ua en ru

чим загрожують Україні російсько-білоруські військові навчання

чим загрожують Україні російсько-білоруські військові навчання Путін готовий по повній використати статус Лукашенко як голови держави-члена ОДКБ (фото - kremlin.ru)

14-20 вересня 2017 року в Білорусі, біля самого кордону з Україною пройдуть російсько-білоруські військовий навчання "Захід-2017". Відомо, що у російського керівництва є характерна риса з великим небажанням прибирати назад стягнуті куди-небудь війська. Офіційно в навчаннях візьмуть участь 13 тисяч військових - неофіційно ЗМІ називають цифри до 100 тисяч особового складу та більше. З урахуванням продовження військового конфлікту на Сході України, не може не турбувати поява російських військ у наших північних кордонів. Під час останнього візиту до Києва президент Білорусі, звичайно, пообіцяв, що українсько-білоруський кордон не перетвориться на лінію фронту, але останні кілька років навчили українців критично оцінювати обіцянки будь-яких політиків. Особливо політиків-сусідів. Окреме занепокоєння викликає виділення Росією багатомільонного кредиту для Білорусі напередодні навчань - 700 млн доларів терміном на 10 років з розмитим формулюванням "в цілях подальшого зміцнення дружніх відносин". Про ризики навчань "Захід-2017" для України і про те, що потрібно зробити для зведення таких ризиків до мінімуму - в матеріалі РБК-Україна.

Символічна дата

Навчаня "Захід-2017" будуть проводитися в ті ж дати, коли в 1939 році була розпочата окупація Польщі радянськими військами. В цьому є певний символізм, який також потрібно враховувати, нагадує в коментарі РБК-Україна екс-заступник глави Генштабу ЗСУ, адмірал Ігор Кабаненко.

За словами адмірала, небезпека для України існує, не зважаючи на всі запевнення білоруського керівництва. Тому що навчання проводяться за участю армії держави, що воює з Україною. Крім того, реальна кількість контингенту, який бере участь у навчаннях, залишається таємницею. "Ще на початку року було сплановано чотири тисячі залізничних платформ для перевезення російських військ на ці навчання. Така кількість потенційно може перевезти цілу армію", - сказав Кабаненко.

Різні експерти сходяться на думці, що реальні сценарії поведінки російського військового керівництва в рамках майбутніх навчань передбачити важко. В першу чергу, потрібно мати на увазі потенційну загрозу не тільки для України, але і для держав, що межують з місцем проведення навчань - балтійських країн і Польщі.

Перший голова СБУ, екс-міністр оборони і представник України в тристоронній переговорній мінській групі Євген Марчук на своїй сторінці в Facebook звернув увагу на маловідомий факт - два місяці тому в Білорусі вже проходили спільні з РФ навчання. Називалися вони "Слов'янське братство". "Військових профі прошу звернути увагу на те, як стикуються навчення "оборонного антитерористичного характеру" з подоланням складної водної перешкоди і, особливо, з висадкою великого десантного підрозділу в тил "ворога". Чи не наступального характеру такі навчання? Бере участь Псковська десантно-штурмова дивізія. Десантно-штурмова - це оборонного характеру?", - зазначив Марчук. Також екс-глава Міноборони нагадав, що у 2013 році Росія проводила навчання в Білорусі, близькі за характером до їх поведінки при анексії Криму. Також Марчук нагадує, що крім Союзної держави з РФ Білорусь є також членом ОДКБ.

Адмірал Кабаненко звертає увагу на те, що розташовуватися контингент навчань буде на семи полігонах, і якщо подивитися, як вони розташовані, то вимальовується відповідна архітектура розташування всього угруповання. "Воно може бути застосоване в різних траєкторіях, з різними напрямками наступального характеру", - сказав він.

Увага на інформпростір

Якщо проаналізувати весь контекст американо-російських і російсько-білоруських стосунків, то не спостерігається якоїсь серйозної і суттєвої підготовки до наступальних дій. Наприклад, у сфері інформаційної підготовки, яку Росія застосовує завжди, коли мова про планомірну підготовку до масштабних військових дій, сказав в коментарі РБК-Україна російський експерт Андрій Окара. "Наприклад, коли військові дії готувалися Росією в Грузії 2008 року або пізніше - на Донбасі, то цьому передувала дуже серйозна і міцна інформаційна атака. Зараз ми поки такого не бачимо, каже експерт.

"Я маю на увазі розкрутку в інформаційному просторі теми "українських фашистів", теми, що Білорусь і Росія - це один народ, і їм треба разом боротися з українським фашизмом, що українці спалили Хатинь, хоча це не правда, але це дуже популярна у російському телевізійному просторі ідея. Коли відбуваються відповідні речі у інформаційному просторі - точно буде війна. Зараз ми такого не бачимо, але це насправді ще нічого не означає", - каже Окара.

Можливою причиною цього експерт називає західні санкції, від яких не перестає страждати Росія, і далі ускладнювати це положення великого бажання у Кремля немає.

"В контексті "Заходу-2017", радше варто говорити про три вектори інформаційно-психологічного впливу. Це - Україна, країни Балтії та Польща. Подібні навчання можуть бути аргументом, за допомогою якого Росія може тиснути морально, психологічно на країни-члени НАТО, які дуже нервово до цього ставляться. І це теж питання, яке можна використовувати в переговорному процесі. Тут багато факторів, але поки загрози прямого вторгнення я не бачу, хоча, можливість несподіваних політичних рішень я не виключаю", - додав він.

Інтерес Білорусі і загроза Заходу

Про загрозу того, що російський контингент після закінчення навчань може залишитися з Білорусі, говорять багато, і такий варіант не можна виключати. Але відносини Кремля і Лукашенка зараз дуже сильно погіршилися, і йому не хочеться мати імідж союзника Кремля. Це дуже невигідна позиція для Лукашенка. Можливо, для його переконання і був виділений кредит в 700 мільйонів доларів з бюджету РФ 22 серпня.

Для Лукашенка Україна сьогодні - єдиний важіль збереження незалежності від Росії, що не припиняє тиску. "НАТО і Євросоюз воювати за Білорусь не стануть, а для нас це питання загального виживання", - прокоментували джерела РБК-Україна в українській владі загрозу військової напруги на українсько-білоруському кордоні. "Щоб залишити російські війська в Білорусі, потрібно рішення Лукашенко. А Лукашенко цього дуже не хоче. І так з минулого року близько восьми тисяч російських військових знаходяться на полігонах в районі Гомельської області і це все дуже дратує білоруське керівництво, причому різні його сегменти, в тому числі проросійські", - сказав джерело.

Що стосується ймовірного вторгнення у Польщу та країни Балтії, то поки що про це немає й мови. І причиною тому є НАТО, каже Окара. "Що відбувається у відносинах Росії з країнами Балтії? Відбувається постійний взаємний тиск - то пролетить російський літак, то ще щось. Постійна гра на нерви. І Росія, і країни НАТО роблять один одному нерви. Якщо російські війська залишаться в Білорусі, то це буде ефективний інструмент тиску - робити нерви країнам НАТО. Це рефлексивна гра - хто кого більше налякає" - сказав він.

Експерти вважають, що навчання "Захід-2017" - серйозний аргумент в переговорах Путіна з Заходом. І країни Балтії у стосунках з Росією є слабкою ланкою НАТО, тому що вони дуже уразливі.

Що робити Україні

"Захід-2017" відрізняється від попередніх навчань РФ тим, проводяться не так, як раніше (з уявним протистоянням терористичного фактору), а мова йде про розробку оперативно-тактичних, стратегічних моментів, ведення війни проти уявних супротивників, одним із яких є Україна. Тому в даному випадку РФ разом з Білоруссю будуть вчитися воювати проти НАТО і України, і цим не можна нехтувати, вважає колишній посол України в Білорусі Роман Безсмертний.

В коментарі РБК-Україна Безсмертний висловив упевненість в тому, що після цих навчань російські війська не залишать територію Білорусі, а це означає, що Росія готує ще одне угруповання західного напрямку.

"Для України це небезпека, розтягнута в часі. У зв'язку з тим, що в цьому напрямі у нас навіть немає колишніх радянських систем протистояння уявному, або, тепер уже реальному, противнику. Україні необхідно побудувати систему бачення тактики і стратегії захисту своєї території проти противника з півночі. Україна повинна ініціювати не тільки проведення навчань зі свого боку, але і відповідну підготовку: створення угруповань разом з країнами НАТО, особливо з такими союзниками, як країни Балтії і Польща", - сказав Безсмертний.

Екс-посол також відзначив необхідність прийняття відповідних правових та бюджетних рішень з урахуванням розуміння того, що Білорусь є російським сателітом, і, за словами Безсмертного, "треба припинити грати в телячі ніжності у стосунках між нашим політичним керівництвом".

На сьогоднішній день мова йде про формування західного оперативного напрямку, західної групи військ Російської Федерації. Це означає, що ті дві військові бази, які вже були на території Республіки Білорусь, нікуди не зникали, існували завжди, в тому числі в останні 26 років незалежності України, вони будуть доукомплектовуватися наземними і повітряними військами, системами комунікацій і забезпечення.

Експерти бачать у майбутніх російсько-білоруських навчаннях глобальну небезпеку для всього євразійського континенту. Яка полягає в той, що війська НАТО і війська Росії, як потенційні супротивники, зійдуться і будуть бачити один одного впритул, а не тільки на радарах, як раніше. Мова йде про дуже глибокі і неприємні наслідки не тільки для України, але і для всього євразійського континенту. За словами Безсмертного, сучасний світ влаштований так, що в ньому більше не існує ніяких гарантій безпеки.