ua en ru

ГПУ оскаржила закриття кримінальної справи проти Леоніда Кучми

Автор: RBC.UA
Генеральна прокуратура України (ГПУ) оскаржила закриття кримінальної справи проти екс-Президента України Леоніда Кучми Печерським районним судом м. Києва, у понеділок, 19 грудня. Про це повідомляє BBC.

Генеральна прокуратура України (ГПУ) оскаржила закриття кримінальної справи проти екс-Президента України Леоніда Кучми Печерським районним судом м. Києва, у понеділок, 19 грудня. Про це повідомляє BBC.

Про плани оскаржити закриття кримінальної справи проти екс-президента заявляв начальник прес-служби ГПУ Юрій Бойченко ще 14 грудня.

Сам екс-Президент Леонід Кучма, як повідомляла прес-служба його адвокатів, наполягає на подальшому розслідуванні вбивства журналіста Григорія Гонгадзе.

Раніше суд задовольнив скаргу адвокатів екс-Президента Кучми про незаконність порушення щодо нього кримінальної справи у зв'язку з убивством журналіста Георгія Гонгадзе. Таким чином, Печерський районний суд Києва визнав незаконною і скасував постанову Генпрокуратури України про порушення кримінальної справи проти Кучми, якого звинувачували в причетності до вбивства опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе в 2000 р.

Відповідне рішення оголосила суддя Галина Супрун на засіданні 14 грудня.

Зокрема, суд погодився з аргументами адвокатів Кучми, які стверджували, що в контексті рішення Конституційного суду від 20 жовтня 2011 неможливо засновувати звинувачення на доказах, отриманих незаконним шляхом. Тому аудіозаписи, оприлюднені колишнім майором управління Держохорони Миколою Мельниченком, не можуть бути доказом та підставою для порушення кримінальної справи.
Раніше 15 листопада ц.р. адвокати екс-Президента Сергій Ульянов і Віктор Петруненко, подали скаргу до Печерського районного суду м. Києва про скасування постанови про порушення кримінальної справи, "у зв'язку з його безпідставністю".

Гонгадзе зник 16 вересня 2000 р., а в листопаді того ж року в Таращанському лісі під Києвом було виявлено обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати репортерові. У вбивстві в 2008 р. були визнані винними троє співробітників департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України.

Один з обвинувачених, колишній генерал МВС України Олексій Пукач, назвав імена замовників розправи над журналістом. За його словами, це екс-Президент України Кучма, колишній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко і спікер українського парламенту Володимир Литвин.

Пукач був затриманий у липні 2009 р. в Житомирській області, а Кравченко застрелився 4 березня 2005 р., коли повинен був з'явитися на допит до Генпрокуратури у справі про вбивство журналіста.

Гонгадзе прославився жорсткою критикою адміністрації Кучми. Його вбивство опозиція використовувала як аргумент проти влади напередодні "помаранчевої революції". Однією з передвиборних обіцянок Віктора Ющенка стало ретельне розслідування вбивства Гонгадзе. Після приходу Ющенка до влади в честь журналіста була названа вулиця в Києві, а самому йому посмертно присвоєно звання Героя України.

Імена колишнього Президента країни і спікера Ради фігурують у цій справі у зв'язку з аудіоплівкою, на якій було записано розмову людей, чиї голоси схожі на голоси Кучми і Литвина. На магнітофонного запису обговорювалася можливість "розібратися" з Гонгадзе. Цей доказ був наданий колишнім охоронцем Кучми Мельниченко, який втік на Захід.

Кримінальну справу проти Кучми було порушено 21 березня 2011 р. Він підозрювався в перевищенні влади та наданні незаконних розпоряджень керівництву МВС, пов'язаних з убивством журналіста Гонгадзе.