ua en ru

Ігор Бенедисюк: Першими кроками ВСЮ наразі буде звільнення суддів за загальними обставинами

Ігор Бенедисюк: Першими кроками ВСЮ наразі буде звільнення суддів за загальними обставинами Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк вважає, що необхідно змінити підходи до статусу і повноважень ВРЮ
На думку голови Вищої ради юстиції Ігора Бенедисюка, одностайна підтримка членів ВСЮ його кандидатури на посаду очільника свідчить про те, що Вища рада налаштована на конструктивну роботу. В інтерв'ю РБК-Україна нещодавно призначений голова ВСЮ розповів про нагальні питання, які стоять перед Вищою радою, про люстрацію суддів, про співпрацю з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, АПУ, Мін'юстом.

На думку голови Вищої ради юстиції Ігора Бенедисюка, одностайна підтримка членів ВСЮ його кандидатури на посаду очільника свідчить про те, що Вища рада налаштована на контруктивну роботу.

В інтерв'ю РБК-Україна нещодавно призначений голова ВСЮ розповів про нагальні питання, які стоять перед Вищою радою, про люстрацію суддів, про співпрацю з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, АПУ, Мін'юстом.

"Що стосується Вищої ради юстиції загалом, то, очевидно, що наразі процес її реформування ще не завершено. Нині йде підготовка змін до Конституції, в якій буде закріплено загальноєвропейський принцип, що більшість у складі Ради складатимуть судді, обрані самими суддями. Мають бути змінені підходи до статусу та повноважень цього органу", - повідомив, зокрема, в інтерв'ю Ігор Бенедисюк.

РБК-Україна: Чим пояснюється така підтримка вашої кандидатури на місце голови Вищої ради юстиції і кандидатури вашого заступника? І чому ваші кандидатури були єдиними?

Ігор Бенедисюк: Як відомо, у ході судової реформи було змінено порядок формування Вищої ради юстиції. Процедура наразі стала більш демократичною і відкритою. Це дало можливість сформувати висококваліфікований склад Вищої ради юстиції та зробити роботу органу більш конструктивною. Ми з самого початку домовилися, що робота Вищої ради юстиції не буде перетворюватися на політичні шоу.

Саме тому всі члени Вищої ради попередньо провели робочу зустріч, обговорили кандидатури на ключові посади. При обговоренні моя кандидатура не була єдиною. Але після обговорення ми досягли консенсусу щодо кандидатур голови і заступника. Як на мене, таке рішення свідчить про те, що ми налаштовані на конструктивну роботу.

РБК-Україна: Чи зможе ВРЮ працювати повноцінно у неповному складі, адже призначені тільки 17 із 20 членів? Чи не виникне конфлікту через те, що три майбутніх члени не мали змоги брати участь у виборах голови і заступника?

Ігор Бенедисюк: За чинним законодавством посада голови Вищої ради юстиції не є довічною. Голова Ради обирається всього на два роки й без права переобрання. Тобто можливість зайняти цю посаду у всіх інших членів ще буде. Скажу відверто, серед членів Ради є люди, гідні очолити цей орган.

РБК-Україна: Коли очікувати перші результати роботи ВРЮ і якими вони будуть?

Ігор Бенедисюк: Результат нашої роботи - прийняття законних, справедливих та вмотивованих рішень стосовно звільнення і призначення суддів, а також притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.

Наразі перші кроки, які ми плануємо зробити, - звільнити суддів за загальними обставинами. Тобто суддів, які досягли 65 років, звільняються за власним бажанням, за станом здоров'я, мають 20 років стажу судді і отримали право на відставку. Вища рада не працювала тривалий час, тому таких справ накопичилося багато. Тож питання звільнення з посад за загальними обставинами будуть розглянуті в першу чергу.

16 червня відбувся попередній розгляд 90 таких матеріалів на першому засіданні секції Вищої ради юстиції з питань призначення та звільнення суддів з посад, яка рекомендувала Вищій раді юстиції внести подання стосовно звільнення за загальними обставинами 86 суддів. На найближчому засіданні Ради, яке відбудеться 18 червня, ми ухвалимо рішення та якомога швидше внесемо відповідні подання до Верховної Ради України.

РБК-Україна: Скільки у ВРЮ накопичилося матеріалів?

Ігор Бенедисюк: Наразі є 589 заяв суддів та повідомлень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення з посад суддів за загальними обставинами. Також є 119 рекомендацій ВККСУ щодо призначення на посаду судді вперше. Крім того, є близько 3 тисяч різних заяв, скарг, звернень від громадян, депутатів стосовно дій суддів.

РБК-Україна: Коли будуть перші рекомендації щодо звільнення суддів з дисциплінарних причин, зокрема суддів, які виносили рішення щодо активістів Євромайдану?

Ігор Бенедисюк: Закон "Про забезпечення права на справедливий суд" ввів низку вимог до початку та процедури розгляду дисциплінарних справ. Спочатку нам необхідно запровадити систему автоматичного розподілу справ. Як тільки вона запрацює, справи будуть розподілені між членами Вищої ради юстиції. Тоді розпочнеться проведення дисциплінарних перевірок. Але ми не повинні робити все поспіхом, бо йдеться про долі людей. Ми повинні дуже ретельно підходити до всіх матеріалів.

РБК-Україна: Скільки подань на звільнення суддів надійшло від Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів? Висновки цієї ТСК будете перевіряти або відразу будете рекомендувати суддів на звільнення?

Ігор Бенедисюк: До Вищої ради надійшло 22 висновки Комісії. Але ця цифра не остаточна. Загалом комісія проводить перевірки стосовно 331 судді.

Наразі закладені у Законі "Про Вищу раду юстиції" процедури передбачають перевірку Вищою радою юстиції всіх матеріалів. Висновки Комісії через автоматизовану систему будуть розподілені між членами Вищої ради юстиції і розглянуті за загальною процедурою розгляду дисциплінарних справ.

РБК-Україна: Для чого тоді була створена ця Комісія, адже ви все одно будете перевіряти ці матеріали знову?

Ігор Бенедисюк: Ви знаєте, в якому стані знаходилось наше суспільство рік тому. Дуже важко сказати, як краще було вчинити в такій ситуації. Тож я думаю, що всі механізми, які могли бути задіяні, - були задіяні правильно. Але те, що робиться нашвидкуруч, не завжди робиться якісно. Я не критикую жоден із законодавчих актів. Але зрозуміло, що якби цей закон готувався протягом тривалішого строку, можливо, були б задіяні інші механізми.

Слід також розуміти, що Комісія по кожній перевірці збирає матеріали, досліджує обставини, на підставі яких готує висновки. Тому очевидно, що перевірки у ВРЮ не починатимуть весь процес з початку, але якщо при вивченні матеріалів виявиться необхідність доповнити матеріали, з'ясувати додаткові обставини, ми будемо це робити. Потім проаналізуємо їх і ухвалимо рішення.

РБК-Україна: Ви не виключаєте, що деякі судді, рекомендовані Комісією до звільнення, збережуть посади?

Ігор Бенедисюк: Я не виключаю жодних обставин. Вища рада юстиції не обмежена в прийнятті рішень. Найважливішим є те, що наші рішення будуть законними і справедливими.

РБК-Україна: Вам відомо, як проходить люстрація суддів у рамках закону "Про очищення влади"?

Ігор Бенедисюк: Я пройшов перевірку, але поки що не знаю результатів. Наразі є висновок відповідного органу про те, що розбіжностей між доходами і задекларованим мною майном немає.

РБК-Україна: Чи багато суддів з Криму, Луганської і Донецької областей підлягають звільненню?

Ігор Бенедисюк: До Вищої ради юстиції надійшло 117 заяв про звільнення від суддів з Донецької області, 68 - з Луганської, 36 - з Криму. Там є, до речі, заяви про звільнення судді з посади через припинення українського громадянства, а також через окупацію Криму.

РБК-Україна: Коли ВРЮ планує вийти на звичайний, а не інтенсивний, режим роботи?

Ігор Бенедисюк: Вища рада юстиції цього тижня почала працювати в режимі регулярних засідань секцій та Ради. Спочатку ми плануємо розглянути питання, що накопичилися, але не потребують тривалого розгляду. Одночасно робоча група із членів Ради працює над положенням про автоматизований розподіл справ у ВРЮ. Це дозволить усі скарги та заяви громадян розподілити в автоматичному порядку між членами Ради і приступити в тому числі й до дисциплінарних проваджень. Це новела Закону, але без виконання цієї норми нас можуть звинуватити в недотриманні передбачених законом процедур розгляду дисциплінарних справ. Від цього, а також від швидкості роботи органів, які мають надати нам документи під час перевірок, певною мірою залежать і темпи нашої роботи.

РБК-Україна: За вашу каденцію на посаді голови Вищої ради встигнете?

Ігор Бенедисюк: Я маю надію, що так, тим паче, що законом передбачені конкретні строки розгляду певних категорій справ. Скажімо, висновки Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції мають бути розглянуті протягом 3 місяців з дня надходження. Ми теж хотіли б попрацювати ще й в нормальних умовах.

РБК-Україна: Як ви бачите реформування Вищої ради юстиції?

Ігор Бенедисюк: Необхідно розпочати роботу, щоб виявити недоліки. Але деякі з них бачимо вже зараз, тому готуємо зміни і до регламенту, і до Закону України "Про Вищу раду юстиції". Що стосується Вищої ради юстиції загалом, то, очевидно, що наразі процес її реформування ще не завершено. Нині йде підготовка змін до Конституції, в якій буде закріплено загальноєвропейський принцип, що більшість у складі Ради складатимуть судді, обрані самими суддями. Мають бути змінені підходи до статусу та повноважень цього органу.

РБК-Україна: Над якими змінами ви вже працюєте?

Ігор Бенедисюк: Ми вже помітили, що треба доопрацювати певні регламентні моменти. Створено робочу групу з опрацювання регламенту.

РБК-Україна: Чи потрібні у складі Вищої ради юстиції представники прокуратури, адвокати і науковці?

Ігор Бенедисюк: Навіть перші кроки нашої роботи показали, що присутність у складі Вищої ради юстиції науковців, адвокатів, представників прокуратури потрібна. Звісно, лише суддя розуміє специфіку роботи судді. Але важлива й думка зі сторони, щоб почути іншу точку зору, відчути специфіку іншої роботи, потрібні представники суміжних юридичних професій.

РБК-Україна: Чи не виникають у ході роботи конфліктні ситуації у співпраці з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Адміністрацією Президента, Мін'юстом?

Ігор Бенедисюк: Я не можу сказати, що у нас виникають якісь складнощі. Я думаю, що цих складнощів і не буде виникати. Наша задача - відпрацювати свій об'єм роботи. Я впевнений, що співпраця буде плідною.

Хвилює єдине - наскільки мені відомо, раніше Верховна Рада України не завжди своєчасно приймала рішення щодо суддів. Але очевидно, щоб без спільної та злагодженої роботи усіх органів державної влади результату, на який очікує суспільство, не буде.

Розмовляв Ілля Іванов