ua en ru

Гра на $4 млрд: МВФ, Кабмін і депутати не можуть домовитися по податковій реформі

Гра на $4 млрд: МВФ, Кабмін і депутати не можуть домовитися по податковій реформі МВФ вимагає від Кабміну знайти компенсатори для проведення податкової реформи
Технічна місія МВФ щодо перегляду програми кредитування України завершила свою роботу 20 листопада. Однак остаточного розуміння щодо податкової реформи і бюджету на 2016 рік ні в кого поки немає. Фонд обмежився лише прес-релізом з загальними фразами про "просування взаємних домовленостей", але у Міністерстві фінансів запевняють, що місія на технічному рівні погодила урядовий варіант всіх реформ у рамках бюджетного процесу. Кабмін починає консультації з парламентом, де у більшості поки що повне неприйняття пропозицій Мінфіну. При цьому на кону - транш від МВФ та фінансова допомога європейських партнерів.

Технічна місія МВФ щодо перегляду програми кредитування України завершила свою роботу 20 листопада. Однак остаточного розуміння щодо податкової реформи і бюджету на 2016 рік ні в кого поки немає. Фонд обмежився лише прес-релізом з загальними фразами про "просування взаємних домовленостей", але у Міністерстві фінансів запевняють, що місія на технічному рівні погодила урядовий варіант всіх реформ у рамках бюджетного процесу. Кабмін починає консультації з парламентом, де у більшості поки що повне неприйняття пропозицій Мінфіну. При цьому на кону - транш від МВФ та фінансова допомога європейських партнерів.

Без конкретики

Робота технічної місії Міжнародного валютного фонду в Україні завершилася. Пробувши тут менше 10 днів, представники МВФ змогли заявити лише про те, що значна робота на технічному рівні сприяла просуванню взаємних домовленостей. У прес-релізі, який носить досить загальний характер, уточнюється, що мова йде про плановану податкову реформу та її наслідки для бюджету на 2016 рік.

"Тепер важливо, щоб уряд представив парламенту бюджет, що узгоджується з цілями програми щодо подальшого скорочення бюджетного дефіциту і держборгу до більш безпечного рівня, і парламент ухвалив його", - відзначили в МВФ.

Відсутність конкретики ще більше ускладнює ситуацію. Остаточного розуміння ні щодо податкової реформи, ні щодо проекту держбюджету-2016 з ідеями щодо скорочення витрат як не було, так і немає.

"В плані податкової реформи МВФ говорить про один недолік: ми між собою не домовилися (Мінфін і депутати, - ред.). І Фонд розводить руками, - розповіла голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики, співавтор альтернативної версії податкових змін Ніна Южаніна (БПП). - Вони чують дві позиції. І прогрес вже в тому, що чують позицію депутатів".

За словами члена комітету Тетяни Острикової ("Самопоміч"), минулої п'ятниці вранці місія МВФ зустрілася з чотирма представниками її фракції.

"Ми донесли позицію, що не можемо налагодити діалог з Мінфіном, провели паралелі з США: складно собі уявити, що Мінфін може приховувати проект бюджету від Конгресу. Нинішня ситуація ще гірша, ніж при Азарові", - заявила РБК-Україна Острикова.

За її словами, депутати хочуть бути учасниками процесу і все ще розраховують на спільну роботу з представниками уряду.

"Ми хотіли показати, що ми не популісти, а хочемо працювати і для цього нам необхідно мати той обсяг інформації, яким розташовують Мінфін і МВФ. На сьогоднішній день ми не знаємо, які макроекономічні показники закладаються в бюджет. Ми не повинні здогадуватися: мова йде про затверджені на Кабміні показниках чи ні, ми хочемо їх бачити", - підкреслила Острикова.

Представники місії МВФ розповіли депутатам, що проект бюджету на наступний рік буде поданий через кілька тижнів. На погоджувальній раді голів парламентських фракцій віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко вже заявив, що уряд готовий буде передати законопроект, починаючи з 2 грудня.

"Тривають дискусії навколо нової податкової системи. Це основний і, по суті, єдиний стримуючий фактор, який не дозволяє уряду внести державний бюджет на 2016 рік в парламент", - уточнив Кириленко.

В міністрах згоди немає

Немає повної згоди і в уряді. "На жодному засіданні Кабміну проекти бюджету і змін у Податковий кодекс поки не обговорювалися. Поки рано говорити, що є консолідована позиція уряду. До концепції Мінфіну, судячи з моїх розмов з членами уряду, є суттєві зауваження. Йдуть зустрічі, наради, проводяться дискусії, але остаточного тексту законопроекту поки ще немає", - пояснив міністр соціальної політики Павло Розенко.

Відсутність єдиної позиції навіть серед членів уряду дає привід говорити про провальні результати за підсумками роботи місії.

"Міжнародний валютний фонд вважає, що замість реформ ми займаємося авантюрами. Ще в жовтні ми виконали практично всі вимоги МВФ для отримання третього траншу, але тут з'явився законопроект Южаніної, що, м'яко кажучи, обурило Фонд, - розповіло джерело РБК-Україна в Кабміні. - Президент розмовляв з Крістін Лагард (голова МВФ, - ред.) і умовив фонд повернутися в листопаді, пообіцявши, що ми покажемо скорочення витрат. Вони приїхали, Мінфін показав скорочення, місія пішла до профільних міністрів. А міністри взагалі не знали про такі пропозиції Мінфіну і заявили, що такі скорочення з ними не погоджувалися. На цій "веселій ноті" місія МВФ розвернулася і поїхала знову".

Нагадаємо, перший раз Фонд перервав свій візит у жовтні, за офіційною версією, до закінчення виборів у місцеві органи влади.

Ситуація з планом скорочення витрат говорить про те, що до цих пір не знайдені компенсатори. Навіть під варіант податкової реформи від Мінфіну, який передбачає збільшення дефіциту бюджету на 60 млрд гривень.

"Не буде компенсаторів - не буде і схвалення від МВФ. А компенсаторів немає. Шукають і поки не знаходять. Це дефіцит по зведеним держфінансам. А в держбюджеті 95 млрд гривень не в балансі", - уточнив РБК-Україна співрозмовник, знайомий з ходом переговорів Мінфіну і МВФ.

У свою чергу, Павло Розенко розповів, що Фонд розглядає два варіанти розвитку подій: Україна йде шляхом реформ, чітко зафіксованих в попередніх меморандумах (на цьому він і наполягає) або уряд і парламент беруть відповідальність, приймають податкові зміни, але тоді з чітким скороченням витрат бюджету на суму близько 60 млрд гривень.

Основні статті витрат, як вже раніше повідомляло РБК-Україна, це соціальна сфера, освіта, медицина і оборона. На збереженні фінансування оборони наполягає президент, і бюджетний запит на 100 млрд гривень, поданий РНБО, швидше за все, буде задоволений.

Суть реформи щодо скорочення витрат у сфері медицини в наступному: відійти від утримання мережі медустанов до оплати послуг. Лікарі отримуватимуть зарплату в залежності від кількості пацієнтів. Передбачається і оптимізація кількості лікарень і поліклінік. Економія тут може скласти 5 млрд гривень, час на реалізацію - півроку.

За принципом оптимізації Мінфін планує скорочувати видатки і в галузі освіти. Крім іншого, зокрема, передбачається максимальна децентралізація, тобто передача функцій фінансування на місця. Із центрального бюджету будуть виділятися кошти тільки на вищу освіту за держзамовленням. Обсяги фінансування на наукову діяльність (зараз працюють шість академій наук, витрати на які складають близько 6 млрд гривень, - ред.) буде визначати Міносвіти. За нинішніми правилами, всі АН самостійно формують свої бюджети.

Скорочення держвидатків в соцсфері передбачає об'єднання чотирьох соцфондів в один-два. За оцінками Мінфіну, економія тут може бути на рівні 3 млрд гривень, однак Павло Розенко підрахував, що заощадити вдасться не більше 200-300 млн гривень.

"Функції виплати пенсій залишаються, виплати безробітним, з тимчасової втрати працездатності - також скорочувати не можна. Лікарняні листи хтось же повинен адмініструвати? Це ж люди повинні виконувати, так яке скорочення на 2-3 млрд гривень може бути?" - питає він.

На думку міністра, об'єднання всіх фондів, ні до чого хорошого не призведе, а тільки дезорганізує систему соціальної допомоги і посилить невдоволення людей діяльністю влади.

"Просто важко собі уявити, як Пенсійний фонд зі своїми колосальними проблемами буде ще займатися працевлаштуванням безробітних або виплатами "декретних". Такого немає ніде в світі. Так чому треба ставити експерименти на українцях?" - обурився Розенко.

У Мінфіні розраховують на значну - до 5 млрд гривень - економію за рахунок верифікації одержувачів соцдопомоги на підставі оцінки фінансово-майнового стану громадян. При цьому всі дані повинні бути максимально централізовані. На початковому етапі в Мінфіні можуть запропонувати використання банківських технологій перевірки клієнта за допомогою телефонного верифікації.

Крім того, МВФ наполягає на глобальній пенсійну реформу, а вона серед іншого передбачає підвищення пенсійного віку. Підтримки таких ідей немає, тим більше вимог, що передбачає перегляд віку виходу на пенсію. Чи не єдине, на що ще може погодитися Мінсоцполітики - це збереження норми 2015 року щодо обмеження виплат працюючим пенсіонерам-держслужбовцям.

Серед дискусійних пропозицій - зниження ставки єдиного соціального внеску. Для мінімізації втрат Пенсійного фонду ставка повинна бути не 20%, а в межах 30-35%. Тоді доходи соцфондів складуть 240 млрд гривень. І це за умови детінізації.

В ім'я траншу

Зі свого боку, міністр фінансів Наталія Яресько заявила РБК-Україна, що дискусія з МВФ для завершення другого перегляду програми EFF виявилася конструктивною.

"Уряд і місія на технічному рівні погодили проект податкової реформи Мінфіну та її вплив на проект бюджету-2016", - уточнила міністр.

Для завершення перегляду програми співробітництва в парламент повинні бути подані, а депутатами прийняті проекти податкової реформи і бюджету. Структурний "маяк", нагадала Яресько, - це скорочення дефіциту зведеного бюджету до 3,7%.

Тільки після цього рада директорів МВФ, на думку представників уряду, може ставити питання про надання третього траншу. "Важливий не тільки баланс бюджету, але і підходи", - заявило джерело в Кабміні.

За його словами, МВФ проти будь-яких податкових пільг. "В Україні ж склалася ситуація, коли можна займатися фіктивними поставками зерна, кваліфікувати себе, як аграрій і мати нульову ставку ПДВ. А реформа комітету зберігає пільговий режим, прописуючи поріг для аграріїв, які можуть залишитися на спрощеній системі", - пояснює він.

З іншого боку, парламентарії відверто не сприймають реформу від Кабміну. Поки її немає, депутати мають можливість обговорювати комітетську, називаючи її "досить непоганої" і "дає поштовх економічному розвитку".

Ніна Южаніна навіть попросила спікера Володимира Гройсмана поставити законопроект для розгляду в першому читанні вже в цей четвер, так як до кінця року залишилося всього два сесійні тижні, а приймати масштабні зміни пакетом у переддень нового року у ВР не хочуть.

"Я просила, але поставлять на четвер, не знаю, - багато залежить від Гройсмана. Він розуміє гостроту питання та ситуацію, яка склалася в країні",- зазначила вона.

На кону - транш від МВФ та фінансова допомога від європейських партнерів загальним обсягом близько 4 млрд доларів. Тому уряд вже почав консультації з депутатами. Вчора ввечері завершилася зустріч Яресько з фракцією "Самопоміч". Сьогодні на 16:00 заплановані переговори голів фракцій з членами Кабміну.

Очевидно, що на самому засіданні уряду в цю середу питання реформи, бюджету і скорочення витрат підніматися не буде. Не виключено, що торг з депутатами завершиться косметичним переглядом норм. Тоді, у кращому випадку, парламент приступить до розгляду хоч який-небудь реформи тільки 8 грудня.