ГПУ порушила дев'ять кримінальних справ за фактами порушень під час виборів
Органами прокуратури станом на сьогодні, 12 листопада, порушено дев'ять кримінальних справ за фактами порушень в ході виборчого процесу. Про це на прес-конференції заявив генеральний прокурор України Віктор Пшонка, передає кореспондент РБК-Україна.
"Органами прокуратури на сьогоднішній день порушено дев'ять кримінальних справ з тих звернень, по яким звернулися до органів прокуратури на порушення виборчого процесу", - заявив Пшонка.
За його словами, більшість кримінальних справ порушені за фактом фактам підкупу виборців (п'ять справ). Пшонка зазначив, що суми підкупу виборців складають від 50 до 500 грн.
Разом із цим, генеральний прокурор зазначив, що органи прокуратури розглянули 1 тис. 346 звернень щодо порушень в ході виборчого процесу. "80% з цих звернень скеровано за належністю до уповноважених органів або роз'яснено порядок звернення до суду. Тільки 15% розглянуто органами прокуратури", - додав Пшонка.
Також Пшонка зазначив, що суб'єкти виборчого процесу активно використовували право захисту прав і інтересів в судовому порядку. В суди, за словами Пшонки, було заявлено 5 тис. 373 позовів. За результатами розгляду судами задоволено 2 тис 136 позовів.
Також за словами Пшонки, ГПУ звернулася до Президента з пропозицією вдосконалити виборче законодавство, а ЦВК - надати інформацію про порушення на проблемних округах.
Зокрема ГПУ порушила кримінальну справу за фактом фальсифікацій під час виборчого процесу на одномандатному виборчому окрузі № 223.
"Справу порушено за ч.3 ст.158, це - фальсифікація у виборчому процесі", - заявив Пшонка. За його словами, йдеться про факт навмисного псування 402 виборчих бюлетенів шляхом внесення в них відміток.
Нагадаємо, що 223 округ в Києві в числі п'яти, офіційні результати виборів по яких ЦВК не оголосила, а ініціювала проведення перевиборів. Це, втім стосується тільки мажоритарних депутатів - партійний протокол ОВК № 223 ЦВК прийняла.
Читайте також: Центрвиборчком оголосив офіційні результати виборів по 220 мажоритарних округах
Також повідомлялося, що ЦВК має намір передати відеозапис процесу підрахунку голосів з 223 окружної виборчої комісії (ОВК) в правоохоронні органи.
Нагадаємо, за даними системи "Вибори-2012", після обробки 100% голосів по округу самовисуванець Віктор Пилипишин набрав 27,57% (27 тис. 468 голосів), а його найближчий конкурент - кандидат від "Свободи" Юрій Левченко - 27,12% (27 тис. 26 голосів).
Юрій Левченко, у свою чергу, заявляє, що на шести дільницях були визнані недійсними понад 1,4 тис. виборчих бюлетенів.
223 округ в Києві один з тих, вибори на яких ЦВК визнала незаконними. Вже опубліковано постанову Верховної Ради, згідно з яким парламент рекомендує Центральній виборчій комісії призначити перевибори у 94, 132, 194, 197 і 223 округах. Раніше ЦВК ухвалила рішення про неможливість встановлення достовірних результатів виборів на п'яти округах, якою рекомендувала парламенту призначити там перевибори.
Читайте також: ЦВК прийняла з 223 округу тільки партійний протокол, мажоритарний взяла до відома
У "Батьківщині" рішення ЦВК про невизнання результатів парламентських виборів за п'ятьма проблемним округах порахували "незаконним і антинародним". До цього опозиція заявила, що має намір оскаржити рішення ЦВК про перевибори в суді, однак, за словами одного з лідерів опозиції Арсенія Яценюка, буде брати участь у повторних виборах і висуне єдиних кандидатів. Також опозиція, раніше передала в ЦВК список порушень по ряду округів, буде домагатися повторних виборів на округах № 11 та № 14.
Що стосується можливої дати перевиборів, то, за словами заступника голови ЦВК Андрія Магери, повторні вибори на проблемних округах пройдуть не раніше весни 2013 А голова ЦВК Володимир Шаповал заявив, що провести перевибори в січні 2013 г.будет дуже складно.
Нагадаємо, 28 жовтня 2012 р. в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори пройшли за змішаною системою - 225 депутатів обирали за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Всього в бюлетені була представлена 21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників.
Читайте также: Список народних депутатів VII скликання
Офіційні результати виборів-2012 будуть опубліковані після підрахунку документів з окружних комісій. Переможець виборів-2012 отримає право на формування більшості у Верховній Раді наступного скликання.
Позавчора ЦВК оголосила офіційні результати виборів за партійними списками, а вчора - по 220 мажоритарних округах. Таким чином, Партія регіонів отримала в новому парламенті 185 місць, "Батьківщина" - 101 місце, "Удар" - 40 місць, ВО "Свобода" - 37 місць, КПУ-32 місця. Своє перше засідання нового скликання Верховної Ради може провести раніше 17 грудня 2012 р.