Хорошковський: Україна може програти "газову суперечку" з РФ в Міжнародному арбітражі
Перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський вважає, що якщо Україна звернеться до Міжнародного арбітражного суду щодо "газових контрактів" з Росією, підписаних у січні 2009 р., вона може програти справу. Про це він заявив в ефірі програми "Шустер Live".
"Перш ніж йти в суд, потрібно очікувати, що ти виграєш. Якщо первинний юридичний аналіз тобі про це не говорить, то напевно просто нерозумно йти і програвати. Ми знаємо абсолютно точно, як підуть справи, тобто ми аналізували будь-яку ситуацію", - сказав Хорошковський.
При цьому він додав: "Договір існує, і ми його виконуємо. Так, нам важко, так, нам, незручно, але я хочу сказати, що є і позитиви: висока, навіть несправедлива ціна стимулює енергозбереження...".
Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Росія не раз підкреслювала, що перегляд контрактів можливий лише при злитті "Нафтогазу" з "Газпромом", що, на думку експертів, призведе до встановлення контролю над українською компанією і ГТС. Також в російському уряді відзначали, що РФ може знизити ціну на газ у разі продажу Україною своєї ГТС на користь РФ, або ж вступу України в Митний союз.
Київ ці варіанти вважає неприйнятними. Україна у відповідь запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.
Затяжні переговори ні до чого не призвели. Прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. Нібито, для подачі позову в Стокгольмський міжнародний суд навіть були зібрані всі необхідні документи. В Росії відразу ж заявили, що готові відстоювати умови газових угод з Україною у будь-якому суді.
Врешті-решт, офіційний Київ неспішно перейшов на заяви про те, що Україна більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 р. "Ми будемо змінювати діючі договори виключно в ході переговорів", - говорив у свій час міністр Бойко. За його словами, ні Україні, ні Росії не вигідно вирішувати питання нової газової угоди між країнами в Стокгольмському суді.
Спікер ВР Володимир Литвин заявив, що звернення України до Міжнародного суду щодо перегляду газового договору з Росією у разі програшу справи може привести Україну до безумовного виконання цього договору до 2019 р. Прем'єр Азаров повідомляв, що "Газпром" передав НАК "Нафтогаз України" проект угоди щодо газу, який, зокрема, передбачає зниження ціни на газ на 10%.
А тим часом, експерти радять Києву оскаржувати газові контракти з Росією в арбітражному суді, оскільки, швидше за все, переговори закінчаться нічим. Прикладом цього може служити Польща, яка вже зробила цей крок. У лютому польська газова монополія PGNiG подала позов проти "Газпрому" і "Газпром експорту" у Стокгольмський арбітражний трибунал з приводу цін на газ.
Додамо, що в грудні був прийнятий бюджет на 2012 р., в якому закладено прогнозовану ціну газу в розмірі 416 дол. за тисячу кубометрів. Однак було сказано, що у разі подальших успішних переговорів про зниження цін на газ для України, ВР може переглянути держбюджет на наступний рік пізніше.