ua en ru

І.Заря: "Біржа ПФТС коштує 5 номіналів, а через рік буде набагато більше"

Автор: RBC.UA
24 грудня, загальні збори асоціації Першої фондової торгової системи (ПФТС), схвалили офіційну оферту Московської міжбанківської валютної біржі (ММВБ) про покупку ВАТ «Фондова біржа ПФТС». Таким чином, вже навесні наступного року росіяни отримають 50% + 1 акція біржі ПФТС. За контроль над найвідомішою українською біржею ММВБ заплатить 10 млн дол, що в п'ять разів більше номінальної вартості акцій ПФТС. В той же час, загальні збори асоціації ПФТС поламали плани Ради асоціації щодо розподілу акцій ВАТ «Фондова біржа ПФТС» між членами асоціації і менеджментом. У перерві між засіданням зборів, кореспондентові РБК-Україна вдалося задати декілька питань президентові Асоціації ПФТС, голові ради директорів ВАТ «Фондова біржа ПФТС» Ірині Зарі. Останнє питання інтерв'ю було поставлене вже після закриття загальних зборів. Як повідомляло РБК-Україна, збори вирішили продати акції біржі ПФТС порівну всім учасникам асоціації, а також представникам менеджменту. Рада ПФТС наполягала на виділенні менеджменту мінімум 6,25%. А найактивніші торговці за підсумками 2010 р. отримають тільки залишок акцій.

РБК-Україна: Якими Ви бачите головні наслідки продажу 50% + 1 акції біржі ПФТС російською ММВБ для самої біржі і українського ринку в цілому?

Ірина Заря: Не треба говорити про наслідки, треба говорити про результати. Буде більший об'єм українського ринку. Реально більший. Буде більша капіталізація, інструментів, можливостей. Ми, перш за все, побудуємо адекватнішу систему грошових розрахунків. Це те капіталомістка справа, яку потрібно зробити обов'язково. Буде, врешті-решт, визначена ринкова вартість біржі. Зараз же ми маємо тільки балансову вартість.

РБК-Україна: У скільки ринок може оцінити ПФТС, наприклад, сьогодні?

І.З.: Не можу сказати. Про це можна буде говорити, тільки коли члени асоціації ПФТС викуплять акції біржі, і вони почнуть торгуватися на ринку. Ми вважаємо, що насправді біржа ПФТС коштує 5 номіналів, а через рік буде набагато більше.

РБК-Україна: Якими повинні бути найперші кроки ММВБ з розвитку ПФТС після покупки акцій українського майданчика?

І.З.: Стратег протягом трьох місяців повинен запропонувати стратегію розвитку ПФТС, напрям інвестування, який він вважає ефективним. Думаю, цей стратегічний план буде затверджений на загальних зборах Біржі ПФТС.

РБК-Україна: Та все ж, з чого саме мають почати росіяни на майданчику ПФТС?

І.З.: На мій погляд, найважливіше - грошові розрахунки за операціями. Потім - ті ринки, які ми зараз запустили, але вони дуже слабкі - той же ринок РЕПО. І - маркетинг. Розкручування інституту маркетмейкерів.

РБК-Україна: Ринок щосили обговорює злиття двох російських майданчиків - РТС і ММВБ. РТС в Україні вже контролює «Українську біржу». ММВБ купить ПФТС. Яка доля чекає українських «дочок» російських бірж після їх об'єднання?

І.З.: Не люблю коментувати це питання. У Росії про злиття бірж говорять вже декілька років. Результатів поки немає. Будуть результати - буде цікаво коментувати.

РБК-Україна: Рада ПФТС підготувала пропозицію про розділення акцій біржі на чотири групи для окремої категорії потенційних покупців, зокрема - для менеджменту. Яку частку акцій біржі ПФТС особисто Ви плануєте викупити після розподілу акцій зборами членів асоціації?

І.З.: Поки не знаю. Менеджменту, перш за все, було важливо показати, що він готовий купувати акції біржі за тією ж ціною і ніяк не нижче за номінал. Що ми не пропонуємо для себе якісь пільгові речі.

РБК-Україна: І все-таки, які у Вас особисті плани на покупку акцій ПФТС?

І.З.: Я ніяк не планую. Вирішуватимуть загальні збори (членів асоціації ПФТС - РБК-Україна).

РБК-Україна: Хто саме розробляв процентне співвідношення, за яким Рада асоціації пропонує членам розділити акції біржі? Як Ви поясните розбиття аж на чотири групи, зокрема - пропозиція продати значну частину акцій компаніям за підсумками наступного року?

І.З.: Це питання розглядалося радою багато раз. Біржі найвигідніше, щоб власниками (біржі ПФТС - РБК-Україна.) були ті, хто більше всього торгує на біржі. В той же час, кожен учасник матиме можливість купити акції. І чесно кажучи, навіть якщо він неактивний учасник, то через три роки буде ринок акцій біржі - заради бога! - він має право, і я хочу, щоб він на цьому заробив.

(після закриття Загальних зборів Асоціації ПФТС)

РБК-Україна: Чи задоволені ви рішенням зборів про розподіл акцій?

І.З.: Народ не помиляється. Якби, звичайно, це були 2006-2007 рр., коли всі були «багаті, п'яні, веселі», пакет на розвиток був би більшим. Зараз, треба розуміти, не найкращі часи для ринку. Я абсолютно впевнена, що, врешті-решт, коли біржа стане публічним товариством, і акції будуть у вільному обігу, той, хто є пасивним учасником ринку, не триматиметься за акції, оскільки акція, наприклад, не дає йому брокерського місця. І акції концентруватимуться у активних учасників ринку.

Спілкувався Володимир Бойко