, щоб мого клієнта в Молдові не вбили, Україна видає його. Оскільки якщо з'ясуватися, що вбили громадянина України Кобалева в молдавській в'язниці...Не розумію, чим це краще, ніж те , що якби вбили громадянина України Карпюка у російській в'язниці (Микола Карпюк, один з лідерів УНА-УНСО, засуджений російським судом на 22 роки за те, що "керував загоном "Вікінг", які билися проти російської армії в Чечні". Україна домагається повернення Карпюка на батьківщину. Ілля Новіков представляв його інтереси в суді, - ред.). Чому одне краще іншого? Тому що Карпюк – людина краще, ніж Кобалев? Законом яка різниця?! Громадянин має права. І якщо захищаються права хороших людей, а права не дуже хороших – ні, то це називається вибірковість правосуддя.

РБК-Україна: У вашого підзахисного є ще два паспорти – російський та молдавський. Але в Україні заборонено мати подвійне громадянство. Як бути з цією ситуацією?

Ілля Новіков: Мій клієнт дійсно має російський і молдавський паспорта. В РФ і Молдові це не заборонено, але ти повинен повідомити владі про наявність іншого громадянства. В Україні наявність іншого громадянства має свої наслідки. Наведу приклад.

Студентів-юристів вчать, що є таке правило, згідно з яким ви зобов'язані зареєструвати угоду. І ось часто молоді юристи роблять помилку, думаючи, що якщо ця процедура порушена, то і угода недійсна. Це не так насправді. А правда в тому, що ви втрачаєте можливості дачі свідчень при доведенні факту угоди.

І тут така ситуація: якщо закон забороняє мати два громадянства, а ви його порушили, то влада України може ініціювати процедуру щодо позбавлення громадянства вас. Вона полягає саме в позбавленні громадянства, а не в його крадіжці. А у мого підзахисного саме вкрали громадянство – людині, у якого був український паспорт, не розбираючи, що там у нього є, а чого немає, просто відразу сказали: "Немає в тебе паспорта України. Фальшивий він". Тобто, по факту, вкрали громадянство, а не позбавили.

РБК-Україна: тобто, якщо ви доведете, що Платон (Кобалев) - громадянин України, то стосовно нього може бути розпочата процедура позбавлення громадянства за наявності інших паспортів? І що тоді з законністю екстрадиції?

Ілля Новіков: Ну щодо початку процедури, ви це у влади питайте. Взагалі закон – це одне, а реальність - це інше. Я думаю, що навіть у Верховній Раді ви з легкістю встановіть господарів кількох паспортів різних країн. Зрозуміло, що ось таке сидіння відразу на трьох стільцях – це не зовсім правильно. Але важливо розуміти, що навіть при наявності іншого громадянства, це не означає, що українське громадянство автоматично зникає або випаровується. Такого автоматизму немає. Захочуть влади України розпочати процедуру щодо позбавлення громадянства – мають право. Наше право – заперечувати. Але ця процедура не була розпочата. І ми будемо обговорювати поведінку чиновників і прокуратури на предмет правомірності їх дій, виходячи з того, що іншій країні вони видавали громадянина України.

РБК-Україна: Якщо ви доведете незаконність екстрадиції – що тоді має статися?

Ілля Новіков: Екстрадиція не має зворотного ходу. Але з'явиться юридична обов'язок української влади наглядати за тим, що відбувається з їх громадянином. Я з особистого досвіду знаю, що консул України буває дуже ефективним і, навіть в такій несприятливій ситуації, що може врятувати.

Є такий обнадійливий прецедент. Кажуть, що Росія собі такого не дозволяє, але один раз дозволила. Була ситуація в 2002 році, з громадянином Туркменістану Муратом Гарабаевым (колишній співробітник Центрального банку Туркменистану, був затриманий в Москві. Підозрювався в співучасті в незаконному переведенні за кордон понад 41 млн доларів з резервного фонду туркменського уряду, - ред).

Затриманий повністю заперечував свою провину, встиг отримати російський паспорт, був одружений на росіянці. Коли у нього вже був паспорт РФ, Туркменістан попросив його видати. У день видачі документа його заарештували. І, незважаючи на те, що у нього був російський паспорт, Росія його видала. Тоді почався скандал, резонанс. Я не знаю, як вони домовлялися, але вийшло так: на нього в РФ завели кримінальну справу, а Туркменістан видав його тимчасово, нібито для дачі свідчень у Росію. У Росії його засудили, але потім виправдали і відпустили (Гарабаев в 2004 році був виправданий судом в Москві у справі про шахрайстві і легалізації туркменських грошей, але засуджений за підробку паспорта і оштрафований на 5 тис. рублів, - ред.). Тобто, знайшли спосіб.

РБК-Україна: Ви не виключаєте того, що може бути і у випадку з Платоном застосована подібна процедура?

Ілля Новіков: Якщо буде політична воля. Я не знаю, чи буде політична воля української влади, але політична воля молдавської влади в тому, щоб його там залишити.

РБК-Україна: До вашому підзахисному виявляють інтерес і російські правоохоронні органи. Чи можна в цьому контексті говорити про політичної волі російської влади щодо втручання в його долю?

Ілля Новіков: Про формальну сторону цього питання мені нічого не відомо. Мені доручено захищати його в Україні. Якщо ми знайдемо спосіб використовувати в інтересах підзахисного факт його російського громадянства, то я йому цей спосіб запропоную. Я не знаю, чи скористається він ним чи ні. Але тут точно не та ситуація, щоб перебирати засобами, адже мова йде про життя людини.

РБК-Україна: Якщо в Молдові вина вашого клієнта буде доведена, яке покарання йому загрожує?

Ілля Новіков: Це питання краще задати моїм молдавських колег-адвокатів. Я не хочу говорити за межами своєї компетенції. Але зараз мова йде не про термін, а про те, що його можуть просто вбити.

Розмовляла Марія Цатурян, Наталія Непряхіна