Греція залишиться в складі Євросоюзу
Президент Франції Ніколя Саркозі, канцлер Німеччини Ангела Меркель, а також прем'єр-міністр Греції Георгіоса Папандреу заявили після телефонної наради, що Греція залишиться в складі Європейського союзу, передає ВВС.
Як говориться в спільній заяві Меркель та Саркозі: "Впровадження зобов'язань по програмі (надання допомоги Греції) має важливе значення для грецької економіки, щоб повернути її на шлях міцного і збалансованого зростання".
Мета заяви - спростувати чутки про можливий вихід країни з єврозони в зв'язку з важкою економічною ситуацією, що може призвести до дефолту.
Між тим, після того, як Німеччина і Франція висловили впевненість в тому, що Греція залишиться в єврозоні, за підсумками торгів у середу було зафіксовано зростання на американському ринку акцій. Зростанням курсів акцій відзначилися також провідні біржі Азії.
Нагадаємо, вчора Директор Єврокомісії з економіки Марко Бутті заявив, що контрольована реструктуризація боргів Греції є ілюзією. Як повідомив Бутті, боргові проблеми, з якими зіткнулася Греція, не можна пов'язувати з географічними кордонами держави. Він зазначив, що боргова криза легко може поширитися на всю зону євро.
Уряд Нідерландів пропонує виганяти з єврозони країни, які порушують бюджетну дисципліну. За словами прем'єр-міністра країни Марка Рюгге, держави, які не можуть виконувати програму по утриманню дефіциту бюджету на обумовленому рівні, повинні мати альтернативу залишити блок. З цією позицією згодні і деякі політики з Німеччини.
Вчора Глава Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що виступає за підтримку всіма 17 країнами-членами єврозони випуску єдиних довгострокових облігацій - в спробі не допустити поширення боргової кризи в Європі. Нинішню нестабільну ситуацію в Греції, Португалії, Іспанії, Ірландії, а також ризики, пов'язані з нею, Баррозу назвав "найсерйознішим викликом покоління". На підтримку випуску спільних бондів раніше висловилися міністр фінансів Італії Джуліо Тремонті і великий американський фінансист Джордж Сорос.
Раніше міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе висловив думку, що майбутнє Європейського союзу (ЄС) цілком залежить від євро. За його словами, Євросоюз як економічна і політична єдність опиниться в небезпеці, якщо єдина валюта постраждає від боргових криз окремих членів блоку, тому провідні країни єврозони - Франція та Німеччина - зобов'язуються зробити все, щоб цього не допустити.
Також вчора повідомлялося, що Росія і Китай не демонструють значної зацікавленості в покупці грецьких облігацій. Таке рішення потенційних покупців є закономірним на тлі того, що ймовірність дефолту Греції в найближчі п'ять років - 98%.
Зі свого боку міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинги кількох провідних банків Франції, що є великими власниками грецьких держоблігацій.
Кількома днями раніше Мінфін Греції заявив, що влада має кошти, щоб утримати країну на плаву до жовтня. Після цього Афіни залишаться без грошей. Таким чином, зазначають експерти, без наступного кредитного траншу від Євросоюзу і МВФ, обтяжена боргами середземноморська країна, ризикує опинитися на межі банкрутства.
Під тиском Євросоюзу Афіни погодилися на жорстку програму економії, що передбачає досягнення бюджетного дефіциту в 7,6% ВВП в 2011 р. і 6,5% ВВП - в 2012 р.