ua en ru

Handelsblatt: Банки, які здатні погубити свою країну

Автор: RBC.UA
Фінансову стабільність у світі забезпечують 29 банків: якщо хоча б один з них відчуває серйозні труднощі (не може розплатитися за зобов'язаннями), - вся світова фінансова система опиняється в зоні ризику. Такі кредитні організації є системоутворюючими, саме з ними пов'язані основні ризики світової фінансової системи і "фінансове здоров'я" окремих держав. Які банки становлять найбільшу загрозу для своєї рідної країни? Відповідний рейтинг наводить німецьке ділове видання Handelsblatt.

Фінансову стабільність у світі забезпечують 29 банків: якщо хоча б один з них відчуває серйозні труднощі (не може розплатитися за зобов'язаннями), - вся світова фінансова система опиняється в зоні ризику. Такі кредитні організації є системоутворюючими, саме з ними пов'язані основні ризики світової фінансової системи і "фінансове здоров'я" окремих держав. Які банки становлять найбільшу загрозу для своєї рідної країни? Відповідний рейтинг наводить німецьке ділове видання Handelsblatt.

Dexia

2011р. виявився для фінансового сектора непростим: боргова криза в єврозоні продовжує набирати обертів, і над фінансовим сектором як дамоклів меч продовжує висіти загроза дефолту. З 29 системоутворюючих банків кредитна організація Dexia займає в рейтингу Handelsblatt 15 місце. Активи Dexia оцінюються в 757 млрд дол, що відповідає 58% ВВП Бельгії, Люксембургу чи Нідерландів, де банк зареєстрований. Dexia є власником значного обсягу держоблігацій "проблемних" країн - Греції та Італії, крім цього сама бізнес-модель Dexia викликає нарікання інвесторів. В результаті капіталізація Dexia до кінця 2011р. склала лише 800 млн євро.

Французькі Societe Generale, Crеdit Agricole і BNP Paribas

У зоні ризику в тому числі через те, що має на балансі значний обсяг держоблігацій Греції і другий за величиною банк Франції Societe Generale, активи якого оцінюються в 1,5 трлн дол, що відповідає 59% ВВП країни. Ринкова вартість кредитної організації становить 13,6 млрд євро, рівень достатності капіталу - 3,6%. У схожому становищі перебуває і французький Crеdit Agricole, що займає 10 місце рейтингу Handelsblatt. Активи банку оцінюються в 2,1 трлн дол, що відповідає 83% ВВП Франції. Обидва банки сильно страждають через грецьку кризу, при цьому у Crеdit Agricole з капіталізацією в 12,7 млрд євро явно намічаються проблеми з рівнем достатності капіталу (зараз - всього 2,8%).

Провідна кредитна організація Франції BNP Paribas з активами на 2,7 трлн дол розташувалася на 7 місці. Рівень достатності капіталу в 3,5% не є особливо гарним показником, тим більше враховуючи той факт, що починаючи з 2018 р. рівень достатності капіталу системоутворюючих банків повинен буде на 3,5 процентного пункту перевищувати аналогічний показник несистемооутворюючих кредитних організацій.

Unicredit

Найбільший банк Італії з активами на 1,2 трлн дол (60% ВВП країни) - Unicredit займає 13 місце рейтингу.

Британські Lloyds і Barclays

Слідом за ним британський Lloyds, 41% акцій якого належать державі. Активи банку оцінюються в 1,5 трлн дол (69% ВВП Великобританії), рівень достатності капіталу - 4,6%. Ще один британський банк - Barclays - займає 8 місце рейтингу Handelsblatt. Активи банку оцінюються в 2,3 трлн дол, капіталізація - 25,7 млрд євро, рівень достатності капіталу - 3,5%.

Deutsche Bank

На 11 місці німецький Deutsche Bank з активами на 2,5 трлн євро (77% німецького ВВП). Рівень достатності капіталу в 2,3% викликає великі питання у інвесторів, що відображається на капіталізації кредитної організації, складає 26,2 млрд євро, що помітно поступається капіталізації сильних конкурентів.

Banco Santander

Іспанський Banco Santander (у рейтингу Handelsblatt - на 5 місці) володіє активами на 1,6 трлн дол, що в 1,14 рази перевершує ВВП Іспанії. Фінансову кризу кредитна організація перенесла відносно непогано завдяки гарним показникам діяльності південноамериканського підрозділу. Ринкова вартість компанії майже в два рази перевищує капіталізацію Deutsche Bank і становила на кінець 2011р. 50 млрд дол при рівні достатності капіталу в 5,8%.

Nordea

Провідна банківська група Північної Європи - Nordea займає 4-у сходинку рейтингу. Активи банку в 776 млрд дол майже в 1,7 рази перевищують ВВП Швеції. У 2011р. глава кредитної організації Крістіан Клаузен оголосив про масштабну програму скорочення персоналу. До кінця 2012р. банк позбудеться 2 тис. співробітників (зараз персонал компанії налічує 34 тис. осіб).

Швейцарські Credit Suisse і UBS

На третьому місці розташувався швейцарський Credit Suisse з активами на 1,1 трлн дол (в 2,08 рази перевищує ВВП Швейцарії). Незважаючи на це, справи в банку йдуть не найкраще. Після збитків інвестиційного підрозділу і зниження прибутку в III кварталі 2011р. банк в терміновому порядку почав скорочувати витрати.

Втім, досить проблем і у його "старшого брата" - швейцарського UBS, що посідає перше місце рейтингу (активи UBS оцінюються в 1,4 трлн дол, що в 2,7 рази перевищує ВВП Швейцарії). Скандал з трейдером, який через ризиковані транзакцій завдав банку шкоди, що оцінюють у мільярдах євро, коштував головному виконавчому директору UBS Освальду Грюбелю місця.

Нагадаємо, 20 грудня міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило рейтинг найбільшого італійського банку UniCredit SpA. Також Fitch помістило в список на перегляд з можливим пониженням кредитні рейтинги чотирьох французьких, італійських і семи восьми іспанських банків. Серед кредитних організацій, що потрапили на перегляд, можна відзначити французькі Societe Generale, Natixis і BPCE, італійські Intesa Sanpaolo, Banca Monte dei Paschi di Siena, UBI Banca, іспанські Banco Santander, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, CaixaBank.