ua en ru

І.Куличенко: «Відміна мажоритарної системи відкинула розвиток демократичних процесів в Україні на кілька років тому»

Автор: RBC.UA
Інтерв'ю з мером Дніпропетровська і президентом Асоціації міст України Іваном Куличенко відбулося до того, як спалахнула епідемія грипу. Тому в інтерв'ю робиться акцент на криміногенній обстановці в Дніпропетровську, а також на необхідності повернення до мажоритарної системи виборів до місцевих рад

РБК-Україна: Як ви відноситеся до мажоритарної системи на виборах до місцевих рад?

І.К: Я вважаю, що для дійсного розвитку місцевого самоврядування в Україні іншого шляху немає, окрім як повернення до мажоритарної системи. Не дивлячись на те, що чотири роки вибори проходили за партійними списками, суспільство не структуроване, списки складаються умовно, до них потрапляють маса пройдисвітів, місця продаються, купуються - і це до демократії ніякого відношення не має. Я шість років очолюю делегацію України в Конгресі місцевих регіональних влад Європи в Страсбурзі, ми спілкуємося з колегами з 47 держав, і ми знаємо, які резолюції по відношенню до розвитку місцевого самоврядування в Україні приймав Конгрес. І з усією відповідальністю можу заявити, що ці чотири роки відкинули розвиток демократичних процесів в Україні на кілька років тому.

РБК-Україна: Мер Полтави ініціював лист до Верховної Раду з проханням повернути мажоритарну систему. Чи підпишитеся Ви під цим листом?

І.К.: Мер Полтави запізнився. Він пропустив загальні збори, які проходили в Ялті у вересні ц. р. в зв'язку з необхідністю перереєстрації статуту нашої організації в рамках нових законодавчих вимог. В зборах брали участь більше 360 мерів, і другим питанням було наше відношення до виборів до місцевих рад. Ми звернулися до ВР, Президента, всіх керівників фракцій ВР з конкретними пропозиціями. Перше - щоб вибори мерів і депутатів місцевих рад проходили одночасно. По цьому пункту парламент нас підтримав.

Друге - щоб була повернена на виборах до місцевих рад, хоч би нижче за рівень облрад, мажоритарна система. А облради і ВР - на розсуд народних депутатів. В рішенні нашого з'їзду написано, що ми залишаємо за собою право діяти аж до непокори в частині організації виборів. Отже останнє слово Асоціація міст ще не сказала.

Тому збирати підписи необхідності немає - сьогодні потрібно йти на радикальніші дії. І час для підготовки до виборів до місцевих рад ще є. Але зараз розпочалася активна робота по виборах Президента. І чи будемо ми почуті?

Ми розуміємо, що всі лідери фракцій ВР згодні, що відміна мажоритарної системи - це помилка, але діяти правильно не хочуть. Хоч би з тієї причини, що вони не можуть ухвалювати командні рішення. Вони з нами поки заграють.

РБК-Україна: Чи є в Асоціації міст України якісь напрацювання по адміністративно-територіальній реформі України?

І.К.: Напрацювання є, я їх не можу охарактеризувати двома словами, з цього приводу довелося б робити окреме інтерв'ю. Ми працюємо спільно з Міністерством регіонального розвитку і будівництва. У нас є спеціальна група, ми найняли експерта з цих питань, який допомагає проводити законодавчі ініціативи в частині ухвалення рішень. Але сказати про те, що ми готові запропонувати чітку конкретну схему, поки не можемо. Проте без адміністративної і бюджетної реформи в Україні майбутнє туманне.

РБК-Україна: Проект нової Конституції Президента Віктора Ющенка припускає реформу структури органів місцевого самоврядування. Як Ви до цього відноситеся?

І.К. Україна приєдналася до Європейської хартії місцевого самоврядування в 1994 р. без обмежень і зауважень. В Хартії одна з найголовніших вимог - кожен обраний орган повинен мати свій виконавчий орган. Якщо є обласна рада - повинен бути обласний виконком. Якщо є районна рада - повинен бути районний виконком. Але у райрад і облрад цих органів немає. Це пряме порушення Хартії. Я за те, щоб ця проблема була ліквідована. А як в новій версії Конституції написано - навіть не встиг ще ознайомитися.

РБК-Україна: Чи будете Ви балотуватися в мери на наступний термін?

І.К.: Так. Я зустрічався з молодіжними радами міста, у них є велика активність з метою проходження в райради. В найближчі тиждень-два, думаю, буде ухвалено рішення про створення блоку, в який я зберу політично незаангажованих людей, патріотів Дніпропетровську.

РБК-Україна: Кого Ви вважаєте своїми головними конкурентами в боротьбі за посаду мера?

І.К.: Вибори ще не почалися, конкурентів поки немає. Зараз обговорювати нічого, тому що те, що відбувається сьогодні в Дніпропетровську, мене багато в чому дивує. В Дніпропетровську раніше цього не було, щоб приходили і працювали якісь нікому невідомі технологи. І мене турбує те, що людям буде важко відрізнити правду від неправди.

РБК-Україна: Як ви відноситеся до громадських організацій, які останнім часом розвернули активну діяльність? Чи приносять вони користь місту?

І.К.: Я не можу давати таких оцінок. Якусь вони користь приносять. Але чи реально вони виконають все, що обіцяють? Щоб наобіцяти і зробити, потрібно попрацювати і мати досвід.

РБК-Україна: Наскільки сильно на місті позначилася криза?

І.К.: Можливо, в містах, де на першому місці знаходяться дрібний бізнес та приватне підприємництво, ці процеси проходять м'якше. Для великого міста, в якому представлені ракетобудування, металургія, машинобудування криза не може проходити безболісно. Особливо сумно за державні підприємства: ДМЗ (Дніпровський машинобудівний завод - РБК-Україна) втратив держзамовлення від Мінтранссвязі. Дуже образливо за електровозобудівний завод (ДЕВЗ), який експортував продукцію в багато країн колишнього СРСР, а сьогодні не має замовлень від "Укрзалізниці". Але радує, що навіть в кризових умовах продовжується будівництво електросталеплавильного виробництва, що дуже важливе і в плані економки і в плані екології, введення потужностей на заводі метизу. Зараз готується до введення акумуляторне виробництво "Веста". В останні три місяці виробництво стабілізувалося. Але ми випробовуємо складнощі з виплатою зарплати, бюджет по першій корзині виконується на 88% і, скажімо так, «не до жиру». Хоча місто кероване, всі системи працюють, соціальні програми не страждають. А для цього необхідні великі зусилля, зокрема - взаємодія з Мінфіном та Держказначейством.

РБК-Україна: Чому останнім часом в місті так загострилася криміногенна обстановка? Бізнесменів підривають, ринки палають, машини журналістів обстрілюють.

І.К.: Ми на минулій апаратній нараді слухали про стан справ у всій правоохоронній системі, зокрема - по суспільній безпеці. Отже я можу сказати абсолютно упевнено: криміногенна ситуація не погіршала. Резонансні події дійсно відбулися, але вони замовлені - і це не наш рівень, це серйозна слідча робота, тут повинні бути окремі розгляди. По частині грабежів, згвалтувань, квартирних крадіжок в Дніпропетровську криміногенна ситуація не гірша, ніж в інших містах.

РБК-Україна: У місті вже затихли всі розмови з приводу Євро-2012. У міста вже немає жодних шансів прийняти чемпіонат у себе?

І.К.: Якраз після бесіди з вами у мене відбудеться розмова із заступником міністра у справах сім'ї, молоді і спорту на дану тему. Ніколи не говори ніколи. Мене ж турбує не тільки рішення по Дніпропетровську, але і в цілому по Україні. Ми ж бачимо коментарі об чиновників УЄФА. Говорять, Львів на полгода відстає по будівництву стадіону. Хотілося б, щоб ми не допустили помилок, які допускали раніше.

Спілкувалась Тетяна Гонченко