ua en ru

Грецію чекають перевибори: Політики не змогли сформувати коаліцію

Автор: RBC.UA
Всі спроби політичних лідерів Греції досягти компромісу і сформувати уряд закінчилися невдачею.

Всі спроби політичних лідерів Греції досягти компромісу і сформувати уряд закінчилися невдачею, передає "Росія 24".

Як стало відомо, сьогодні Президент Греції Каролос Папульяс, на якого покладали останні надії європейці, так і не зміг виконати свого завдання - глава держави повинен був сформувати уряд народної єдності.

Таким чином, коло політичного протистояння замкнулося.

Жодна з трьох лідируючих в парламенті партій не змогла домовиться з іншими двома по складу уряду. Не зміг цього зробити і Президент. В результаті, Греції доведеться проводити повторні парламентські вибори. Як очікується, вони відбудуться в червні цього року.

На тлі новин з Греції європейська валюта почала різко знижуватися по відношенню до долара. Зараз євро коштує менше 1,28 дол./євро і продовжує знижуватися. Також вниз спрямувалися біржові індикатори Старого світу. Провал грецьких переговорів по уряду, фактично, ставить хрест на можливості почати проведення реформ в травні. Це також є черговим сигналом до можливого виходу Греції з єврозони, а також підтвердженням того, що всі спроби європейських лідерів подолати боргову кризу за останні два роки в окремо взятій країні - виявилися безрезультатними.

Першим свою поразки 8 травня визнав лідер партії "Нова демократія" Антоніс Самарас. Саме його партію підтримало 19% населення греків, які прийшли на вибори. "Я зробив спробу сформувати коаліційний уряд для виконання двох основних завдань: щоб наша країна зберегла євро і щоб одночасно з виконанням вимог щодо отримання фінансової допомоги вдавалося впроваджувати інструменти стимулювання економічного зростання. Я зробив все можливе для отримання потрібного результату, але це виявилося просто неможливим...", - йдеться в телевізійному зверненні лідера нових грецьких демократів.

Потім, відповідно до конституції Греції, право на формування уряду перейшло до радикальної лівої партії СІРІЗА та її лідера Алексиса Ціпраса. Серед його пропозицій - відмова від заходів економії та відкликання обіцянок проводити економічні реформи, даних ЄС і МВФ. Ціпрас також зазнав фіаско.

Нарешті, останнім у кінці минулого тижня спроби сформувати уряд залишив лідер грецької лівоцентристської партії ПАСОК, колишній міністр фінансів країни Евангелос Венізелос. Він також повернув Президенту Греції Каролосу Папульясу мандат на формування коаліційного уряду, офіційно заявивши, що залишає подальші спроби.

Варто відзначити, що навіть міжнародні кредитори Греції внесли свій вклад для формування коаліції. Зокрема, повідомлялося, що "Трійка" міжнародних кредиторів - Європейський союз (ЄС), Міжнародний валютний фонд (МВФ) і Європейський центробанк (ЄЦБ) готові перенести дату скорочення дефіциту державного бюджету на один рік - до кінця 2015 р., але тільки в тому випадку, якщо в країні буде сформовано "про-європейський" уряд.

Відсутність сформованого уряду в Греції перешкоджає реалізації антикризових заходів, на які країна погодилася в обмін на кредитну підтримку Євросоюзу, ЄЦБ і МВФ. Якщо грецький уряд не зможе продовжити антикризовий курс жорсткої економії, "трійка" кредиторів позбавить Грецію кредитної підтримки. Це, в свою чергу, як очікують аналітики, призведе до виходу Греції з єврозони і повернення національної грецької валюти - драхми.

В той же час, як повідомляло міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings, у разі виходу Греції з валютної зони прогноз по рейтингах решти вхідних в нього країн буде змінений на "негативний", що означає можливість зміни рейтингу у бік пониження в короткостроковій перспективі. "Країни, що вже мають "негативний" прогноз по рейтингу, а саме: Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Португалія, Словенія і Франція, зіткнуться з негайним ризиком пониження суверенного кредитного рейтингу на один ступінь", - йшлося в доповіді.

Економіка Греції переживає серйозну кризу. У березні 2012 р. після успішної операції з обміну державних облігацій, що знаходяться в розпорядженні приватного сектора, Міжнародний валютнийфонд і Єврогрупа схвалили виділення Афінам другого пакету стабілізаційного кредиту на суму понад 130 млн євро.

Основною умовою для виділення Греції другого пакету фінансової допомоги, про яку домовлялися міністри країн єврозони, є досягнення в 2012 р. обсягу боргу, що не перевищує 121% ВВП. Обсягкредитного траншу складе 130 млрд євро.

Натомість керівництво Греції зобов'язався здійснити ряд заходів, спрямованих на різке скорочення бюджетних витрат: зменшити зарплати, підвищити пенсійний вік, скоротити робочі місця, а також провести широку програму приватизації. Ці заходи вкрай непопулярні в грецькому суспільстві. З 2009 р. в країні не припиняються масові страйки та інші акції протесту проти скорочення бюджетних витрат.