ua en ru

Ігор Кононенко: Переформатування Кабміну відбудеться після місцевих виборів

Ігор Кононенко: Переформатування Кабміну відбудеться після місцевих виборів Кононенко розповів про хід реформ в Україні
Розмова з першим заступником голови парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" Ігорем Кононенком відбулась сьогодні в київському штабі "БПП-Солідарності". Вже були оприлюднені перші результати екзит-полів, які дозволили парламентарію стверджувати, що його політична сила показала хороший результат.

Розмова з першим заступником голови парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" Ігорем Кононенком відбулась сьогодні в київському штабі "БПП-Солідарності". Вже були оприлюднені перші результати екзит-полів, які дозволили парламентарію стверджувати, що його політична сила показала хороший результат.

Ігор Кононенко запевнив, що завтра Рада коаліції в Раді намагатиметься максимально вирішити питання з проведенням місцевих виборів в населених пунктках, де вони були зірвані, зокрема - в Маріуполі.

Також Кононенко прямо підтвердив розмови, які циркулювали в кулуарах з весни ц. р. - що Кабмін буде переформатований після місцевих виборів. При цьому, нардеп запевнив: право представляти кандидата прем'єр-міністра залишається за "Народним фронтом", тобто, Арсеній Яценюк, швидше за все, збереже свій пост.

"У рамках нашої політичної сили (БПП) не розглядається (можливість запропонувати на пост прем'єра Наталію Яресько або Михайла Саакашвілі, - ред.). Ми взагалі не розглядаємо кандидатуру прем'єр-міністра", - підкреслив Ігор Кононенко.

Крім того, він запевнив, що робота з МВФ продовжується. "Упевнений, що ми знайдемо спільну мову - і програма (співпраці з Фондом) буде продовжена", - сказав перший заступник голови парламентської фракції БПП.

РБК-Україна: Спочатку глава Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука і голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський попереджали, що навіть на підконтрольних Україні територіях не варто було проводити вибори. Але Президент Петро Порошенко наполіг. В результаті у кількох населених пунктах вибори були зірвані. Чия це вина?

Ігор Кононенко: Я не думаю, що говорити, що Президент на чомусь наполягав - це правильна теза. Він наполягав на одному: по всій країні вибори повинні пройти, згідно із законом.

Що стосується Маріуполя, то сталося те, що сталося. Було прийнято одноосібне рішення головою комісії друкувати бюлетені компанією, яка афілійована з однією з політичних сил.

Далі були виявлені зловживання: розкриті пакети, виявлені зайві бюлетені. Всі цю історію знають. В результаті всього цього на більшість дільниць бюлетені не були доставлені, вибори не почалися і, по суті, були зірвані.

Лідер нашої фракції (БПП) Юрій Луценко сьогодні виступив і проявив ініціативу про скликання ради коаліції вже завтра. Вона буде зібрана, це підтвердили всі політичні сили-члени коаліції.

Питання порядку денного - проведення виборів в Маріуполі, Красноармійську та інших районах, в основному - східних областей, зокрема, в Дружківці.

РБК-Україна: Які зміни можуть бути внесені в законодавство?

Ігор Кононенко: Принципова проблема в наступному. Законодавство не передбачає інших формулювань, крім чергових і позачергових виборів.

Сьогодні проведення виборів у Маріуполі не потрапляє під категорії чергових чи дострокових виборів. Це якась третя, особлива категорія. Потрібно це якось юридично прописати, визначиться з датою і прописати механізм проведення цих виборів.

Я сподіваюся, що завтра буде прийнято політичне рішення на цей рахунок, буде створена робоча група швидше за все на базі правового парламентського комітету. Комітет підготує проект закону.

РБК-Україна: Тобто, 15 листопада - це ще не кінцева дата, коли можуть бути проведені вибори, зокрема, в Маріуполі?

Ігор Кононенко: Я вважаю, ми можемо встигнути до 15 листопада (прийняти відповідний закон про проведення місцевих виборів в тих населених пунктах, де вони були сьогодні зірвані, - ред.), якщо буде консенсус, і на наступному тижні відпрацюємо законопроект, і внесемо його в парламенті на наступному пленарному тижні (з 3 по 6 листопада, - ред.). І проголосуємо його за прискореною процедурою.

РБК-Україна: Ваші опоненти кажуть, що вибори в цих населених пунктах зірвані через низькі рейтинги там "БПП-Солідарності". І це було зроблено навмисно.

Ігор Кононенко: Це неправда, це не відповідає дійсності. Ви знаєте, нас звинувачують в різних гріхах. Нас звинувачують в організації різних "широк" на сході, нас звинувачують у зриві виборів.

Але, за результатами перших екзит-полів, видно, що "БПП-Солідарність" - єдина політична сила, яка реально намагається і конкурує на сході країни. Інших політичних сил немає.

Тоді виникає питання: може, перш ніж звинувачувати, реально допоможете? Колеги і партнери по демократичному табору, може, все-таки, допоможете боротися за голоси виборців на півдні і сході замість того, щоб звинувачувати?

РБК-Україна: Вже можна сказати, що пройшли місцеві вибори. Які недоліки в новому виборчому законодавстві про місцеві вибори ви бачите вже зараз?

Ігор Кононенко: Є ряд технічних проколів. Як виявилося вже сьогодні, в новому законі прав журналістів значно більше, ніж прав у депутатів.

Я веду не до того, що журналістів треба в чомусь обмежувати. Але є такі технічні моменти.

Як мінімум, у депутата не може бути менше прав, ніж у журналістів. Напевно, тому що у нього є мандат від виборця.

Багато критики викликає те, що, теоретично людина, за яку в даному конкретному окрузі проголосувала більшість виборців, може не пройти, так як в цілому партія не подолає 5% прохідний бар'єр. Ця норма також викликає багато критики, оскільки округ може залишитися без свого представника в раді.

Я думаю, за підсумком виборів буде і ряд інших моментів, на які варто звернути увагу. Це буде хорошим предметом для аналізу і вдосконалення закону, в першу чергу, для парламентських виборів.

РБК-Україна: Тобто, ці місцеві вибори стали розминкою перед можливими достроковими парламентськими виборами?

Ігор Кононенко: Слухайте, будь-який законопроект треба тестувати. І кращого тесту, чим на практиці, немає.

І ось ці вибори - тест того, як працює законопроект. Безумовно, будуть якісь плюси і мінуси - будемо вносити корективи.

РБК-Україна: Все-таки, чи стали ці місцеві вибори розминкою перед парламентськими? Так як гасла цієї виборчої кампанії, в тому числі і "БПП-Солідарності" були парламентськими.

Ігор Кононенко: Я не прихильник парламентських виборів. Я взагалі не прихильник будь-яких дострокових виборів. Я не прихильник дострокового відправлення Кабміну у відставку.

Та я взагалі за те, щоб ми жили по закону, Конституції, за графіком, максимально швидко вийшли з режиму перманентно-постійних виборів в режим стабільності і європейсько-світової демократії. При якій все йде за графіком, люди за графіком йдуть на вибори, за графіком їдуть у відпустку за графіком одержують зарплату і т. д.

РБК-Україна: Але у вашій фракції неодноразово говорили, що дострокові парламентські вибори можуть відбутися вже навесні 2016 року.

Ігор Кононенко: Я думаю, що місцеві вибори приберуть градус. Раніше чи пізніше, я не впевнений, що до кінця грудня...

Сподіваюся, що як мінімум в першому кварталі наступного року ми проголосуємо за децентралізацію і нинішнім місцевим радам передамо більше повноважень.

РБК-Україна: Ви проголосуєте у другому читанні проект змін до Конституції в частині децентралізації?

Ігор Кононенко: Так, і передамо більше повноважень на місця. А від центральної влади просто менше буде залежати. Більше буде залежати від влади на місцях. І це правильно. Я думаю, що нам все-таки треба переформатувати Кабмін...

РБК-Україна: Коли? В грудні?

Ігор Кононенко: Після виборів.

РБК-Україна: А яке відношення мають місцеві вибори до переформатування Кабміну?

Ігор Кононенко: Про переформатування Кабміну говорять давно. Якщо б це робилося перед місцевими виборами, все одно, це б несло політичне забарвлення.

На мій погляд, в нинішніх економічних умовах Кабмін повинен бути більш технократичним. А технократичний підхід, все-таки, любить тишу. Це загострення (політичне, - ред.) - воно не потрібне.

РБК-Україна: Хто розглядається на зміну Яценюку?

Ігор Кононенко: На сьогоднішній день ми маємо прем'єр-міністра Арсенія Петровича Яценюка. У будь-якому разі, моя позиція, що в рамках нинішнього формату коаліції кандидатура прем'єр-міністра - квота "Народного фронту".

Чому? Тому що це чесно. Якщо ми формували коаліцію в такому вигляді, якщо є дві політичні вила - "Блок Петра Порошенко" і "Народний фронт", які стали основою коаліції, і ми таким чином сформували більшість... Від нашої політичної сили став спікер...

РБК-Україна: Тобто, не виключено, що Яценюк збереже свою посаду, але буде переформатований склад Кабміну?

Ігор Кононенко: Я не виключаю. Ще раз кажу, для мене, як представника "БПП-Солідарності", можливість запропонувати кандидатуру прем'єра при переформатуванні Кабміну має "Народний фронт".

РБК-Україна: У грудні у нинішнього складу Кабміну, в тому числі, у Яценюка, закінчується імунітет. Ходять чутки, що ставлення США до Банкової охололо. Але не до Яценюка. Чи готова Банкова зберегти за Арсенієм Петровичем крісло прем'єра в обмін на поліпшення відносин з США?

Ігор Кононенко: Я не готовий коментувати такий меседж. На мій погляд, у нас досить конструктивні відносини з США. Ви бачите, який у нас йде діалог і рух в оборонній площині - і з приводу передачі захисних озброєнь, і підтримка в ООН і Раді безпеки.

Нас Штати і Європа підтримують. У нас є антиросійська коаліція (у світі, - ред.).

РБК-Україна: Чи розглядаються кандидатури міністра фінансів Наталії Яресько або голови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі?

Ігор Кононенко: В рамках нашої політичної сили не розглядається. Ми взагалі не розглядаємо кандидатуру прем'єр-міністра. Це правда.

Ми обговорюємо окремі кандидатури міністрів, але кандидатуру прем'єр-міністра - ні.

Ще раз: ми вважаємо, що ініціатива кандидатури прем'єр-міністра, ініціатива щодо зміни глави уряду повинна виходити від "Народного фронту".

РБК-Україна: Неодноразово говорили про те, що крісло хитається під міністрами енергетики, охорони здоров'я, інфраструктури, сільського господарства. Наскільки велика ймовірність, що саме вони будуть звільнені?

Ігор Кононенко: Є питання до міністрів. Їх потрібно запросити до парламенту, заслухати і зробити висновки.

РБК-Україна: Про те, що їх потрібно заслухати вже давно говориться - і все ніяк.

Ігор Кононенко: Запитання є до всього Кабміну. Кабмін - це менеджмент, а парламент і Президент - стратеги реформ, які задають вектор реформ.

Ми сьогодні йдемо в правильному напрямку, з моєї точки зору, приймаємо правильні закони. Але ось швидкість реформ не влаштовує ні суспільство, ні прогресивну частину парламенту.

За швидкість реформ відповідає уряд, тому, якщо швидкість не влаштовує, то напевно щось в цьому автомобілі потрібно міняти.

РБК-Україна: Президент говорив, що реформи почнуться вже після місцевих виборів. Хто і що заважає їх проводити до цього?

Ігор Кононенко: Ніхто не заважав і більш того, реформи проводилися. Ми дуже багато зробили на законодавчому рівні. Є речі, які зробив і уряд.

Давайте не забувати про програму фінансування МВФ, кредити Світового банку, про пакет законів, які були подані Кабміном щодо безвізового режиму. Тобто певний обсяг роботи був зроблений.

Так, швидкість не влаштовує і, щоб прискорити процеси, необхідно провести ротації. Але сьогодні обговорювати конкретні кандидатури я не готовий. Це серйозне питання.

РБК-Україна: Чи не перебуває під загрозою програма фінансування МВФ, тому що місія Фонду, яка працювала в кінці вересня - початку жовтня, і продовжить роботу вже на початку листопада, була, м'яко кажучи, незадоволена тим, як йдуть реформи. Мова йде і про зміни в антикорупційне законодавство, в податкову і бюджетну, банківську сфери.

Ігор Кононенко: На всіх рівнях ми перебуваємо в діалозі з МВФ. Нещодавно була зустріч представників Фонду з членами парламентського комітету з питань податкової та митної політики. Йде діалог, в них є питання, у нас є зустрічні аргументи.

Я б не нагнітав ситуацію. Впевнений, що ми знайдемо спільну мову - і програма буде продовжена.

Розмовляла Наталія Непряхіна