Грищенко: Україна і Китай мають посилити торгівлю зерновими
Китай і Україна ведуть переговори про поглиблення торговельних зв'язків у сфері продовольства і сільського господарства. Зокрема, країни повинні посилити торгівлю зерновими. Про це заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко під час його зустрічей з міністром сільського господарства КНР Хань Чанфу, а також з керівниками провідних банків Китаю, які зараз фінансують масштабні проекти в Україні, - Китайського банку розвитку Чень Юанем та Експортно-імпортного банку Китаю Лі Жогу. Про це йдеться в повідомленні МЗС.
"Упевнений, що сьогодні, коли наші дві держави є стратегічними партнерами, у двосторонніх торговельних відносинах не повинно залишатися місця для товарних позицій, які мають мінімальні показники. Перш за все, мова йде про торгівлю зерновими, цукром, продуктами тваринного походження, яка фактично відсутня між нашими країнами", - зазначив Грищенко. Він також звернувся до свого китайського колеги з проханням надати максимальне сприяння у вирішенні цього питання.
Грищенко нагадав, що українська сторона створила достатню підставу в цій сфері - було укладено угоду про обмін національними валютами для розрахунків за торговельними операціями (СВОП), Верховна Рада Україна (ВР) прийняла закон, який дозволив уряду залучити китайські кредити в с/г сфери під держгарантії. "Далі все залежить від роботи на рівні експертів і послідовності у здійсненні кроків з кожної сторони", - резюмував Грищенко, підкресливши, "що українська сторона готова до такого діалогу".
В якості підтвердження серйозності таких намірів він навів факт присутності в складі делегації керівників провідних українських аграрних холдингів - Ukrlandfarming, "Нібулон" і "Астарта-Київ".
Голова правління Ukrlandfarming Plc (найбільшої агропромислової компанії в Україні) Олег Бахматюк сказав, що він був натхнений ходом переговорів між міністром сільського господарства Хань Чанфу і українським міністром закордонних справ Костянтином Грищенко. "Китайські чиновники надають великого значення співробітництву з Україною в сільськогосподарській сфері, і ми вважаємо, що ми незабаром отримаємо доступ на ринки Китаю для української кукурудзи", - заявив Бахматюк. Він також повідомив, що його компанія веде переговори з великими китайськими компаніями, такими як COFCO і New Hope Group, про продаж української кукурудзи в Китай.
За даними Ukrlandfarming, українська кукурудза може імпортуватися в Шанхай по вартості на 25% нижче, ніж кукурудза з США.
Галузеві аналітики вважають, що загальний обсяг імпорту в цьому році складе 3-4 млн т, в основному із США.
За офіційними даними, уже протягом перших п'яти місяців цього року Китай імпортував 1,88 млн тонн кукурудзи, у порівнянні із загальним імпортом кукурудзи в 2011 р. на рівні 1,75 млн т.
Аналітики сходяться на думці, що Україна і Китай добре доповнюють один одного в сільськогосподарському секторі, а імпорт українського продовольства може допомогти зменшити залежність Піднебесної від традиційних постачальників.
"Китай може надати Україні виробничий матеріал, такий як насіння та сільськогосподарські машини, в той час як Україна може продавати свою продукцію в Китай", - сказав Хуан Дежун, генеральний менеджер Beijing Orient. "Той факт, що українська кукурудза не є генетично модифікованою, також зробить її дуже популярною в Китаї", - додав Хуан.
Крім кукурудзи, Китай також буде зацікавлений у купівлі цукру, свинини і соняшникової олії з України в найближчому майбутньому, продовжив він, так як населення Китаю наближається до очікуваного піку 1,48 млрд до кінця 2020 р., що стане великим навантаженням для аграрного сектору країни.
Нагадаємо, 28 червня ц.р. у Пекіні Міністерство аграрної політики і продовольства України та Експортно-імпортний банк Китаю підписали меморандум про співпрацю з підтримки пріоритетних проектів у сільському господарстві, який дає можливість Україні залучити кошти на суму 3 млрд дол. на фінансування конкретних проектів у сільськогосподарському секторі.