ua en ru

Ігор Лікарчук: "У нас в 10-11 класах навчається 40% тих, кому загальна середня освіта не потрібна"

Ігор Лікарчук: "У нас в 10-11 класах навчається 40% тих, кому загальна середня освіта не потрібна"
Автор: RBC.UA
Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук в інтерв'ю РБК-Україна розповів, яким чином можна домогтися скорочення кількості ВНЗ в країні, про необхідність відокремити 10-11 класи середньої школи в окрему структуру, а також про те, що необхідно для переходу зовнішнього незалежного оцінювання в електронну форму.

Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук в інтерв'ю РБК-Україна розповів, яким чином можна домогтися скорочення кількості ВНЗ в країні, про необхідність відокремити 10-11 класи середньої школи в окрему структуру, а також про те, що необхідно для переходу зовнішнього незалежного оцінювання в електронну форму.

РБК-Україна: В 2015 році Міністерство освіти планує переглянути доцільність функціонування 53 ВНЗ, у яких навчається мала кількість студентів. Таким чином, в міністерстві розраховують боротися з навчальними закладами, які надають недостатньо якісний рівень освіти. Наскільки дієвим Ви вважаєте такий крок? Або є ще якісь варіанти вирішення цієї проблеми?

Ігор Лікарчук: Я взагалі абсолютний противник будь-яких адміністративних методів формування мережі вищих навчальних закладів. Мережа ВНЗ повинна формуватися на принципах конкуренції між ними, але для цього потрібно приймати, принаймні, два управлінські рішення.

Рішення перше - заборонити ВНЗ брати на перший курс абітурієнтів, які не мають знань. У нас сьогодні беруть всіх підряд: набрав 100-120 балів - і ти можеш стати студентом. Ні, підніміть планку і в нас тоді кількість вищих навчальних закладів за три роки зменшиться наполовину.

Друге рішення, яке потрібно прийняти, - це проведення якісного іспиту на етапі випуску з вищого навчального закладу. І той ВНЗ, який не дає належного рівня освіти, не має права існувати. Тоді нам не треба буде рахувати - в цьому році 20, потім 50 закладів закрити, конкуренція поставить все на свої місця.

РБК-Україна: Хто повинен проводити такий іспит?

Ігор Лікарчук: Його має проводити зовнішнє агентство по типу ЗНО.

РБК-Україна: Ви виступаєте за від'єднання старшої школи від базової і початкової. Планується, що в майбутньому учні зможуть переходити в 10-11 класи за конкурсом. В якому форматі має відбуватися цей відбір - це щось на зразок ЗНО або традиційні шкільні іспити? Що робити тим учням, які не зможуть здати іспит з першого разу? Чи отримають вони можливість потрапити в 10 клас, наприклад, на наступний рік?

Ігор Лікарчук: Тільки ЗНО. При вступі в старшу школу має бути ЗНО, і на його основі учні повинні зараховуватися в старшу школу.

Справа в тому, що одержання загальної середньої освіти у нас Конституція гарантує кожному і безкоштовно, але ніде не написано, що її обов'язково треба отримати до 18 років. Її можна отримати і в 60 або 65, і держава повинна дати таку можливість.

У нас сьогодні в 10-11 класах навчається 40% тих, кому загальна середня освіта не потрібна, але вони навчаються, на них йдуть кошти з бюджету, чималі кошти. Питається - чому?

РБК-Україна: Як бути тим учням, які бажають вступити в спеціальні навчальні заклади, наприклад, коледжі або училища?

Ігор Лікарчук: Все має відбуватися на основі зовнішнього іспиту.

РБК-Україна: Коли, на Вашу думку, в Україні може бути запроваджена 12-річна середня освіта? Наскільки це доцільно?

Ігор Лікарчук: Це доцільно. Щодо того, коли... Будь-яке рішення у сфері освіти залежить від двох факторів: це політична воля робити такі кроки і можливості. Сказати, що сьогодні є політична воля, я не можу. Тим більше не можу сказати, що сьогодні є фінансові можливості це робити. Тому, коли воно може бути введено, це не від мене залежить, і я не можу прогнозувати.

РБК-Україна: Раніше Ви говорили, що вже в 2016 році в Україні може бути проведено перше ЗНО в електронному вигляді. Є вже певні напрацювання в цьому напрямку? Скільки коштів потрібно для такого нововведення і скільки можна заощадити в перспективі?

Ігор Лікарчук: Перш, ніж сказати, чи буде це втілено, треба дочекатися бюджету. Це потребує дуже великих коштів. За нашими підрахунками, тільки пілот потребує 1,5 млрд грн, але на сьогоднішній день їх немає. Я дуже переживаю, хоч би вистачило грошей на проведення ЗНО у тому форматі, в якому ми запланували.

РБК-Україна: На якому етапі зараз підготовка до ЗНО? Що вже було зроблено?

Ігор Лікарчук: 5 січня ми починаємо реєстрацію бажаючих взяти участь у зовнішньому оцінюванні, друк тестів йде повним ходом. Єдине, є спроби деяких народних депутатів внести дезорганізацію в цей процес. Я хочу попередити, що якщо ці спроби будуть реалізовані, ми можемо мати зрив ЗНО в 2015 році. Для чого вони це роблять - питання не до мене.

РБК-Україна: Чи будуть відрізнятися тестові завдання в 2015 році від тих, які були у 2014?

Ігор Лікарчук: Вони не будуть такими, як минулорічні, однозначно. Вони будуть іншими, і тим більше, в цьому році тести з двох предметів будуть двох рівнів складності - абітурієнт вибирає, який він тест буде складати - базового рівня або більш складний, поглиблений. Поглиблений рівень для тих спеціальностей, які вибирає університет.

РБК-Україна: Які заходи вживає Український центр оцінювання якості освіти для того, щоб питання тестів ЗНО не потрапили у вільний доступ ще до його проведення?

Ігор Лікарчук: Такого ніколи не було і ніколи не буде.

РБК-Україна: Як в 2015 році будуть здавати ЗНО абітурієнти з Криму та окупованих територій Донбасу? Чи будуть для них якісь окремі умови?

Ігор Лікарчук: Всі, хто захоче здати зовнішнє тестування і стати студентами українських університетів, зможуть це зробити. Окремо нічого не буде, вони такі, як і всі громадяни України, ми їм просто створимо додаткові умови для того, щоб вони могли пройти реєстрацію, тому що їм це складно зробити. Як ми це зробимо, ми оголосимо докладно. Зараз ми вивчаємо різні варіанти.

РБК-Україна: Багато абітурієнтів з Криму захочуть вступити в українські вищі навчальні заклади?

Ігор Лікарчук: Я не можу спрогнозувати. Щодня на нашу гарячу телефонну лінію, навіть у такий, не дуже гарячий для ЗНО час, звертаються до 20 осіб з Криму. Але прогнози тут - справа дуже невдячна.

Розмовляла Юлія Молочко