ua en ru

Холодна зустріч: Донецьк відсвяткував Новий рік з остиглими батареями

Холодна зустріч: Донецьк відсвяткував Новий рік з остиглими батареями Гірлянду для прикраси "головної ялинки ДНР" прислали з Росії
Автор:
Донецьк знову зустрів Новий рік в окупації самопроголошеної "ДНР", і ось вже другий раз - це свято без свята. Початок 2016 року для донеччан ознаменований холодними батареями, відсутністю газу в конфорках і обіцянками бойовиків відкрити у новому році "епоху творення". Втім, все це не завадило Донецьку відзначити свято разом з усією Україною.

Донецьк знову зустрів Новий рік в окупації самопроголошеної "ДНР", і ось вже другий раз - це свято без свята. Початок 2016 року для донеччан ознаменований холодними батареями, відсутністю газу в конфорках і обіцянками бойовиків відкрити у новому році "епоху творення". Втім, все це не завадило Донецьку відзначити свято разом з усією Україною.

Днів за десять до 31 грудня в Донецьку не було навіть натяку на свято: погода цілком осіння, з плюсовою температурою і ранковими туманами; ілюмінація, розвішана по центру міста, навіювала тільки на думки про те, хто і кому буде оплачувати спожиту електрику.

Окраїни тонули у звичній темряві: колишнього хазяйського прочухана від мера міста керівники районів за недостатнє прикрашення вулиць не отримали: з 2000 року цю посаду обіймав Олександр Лук'янченко, котрій нині живе в Києві, і він уже вмів мотивувати.

Новорічні ялинки біля райвиконкомів, звичайно, убрали, а на площі Леніна "головну ялинку республіки" зібрали і прикрасили трикілометровій гірляндою, присланою з Росії. Колишня новорічна ілюмінація для новорічної ялинки була виконана за ескізами дитячих малюнків, виглядала кумедно, мило і неординарно. В цьому році ялинка на площі була звичайнісінькою, без непотрібних "буржуйських витребеньок", як охарактеризували прикрашене дерево звичайні пенсіонерки, що проходили поруч за пару днів до свята.

За кілька днів до Нового року нелегітимний "голова Донецької міськадміністрації" Ігор Мартинов, за чутками, виїхав з родиною зустрічати 2016 рік у В'єтнам. Побічно це підтверджується тим, що "главу адміністрації" напередодні свята "на робочому місці" не бачили.

Втім, на повсякденному житті міста це не дуже позначилося: комунальники справно розчищали дороги, транспорт худо-бідно їздив (правда, кілька автобусних міжміських маршрутів чомусь скасували), театри, цирк давали новорічні вистави при забитих залах, на блокпостах істотно зменшилися черги - щоб вже 1-2 січня повернутися до звичних кілометрових розмірів.

31 грудня донеччани різали салати і навіть не виносили їх на балкон - у багатьох квартирах охололи батареї. Практично з усіх районів Донецька сигналізували про страшний холод і постійно включені обігрівачі і газові печі. Щасливчики з гарячими батареями, наприклад, в Кіровському районі, щиро дивувалися, чому інші лають тепломережу на чому світ стоїть.

"Ми не додзвонилися ані черговим у мерії, ані в тепломережу, ані в ЖЕК. Температура повітря у нас в квартирі приблизно 15 градусів. Ми готувалися зустрічати Новий рік на кухні, де тепло від працюючої і розкритої навстіж духовки, але все-таки ризикнули і вибігли в крижану вітальню, де був накритий стіл. Перекинули по келиху шампанського - і знову в кухню", - поділилася враженнями мешканка Калінінського району Євгенія Жук.

don_NG_3

Фото: центр Донецька на Новий рік прикрашала ілюмінація

За сформованою за два роки традицією, багато з донеччан зустрічали Новий рік двічі - опівночі за "донецьким часом" і опівночі за київським - на годину пізніше. Цікаво, що "донецький Новий рік" був зустрінутий при повному мовчанні петард і феєрверків. Можна було подумати, що всі виконують заборону "адміністрації Донецька" на використання піротехніки в новорічну ніч, але з приходом Нового року "по Україні" в небо злетіли феєрверки.

"Ми подумали, що добра частина міста зустрічає Новий рік за українським часом, чому і салюти і петарди. Хоча, можливо, всі випили-закусили, встали з-за столу і пішли на вулицю стріляти з ракетниць - як раз була вже година ночі. Як би те не було, вийшло кумедно - як ніби все проігнорували північ "за Донецьком" і почали святкувати опівночі за Києвом", - розповів житель Ворошиловського району Олександр Сингур.

Найбільш "просунуті" донеччани слухали відразу три звернення до народу. За п'ять хвилин до звернення президента Росії Володимира Путіна на місцевих каналах свій текст зачитав голова бойовиків Олександр Захарченко. Натхненно він заявив про початок епохи творення в "ДНР", не уточнивши, правда, про що власне мова. Слідом за ним президент Росії, а через годину - і Петро Порошенко (бажаючі дивилися виступ президента України в інтернеті на сайтах телеканалів) виголосили в цілому підбадьорливі, але нічого не значущі тексти.

1 і 2 січня пройшли в Донецьку нудно - на вулицях було мало народу, кафе і ресторани порожні. У напівпорожніх тролейбусах обговорювали дефолт України, що не відбувся, і загадкову видачу українських січневих пенсій в кінці грудня. Магазини робили яку-ніяку виручку на алкоголі, аптеки - на протизастудних препаратах, а на площі Леніна, під носом у поліцейського патруля, український патріот тихо намалював український прапор прямо на постаменті вождя.

Особливо заглиблюватися в новорічні гуляння донеччани не поспішали. Чи то морози були тому виною, чи то настрій. У багатьох донецьких квартирах з невідомих причин продовжували остигати батареї, мешканці лаялися, куталися в пледи і мріяли про весну.

3 січня газ "закінчився" в місті-супутнику Донецька - Макіївці. Винними знову призначили якихось диверсантів. Криво усміхнувшись і зітхнувши, донеччани почали готуватися до наміченої техногенної катастрофи в рідному місті - закуповувати печі і теплодуви, затикати щілини у вікнах, не відключати гарячі конфорки газових печей навіть на ніч.