ДСІВ підготувала новий законопроект про захист авторських прав в Інтернеті
Державна служба інтелектуальної власності (ДСІВ) підготувала законопроект "Про захист авторських і суміжних прав в Інтернеті", пише "Комерсант-Україна".
Ініціатива відомства спрямована на боротьбу із зростаючим рівнем піратства в мережі, йдеться в аналізі його регуляторного впливу. Нинішні норми закону "Про авторські і суміжні права" діють ще з 2001 р. і не дозволяють ефективно захищати інтелектуальну власність в Інтернеті, зазначається у документі.
Законопроект пропонує правовласникам звертатися з скаргою на піратські сайти в Держслужбу інтелектуальної власності. При зверненні заявнику необхідно буде надати копії реєстраційних документів, нотаріально завірені копії договорів, що підтверджують його авторські або суміжні права, перелік піратських файлів, розміщених в Інтернеті, а також завірені переклади документів, якщо вони випущені на іноземних мовах. Одночасно власник повинен буде звернутися до хостинг-провайдера, на потужностях якого розміщений піратський контент. Останній в свою чергу буде зобов'язаний у дводенний строк повідомити адміністрацію ресурсу про скаргу.
Читайте також: США почали розслідування щодо "піратства" в Україні
ДСІВ надається 10 днів на розгляд звернення правовласника - за цей період вона зобов'язана визначити, чи законно розміщено контент, а також опублікувати на своєму сайті перелік адрес, за якими знаходиться піратська продукція. Після публікації в адміністрації ресурсу-порушника є два тижні, щоб надати відомству документи, що підтверджують законність розміщення. Після отримання цих документів Держслужба протягом 10 днів зобов'язана прийняти остаточне рішення про те, чи має місце порушення авторських або суміжних прав, а потім рішення направити заявнику, адміністрації ресурсу і хостинг-провайдера. За розгляд документів відомство має намір стягувати плату - як правовласників, так і з власників ресурсів - 1% неоподатковуваного мінімуму (0,17 грн) за кожен аудіофайл, зазначений у заяві, і один неоподатковуваний мінімум за кожен відео або комп'ютерну програму.
У тому випадку, якщо контент, розміщений на дата-центрі, визнаний піратським, хостинг-провайдер зобов'язаний заблокувати доступ до файлів, а якщо така технічна можливість відсутня - і зовсім відключити ресурс-порушник від Інтернету. Дата-центри також зобов'язані розривати договори з сайтами, тричі протягом року викритими в розміщенні піратських файлів.
Новий законопроект набагато ліберальніший по відношенню до інтернет-ресурсів і хостинг-провайдерів, ніж попередня ініціатива Держслужби. У законопроекті "Про врегулювання авторського права і суміжних прав", розробленому за участю відомства та поданому народними депутатами попереднього скликання Максимом Луцьким (Партія регіонів), Катерина Самойлик (Компартія) і Олег Зарубінський (Блок Литвина) в 2010 р., пропонувалося зобов'язати дата-центри відключати піратські сайти за першою заявою правовласників, а в разі відмови - залучати їх до відповідальності за порушення авторських прав. Цей законопроект був прийнятий у першому читанні ще в 2010 р., але так і не був включений до порядку роботи парламенту нового скликання. "Такий правовий режим суперечив би міжнародній практиці",- зазначають зараз в Держслужбі.
Читайте також: У Росії планують ввести покарання за користування торрентами
На реформуванні законодавства про авторські та суміжні права наполягають саме міжнародні організації. На початку травня торгове представництво США з подачі американських правовласників назвало Україну головною піратською країною світу. Минулого тижня американський уряд почав розслідування ситуації з порушенням прав інтелектуальної власності в країні.