ua en ru

Гра навиліт: Порошенко "витискає" олігархів

Гра навиліт: Порошенко "витискає" олігархів Фото: президент Петро Порошенко готується до другої війни з олігархами
Президент Петро Порошенко - людина системна. Другий рік поспіль він починає не тільки з спроби переформатувати уряд, але і з підготовки атаки на двох найбільших олігархів - власника СКМ Ріната Ахметова і співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського.

Президент Петро Порошенко - людина системна. Другий рік поспіль він починає не тільки з спроби переформатувати уряд, але і з підготовки атаки на двох найбільших олігархів - власника СКМ Ріната Ахметова і співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського.

Влада націлилися на ключові активи кожного з власників трьох фінансово-промислових груп. "Укрнафта", яку, незважаючи на міноритарний пакет акцій, фактично контролює Коломойський, "Західенерго" Ахметова і, можливо, телеканал "Інтер" Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна.

У минулому році, команди Ахметова, Коломойського і Фірташа з боєм намагалися завадити владі позбавити їх активів і джерел прибутку. Зараз ніхто з олігархів не йде проти влади "у відкриту". Між тим всі вони підтримують політиків, які "тримають ситуацію" дострокових парламентських виборів.

РБК-Україна спробувало розібратися, як команда президента планує позбавляти активів ключових олігархів і що ті можуть зробити у відповідь.

Не служити й не платити

kolomoiskiy_2

Фото: співвласник групи "Приват" Ігор Коломойський

Минулої весни, коли команда президента "видавлювала" Ігоря Коломойського з держпідприємства "Укртранснафта" і з посади голови Дніпропетровської ОДА, кореспондент РБК-Україна намагався домогтися від одного з близьких друзів президента відповіді на питання: "Чому саме зараз?".

Він здивувався питання і відповів: "Тому що зараз ми можемо це зробити". Мовляв, раніше президент залежав від підтримки в парламенті групи "Відродження", яку частково контролює Коломойський, але після парламентських виборів потреба у підтримці протеже мільярдера відпала.

У підсумку Коломойський, все ж поступився - мирно прийняв свою відставку і змирився зі зміною менеджменту "Укртранснафти".

Після чого між Порошенком і Коломойським було досягнуто так зване "понятійне угода".

В рамках домовленості Коломойський і його партнери зобов'язалися докапіталізувати "Приватбанк", розрахуватися з боргами "Укрнафти" і не "розхитувати" політичну ситуацію в країні. У такому разі Порошенко обіцяв, що у нього не буде претензій до "Привату".

Але в кінці минулого року на Банковій вважають, що Коломойський умови угоди не виконав. І знову не побачили причин, чому не можуть почати нову атаку на олігарха. В першу чергу команда президента намагається "вибити" з мільярдера борги "Укрнафти".

В кінці минулого року компанія перерахувала "Нафтогазу" 1,77 млрд гривень в рахунок виплати дивідендів за 2011-2014 роки. Всього за цей період компанія не розподілила дивіденди на суму 2,4 млрд гривень.

Але заплативши дивіденди, "Укрнафта" продовжує нарощувати заборгованість по податках. З серпня минулого року вона фактично не платить рентні платежі, після того як Кабмін різко збільшив їх ставки. Згідно з офіційними даними ГФС станом на 1 січня 2016 року загальний борг "Укрнафти" перед державою 10,2 млрд гривень.

голова Правління "Укрнафти" Марк Роллінс податкову заборгованість визнає, але стверджує, що зараз компанія не в змозі її погасити, оскільки у неї немає для цього коштів.

"Єдина можливість сплатити податки в короткостроковій або середньостроковій переспективе - звернутися до всіх наших боржників з проханням повернути борги "Укрнафти". Сьогодні наш найбільший боржник - це держава в особі "Нафтогазу", - заявив Роллінз в одному з інтерв'ю.

У першу чергу мова йде про 10,5 млрд куб. м. газу, які "Укрнафта" поставила державі у 2006-2011 роках. НАК зі свого боку також визнає борг. Але сторони розходяться в оцінці вартості "блакитного" палива.

У березні минулого року "Нафтогаз" повідомив, що оцінює поставлений "Укрнафтою" газ в 3,75 млрд гривень. У відповідь, Коломойський заявив, що вважає цю цифру заниженою. Але альтернативної оцінки вартості блакитного палива співвласник групи "Приват" не запропонував.

У свою в "Нафтогазі" стверджують, що "Укрнафти" цілком по силам виплатити борги, але замість цього менеджмент компанії в минулому році банально "виводив" з неї кошти на рахунки компаній, афиллированных з групою "Приват". "Гроші виводилися шляхом передоплати підприємствам за сировину і послуги. Було виведено більше 15 млрд гривень. Вони можуть 10 млрд з цієї суми повернути і заплатити державі. Насправді це не є проблемою", -заявив наприкінці січня на той момент в. о. заступника голови правління Нак Андрій Пасішник.

Щоб стимулювати "Приват" вирішити питання з боргами "Укрнафти", з Нового року керівництво країни "обклала" компанію з усіх сторін. ГФС заарештувало майно компанії в рахунок несплати податкових боргів, а СБУ початок перевірки структурних підрозділів "Укрнафти". Синхронним діям податківців і силовиків не завадив навіть конфлікт між Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком на ґрунті "перезавантаження" уряду.

Більш того, в кінці січня Державна служба геології та надр призупинила раніше видані компанії ліцензії на розробку трьох родовищ: Юр'ївського, Голубовського і Лопушнянского. Дію ліцензій поки що призупинено на місяць. Протягом цього терміну компанія повинна погасити податкову заборгованість.

Але, на цьому влада не зупинилися. Антимонопольний комітет запідозрив гругие компанії Коломойського в картельній змові на ринку нафтопродуктів. Зокрема мова йде про "Укртатнафти", "НПК - Галичина", "Галнафта" та інших. Вчора АМКУ завів справу ще й на "Приватбанк", який відмовлявся надавати інформацію про фіндіяльності цих компаній.

Один з друзів президента наприкінці січня в неофіційній бесіді сказав РБК-Україна, що сьогодні команда глави держави бачить два шляхи вирішення питання боргів "Укрнафти". Перший - провести взаємозалік боргів, з тим, щоб "Укрнафта" погасила різницю в 6,5 млрд гривень і перерахувала ці гроші до держбюджету.

Другий - забрати майно компанії за борги і відкликати ліцензій на розробку родовищ вуглеводнів. За словами співрозмовника РБК-Україна, як один з варіантів розглядається передача майна та ліцензій держкомпанії "Укргазвидобування" (100% акцій належить "Нафтогазу").

Наявність такого плану РБК-Україна неофіційно підтвердив і високопоставлене джерело в Міненерговугілля. За його словами, почати банкрутити "Укрнафта" не пізніше осені цього року.

Дії влади з початку року наводять на думку, що вони йдуть по шляху реалізації "жорсткого сценарію".

минулого тижня ЗМІ поширили інформацію про те, що в Київ приїхав Ігор Коломойський, нібито для зустрічі з президентом. Нагадаємо, в Україну олігарх не приїжджав з літа минулого року, більшу частину часу він проводить в Женеві і Лондоні. Але чи вдалося президенту і мільярдерові знайти компроміс достовірно не відомо. Дії АМКУ побічно свідчать, що ні.

Примушення до продажу

axmetow-1

Фото: власник СКМ Рінат Ахметов

Паралельно команда президента готується атакувати Ріната Ахметова. З власником СКМ Порошенко також серйозно воював у минулому році. Ахметов домагався, щоб Нацкомісія з регулювання електроенергетики та комунальних тарифів підвищила розцінки на електроенергію, яку виробляють теплоелектростанції.

Донецький бізнесмен - найбільший в країні власник підприємств теплогенерації, які об'єднані в компанію ДТЕК - енергетичний дивізіон його корпорації СКМ. У свою чергу команда президента давно піднімає питання про те, що Ахметов - монополіст на ринку теплової енергетики. Адже він контролює фактично всі підприємства галузі на підконтрольній території Україні крім держкомпанії "Центренерго".

У Ахметова своя правда, його команда запевняє - ДТЕК не монополіст. Вони вказують, що хоч ДТЕК і контролює основну теплогенерацію, тим не менш, частка компанії в українській енергетиці не перевищує встановлених законом норм. Це якщо вважати електроенергію, яку крім "тепловиків", генерують атомні і гідроелектростанції, а також "зелену" електроенергію.

У минулому році друг президента, який згадувався на початку, запевняв РБК-Україна, що в планах команди президента змінити ситуацію на ринку. Тоді він стверджував, що на Банковій не геть через АМКУ змусити Ахметова продати два активу ДТЕК - "Західенерго" і "Київенерго". У минулому році АМКУ провів перевірку діяльності компанії і прийшов до висновку, що вона займає на ринку теплогенерації "домінуючу роль". Але до багатомільйонних штрафів, які б змусили Ахметова продати частину енергоактивів, справа не дійшла.

минулого тижня глава Міненерговугілля Володимир Демчишин озвучив новий план дроблення ДТЕК. Мова йде про впровадження в законодавство так званого принципу Drag-along при приватизації блокуючих пакетів енергогенеруючих компаній.

"Якщо б провести через закон право, щоб той, хто купить на конкурсі 25%, за тією ж самою ціною міг докупити 75%, які є у ДТЕК, купити в них автоматично. Це вирішило б усі проблеми", - сказав Демчишин. Нагадаємо, що зараз держава володіє блокпакетами акцій "Західенерго", "Київенерго" і "Дніпроенерго", які контролює Ахметов. Приватизувати держчастку в компаніях міністр не проти вже в цьому році.

Справа за малим - провести відповідні зміни через парламент. У минулому році аналогічним чином команді президента вдалося змінити закон про акціонерні товариства, що дозволило добитися зміни менеджменту "Укрнафти".

Без оглядки на Москву

fitrash-1

Фото: власник Group DF Дмитро Фірташ.

Єдиний олігарх, якого команда президента поки що не чіпає - Дмитро Фірташ. Головний опонент власника Group DF - прем'єр Арсеній Яценюк. До осені минулого року команда прем'єра "кошмарила" бізнес Фірташа.

З подачі уряду було заарештовано 4 млрд. куб. м. газу, сотню об'єктів нерухомості, які належать бізнесменові. Він позбувся безкоштовної оренди газотранспортних мереж. Але восени минулого року сторони пішли на мирову. Фірташ поступово почав платити за боргами, а суди - знімати арешт з його майна. Тоді ж команди Яценюка і Фірташа підтвердили, що між ними "ні миру, ні війни".

Але на цьому тижні "під приціл" команди прем'єра потрапив телеканал "Інтер", яким Фірташ володіє спільно з нардепом від опозиційного блоку Сергієм Льовочкіним. Офіс телеканалу заблокували члени організації "Громадський корпус "Азов" - це суспільне крило полку "Азов", який входить в МВС під керівництвом Арсена Авакова. Приводом для "оточення "Інтера" стало нецензурне висловлювання співробітниці "Національних інформаційних систем", які роблять інформаційні програми для телеканалу, під час сюжету про "небесної сотні" у недільному ефірі "Інтера".

Цікаво, що минулого тижня стосовно "Опозиційного блоку", одним з бенефіціарів якого є Фірташ, несхвально висловилися у посольстві Росії. За інформацією РБК-Україна на неформальній зустрічі із журналістами, посол Михайло Зурабов висловився в дусі, ПРО що зараз фактично грає на боці американців і діє в їх інтересах.

У свою чергу, співрозмовники видання в оточенні Фірташа стверджують, що у нього зараз дійсно не все гладко у відносинах з Росією. Мовляв, бізнесмен ще напередодні зміни влади в Україні отримав багатомільйонні кредити від російських банків і зараз веде переговори про їх реструктуризацію. Крім того на весну нинішнього року заплановано апеляція прокуратури Австрії у справі про екстрадицію Фірташа в США. Нагадаємо, рік тому суд Відня відмовив прокуратурі видати бізнесмена за запитом ФБР, яке підозрює Фірташа у підкупі індійських чиновників в середині 2000-х років.

Втім, не виключено, що посол Росії і Аваков підіграють бізнесменові. Адже його захист будується на тому, що справа проти нього в США порушили за політичними мотивами і зараз влада України "тиснуть" на його бізнес з цих же мотивів.

Схожа ситуація була в кінці минулого року. Тоді Фірташ пообіцяв, що прилетить до Києва, щоб виступити на з'їзді Федерації роботодавців. У відповідь Аваков пообіцяв заарештувати його в аеропорту. У результаті бізнесмен передумав летіти в Україну. Після цієї історії співрозмовники РБК-Україна в оточенні бізнесмена вважають, що шанси на позитивний для нього результат апеляції істотно зростають.

На політичному фронті

Якщо в минулому році олігархи намагалися протистояти владі у відкриту, то зараз, схоже обрали тактику "мовчазного опору". Так, Коломойський і Фірташ на своїх телеканалах "1+1" та "Інтер" регулярно "качають" тему дострокових парламентських виборів. Показово, що на цьому тижні "1+1" показав сюжет про всеукраїнському турі губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі.

Той вперше заявив, що виступає за перевибори Ради. Співрозмовники РБК-Україна в оточенні Коломойського стверджують - той дав команду "не мочити" Саакашвілі. Адже раніше олігарх відкрито воював з екс-президентом Грузії. Крім того, Коломойський не приховує, що підтримує відносини з командою лідера "Батьківщини" Юлією Тимошенко. Зокрема спілкується з нардепом Олександром Абдулліним.

Тимошенко - ще один ідеолог дострокових виборів і регулярний гість на ефірах телеканалу "Інтер".

Ахметов поки що активно не включився в медиараскрутку ідеї про перевибори. Це не дивно, адже у владі він союзник прем'єра Арсенія Яценюка. Втім, якщо президенту все ж таки вдасться добитися відставки уряду, власник СКМ цілком ймовірно також поставить на перевибори. Адже рейтинг "Опозиційного блоку", який він контролює разом з Фірташем залишається стабільно високим.

Якщо справа все ж дійде до дострокових виборів, від того наскільки президенту вдасться реалізувати плани щодо "деолігархізації" Коломойського і Ахметова безпосередньо залежатиме, наскільки масштабно вони зможуть вкластися в компанії його політичних опонентів.