Харківський пасьянс: Кернес, Аваков, Ложкін, Коломойський
Цією публікацією РБК-Україна відкриває цикл статей про ситуацію в ключових регіонах країни. Перше слово надається харків'янам.
У наступному році Харкову, як і всій країні, належить пройти місцеві вибори. Тому для міста ключове питання: хто стане мером?
З одного боку, реальної альтернативи чинному меру Геннадію Кернесу поки не проглядається. Хіба що нинішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Та й то, за умови, що міністр, кинувши Київ, повернеться у рідні пенати, щоб взяти реванш за мерські вибори 2010 року.
"Однак сьогодні навряд чи хтось зможе скласти Кернесу серйозну конкуренцію", - вважає політичний оглядач Ігор Гридасов.
З цим погоджується начальник аналітичного відділу в лабораторії PR-технологій Luman Group Антон Авксентьєв. "Інтрига на виборах мера можлива лише за умови відсутності в бюлетені Геннадія Кернеса - за станом здоров'я або через посилення тиску з боку правоохоронних органів і прокуратури", - вважає експерт.
Однак, цю інтригу виключати не можна, оскільки сам Кернес, здоров'я якого, як і раніше викликає побоювання, поки не дає чіткого месиджу щодо своїх подальших намірів. "Я не виключаю можливості, що піду на вибори... Я не знаю, коли будуть вибори - навесні або восени. Якщо я буду здоровий, то я буду балотуватися. Зараз здоров'я дозволяє мені це зробити", - нещодавно сказав харківський міський голова.
Якщо Кернес з якої-небудь причини відмовиться від участі у виборах, то його "спадкоємцем" може стати нинішній заступник мера Ігор Терехов. Втім, не виключено, що ставка може бути зроблена і на Михайла Добкіна - старовинного компаньйона Кернеса, колишнього мера Харкова, екс-губернатора, нині нардепа від "Опозиційного блоку". Враховуючи, що рейтинги "Опозиційного блоку" високі, а сам Добкін популярний в Харкові, його шанси виглядають не такими вже й примарними.
Крім того, в кулуарних колах подейкують про Дмитра Святаша (нардеп, співвласник корпорації "АіС") як можливого наступника Кернеса.
В якості ключових опонентів самому Кернесу або його спадкоємцю експерти називають людей Авакова:
- в. о. начальника слідчого управління ГУ Міндоходів в області Ігоря Репешка (колишній очільник обласної міліції);
- депутата Харькивської обласної ради Івана Варченка;
- нардепа Антона Геращенка, якого обговорюють також як можливого керівника майбутньої місцевої кампанії від штабу Авакова ("Народного фронту").
Не виключено, що у разі відставки, за крісло мера побореться і нинішній губернатор Ігор Балута, який, балансуючи між Президентом Петром Порошенком та головою МВС Арсеном Аваковим, більшою мірою тяжіє до останнього.
У гонці за посаду мера, зрозуміло, візьме участь ще багато персон. Але уваги з них заслуговують деякі.
Великий бізнес, який, можливо, захоче поборотися за крісло мера, може бути представлений трьома фігурами:
- колишній віце-губернатор (при голові ХОДА Михайлу Добкине) Юрій Сапронов;
- гендиректор групи "Агротрейд" Всеволод Кожем'яко;
- генеральний директор АТЗТ "Макрокап Девелопмент Україна" Дмитро Кутовий.
Відзначимо, останні два бізнесмена засвітилися як активісти місцевого Майдану.
Не можна виключити і можливість висунення на виборах екс-мера Володимира Шумілкіна, який міг би стати компромісною фігурою між багатьма групами впливу в Харкові.
Також ймовірно висунення кандидатами в мери екс-нардепа Алли Александровської (КПУ), колишнього міністра агрополітики Ігоря Швайки ("Свобода"), колишнього нардепа Інни Богословської та численних громадських майданних кандидатів".
При цьому, хто б не виступав проти кандидата Кернеса або його ставленика, йому гарантована підтримка господаря ринку "Барабашово", нардепа Олександра Фельдмана.
Єдина місцева фігура, позиція якої зовсім не зрозуміла - Олександр Ярославський, колишній власник ФК "Металіст". Подейкують, що на минулих виборах мера він всерйоз подумував взяти в них участь. Однак сьогодні Ярославський, пішовши в кеш, схоже самоусунувся від усіх політичних процесів.
Але є ще дві фігури, знакові для Харкова - губернатор Дніпропетровської області, співвласник групи "Приват" Ігор Коломойський, а також глава Адміністрації Президента Борис Ложкін.
Про зв'язки Кернеса і Коломойського відомо давно - після того, як в Мережу були злиті їх телефонні переговори. Відносини між ними непрості, але останнім часом, стверджують знавці, вони покращилися.
А ось про зв'язки Авакова і Коломойського відомо не так багато.
"З нехарківських кланів найбільший інтерес до регіону, можливо, буде проявляти група "Приват", так як Коломойський має дуже серйозний вплив як на Кернеса, так і на Авакова", - говорить Антон Авксентьєв.
Навесні, коли хвилювання в Харкові могли закінчитися створенням Харківської народної республіки (ХНР), в місті з'явилося багато автобусів з дніпропетровськими номерами. Особи, наділені повноваженнями, в неофіційних розмовах стверджували, що на цих автобусах заїжджали силові групи "Привату" - щоб припинити сепаратистські рухи. Тоді ситуацію в Харкові курирував особисто Аваков, тому можна припустити, що ці завезення силовиків відбувалися не без його відома.
"Коломойський завжди був впливовою фігурою, але після Майдану став особливо активним, а головне, публічним. І у нього, безумовно, є свої інтереси в усіх регіонах, в тому числі, в Харкові", - стверджує Юрій Чевордов.
Однак не факт, що інтереси Коломойського в Харкові будуть виражені шляхом висунення саме свого кандидата в мери. Більш ймовірно, що губернатор Дніпропетровської області продовжить працювати "з тіні".
Вплив глави АП Бориса Ложкіна на процеси в Харкові і області є ще більш загадковим, ніж роль Коломойського. З одного боку, будучи вихідцем з Харкова, Ложкін має тут свої інтереси і своїх людей.
З іншого боку, ніхто з експертів не зміг назвати жодного конкретного прикладу публічного впливу глави АП на які-небудь події в регіоні. Схоже, вплив Ложкіна має суто кулуарний, підкилимовий характер - як і належить начальникові президентської канцелярії.
Поки ж очевидно, що лінії фронту у війні за крісло мера будуватимуться за принципом "хто візьме гору в Києві" - Президент Порошенко чи прем'єр Яценюк.
Від цього, скоріше за все, залежить і майбутнє призначення нового губернатора. Поки найбільш імовірним наступником Ігоря Балути називають віце-президента ТОВ "Сигма Блейзер Україна" Валерія Дему, який балотувався в Раду по округу №178 від "Блоку Петра Порошенка".
Втім, не виключено, що Порошенко почне виводити Харків і область з-під контролю Авакова, призначаючи своїх людей на посади голів райдержадміністрацій. В світлі останніх змін до Бюджетного кодексу, завдяки яким районні бюджети отримують безпосередню комунікацію з Мінфіном і держбюджетом, роль губернатора буде знижуватися. І можна буде встановити реальний контроль над територіями, не влаштовуючи кадрової чехарди безпосередньо в ХОДА.
Це цілком може виявитися найбільш адекватним для Президента вирішенням завдання, враховуючи, що всі кадрові призначення в Харкові і області "під Авакова" пройшли, коли в. о. Президента був Олександр Турчинов - нинішній секретар Радбезу. Ротація на низових рівнях дозволить главі держави не вступати в прихований конфлікт з фактичним віце-президентом, яким став Турчинов на своєму нинішньому посту після прийняття закону про посилення повноважень РНБО.