ua en ru

В ДПЗКУ знайшли причину міжнародного скандалу

В ДПЗКУ знайшли причину міжнародного скандалу У скандалі навколо Державної зернової корпорації проявилися нові зацікавлені особи
В скандалі навколо Державної зернової корпорації проявилися нові зацікавлені особи. Поки що нинішнє керівництво з усіх сил намагається відновити неабияк зіпсовану репутацію найбільшого державного зернотрейдера, колишнє вирішило знову збагатитися на держкорпорації.

В скандалі навколо Державної зернової корпорації проявилися нові зацікавлені особи. Поки що нинішнє керівництво з усіх сил намагається відновити неабияк зіпсовану репутацію найбільшого державного зернотрейдера, колишнє вирішило знову збагатитися на держкорпорації.

Китайський контракт

У 2011 році Державна продовольча зернова корпорація укладала контракт з Китаєм. Золотий ринок піднебесної відкривав для аграрної України серйозні перспективи. І вже у 2012 році Київ отримав кредит на поставки зерна китайської компанії ССЕС в 1,5 млрд доларів США. За умовами угоди, обсяг поставок був визначений у межах 2-4 млн т. в рік. На думку економістів, ця кредитна лінія врятувала Україну від дефолту і на той момент стала справжнім успіхом. Є інформація, що укладав контракт близький сім'ї Януковича екс-керівник корпорації Олександр Лавринчук. До речі, він же і "допомагав" створювати ДПЗКУ, яку за корупційні "досягнення" в останні роки все частіше називають "корпорація монстрів".

Ейфорія від успіху закінчилася, коли, змінивши прийшовшу після Майдану команду, нинішнє керівництво ДПЗКУ стало вникати в контракт. По-перше, з'ясувалося, що 200 млн доларів США з китайської кредитної лінії при Лавринчуку просто розчинилися. Інформацію про це "відкриття" відразу ж направили в ГПУ, ведеться розслідування. По-друге, після детального вивчення контракту у юристів виникли питання по багатьох пунктах угоди. Деякі з них очевидно "розмиті" на користь Китаю, інші допускають трактування на будь-який смак. Положення явно дискримінаційне, особливо якщо враховувати, що з моменту підписання договору долар значно зріс, а ціна на зерно впала в 2 рази.

Про що пишуть китайці?

За словами в. о. голови правління корпорації Бориса Приходька, ДПЗКУ у повній мірі виконує контракт з ССЕС, всупереч існуючим в угоді неточностям і непростій ситуації на ринку зернових в КНР. Однак китайська сторона останнім часом стала все частіше виявляти невдоволення виконанням контракту. Зі свого боку Київ просить внести зміни до ряду пунктів Генеральної угоди. Наприклад, ДПЗКУ пропонує переглянути положення контракту в частині ексклюзивного партнерства, яке зобов'язує корпорації поставляти товар виключно ССЕС. При цьому китайська сторона не завжди забезпечує ліквідний попит на товар і в разі продажу зерна іншим компаніям вимагає виплати штрафних санкцій.

Спори про виконання контракту виглядають цілком обгрунтованими, якщо б не одне "але". Представник компанії CCEC в Києві - той самий колишній глава ДПЗКУ " Олександр Лавринчук. Цей фортель досвідченого чиновника викликав зрозуміле занепокоєння в Міністерстві аграрної політики. Тут вже звернулися до СБУ з проханням перевірити законність такого стану справ. Враховуючи той факт, що Лавринчук в період з 2010 по 2012 роки працював головою правління ДПЗКУ, він чудово володіє інформацією про економічний стан підприємства, організаційну структуру і навіть штатну чисельність, склад виробничих та інших активів підприємства. Передача цієї ексклюзивної інформації китайській стороні для використання у переговорах за умовами контракту могла істотно послабити позиції ДПЗКУ. А, значить, не виключено, що угода підписувалася спочатку на невигідних офіційному Києву умовах. Якщо це так, то збитки ДПЗКУ у вигляді недоотриманого прибутку природні, як і антидержавна діяльність Лавринчука. Так що правоохоронцям безумовно є, над чим попрацювати.

В ДПЗКУ знайшли причину міжнародного скандалу

В ДПЗКУ знайшли причину міжнародного скандалу

Внутрішній шкідник

Діяльність Олександра Лавринчука в аграрному бізнесі впевнена та послідовна. Зміцнивши грошові позиції при Януковичі, він і сьогодні не хоче виходити з гри". Причому впливати на ситуацію він намагається системно і на всіх фронтах - не тільки через китайський контракт, але і за допомогою медіа. Вже кілька тижнів в засобах масової інформації регулярно з'являються "замовні" публікації, спрямовані на зрив контракту і знищення репутації ДПЗКУ. У прес-службі зернової держкорпорації повідомили, що за останній час моніторинг показав 17 публікацій на різного роду сайтах з відвертою дезінформацією про діяльність підприємства. Вони зверталися в ЗМІ, що погодилися опублікувати завідомо неправдиву інформацію, і з'ясували, що розміщенням "чорнухи" займався помічник Лавринчука. Таким чином, представник компанії CCEC шкодить не тільки держкорпорації, але і своєму нинішньому китайському керівництву. З такими темпами скандал докотиться і до Китаю. Але вже не в інтерпретаціях Лавринчука, а через китайські ЗМІ.

Причина завжди одна

Проблема нового керівництва ДПЗКУ в тому, що підприємство спочатку створювали для того, щоб "вимивати" через нього гроші. Збудувати його роботу сьогодні, щоб воно не було збитковим, але ще й приносило дохід - завдання не з простих. Тим більше що постійно виявляються все нові і нові корупційні схеми попередників. В ДПЗКУ є документи, які підтверджують, що дві афільовані "Зерно.UA" і "КійАгроПродукт", а також дві близькі до них організації "Південноукраїнська інвесткомпанія" і "Агроснабсервис" вже в 2014 році, в період, коли міністром АПК був Ігор Швайка, взяли в держкорпорації передоплату на поставку зерна в розмірі 65 мільйонів гривень. Зерно не поставлено досі. Фірми пов'язують з Олександром Лавринчуком.

В ДПЗКУ знайшли причину міжнародного скандалу

В ДПЗКУ знайшли причину міжнародного скандалу

Вивчивши всі документи стає очевидно, що колишньому керівнику ДПЗКУ вигідний не тільки розрив контракту з Китаєм, але і банкрутство держпідприємства, яке сам же Лавринчук і породив. Якщо ДПЗКУ оголосять банкрутом, то повертати 35 мільйонів передоплати, взяті фірмами, буде просто нікому.

Всі методи хороші

Завзятості Лавринчука можна тільки позаздрити. Для досягнення своїх цілей він вирішив використовувати всі можливі методи. Він також подав свою кандидатуру на відкритий конкурс на заміщення посади голови правління ДПЗКУ. До речі, він єдиний з 40 претендентів, хто відмовився проходити тест Мидот на визначення схильності до корупції.

У цьому ж зв'язку він ходить по кабінетах КМУ і АП, щоб заручиться підтримкою високих посадових осіб і натиснути на міністра АПК, щоб знову отримати крісло голови правління ДПЗКУ. Є інформація, що приходив він не з порожніми руками, але поки домовитися не вдалося.

Справа за правовиками

Спостерігаючи за діяльністю Олександра Лавринчука, в правоохоронні органи і спецслужби звернулось не тільки міністерство АПК, але і від одного з народних депутатів.

Також в. о. голови правління ДПЗКУ Борис Приходько звернувся в китайську корпорацію CCEC з проханням виключити Олександра Лавринчука з переговорного процесу по виконанню контракту у зв'язку з підозрами про витік секретної корпоративної інформації.

За словами заступника голови правління ДПЗКУ Олександра Німаса, який відповідає в корпорації за питання запобігання корупції, всередині організації також розпочата комплексна перевірка періоду керівництва Олександра Лавринчука, а також його зв'язку з корпорацією.