Про що говорив Петро Порошенко на своїй прес-конференції
У вступному слові президент анонсував першочергові завдання влади, згадав про досягнення. Говорив Порошенко і про проблеми, однак тут же згадав про те, в якому стані "дісталася" країна в 2014 році.
28 лютого відбулася прес-конференція Петра Порошенка. Прес-секретар глави держави Святослав Цеголко анонсував зустріч зі ЗМІ за день до самої події. Востаннє Порошенко спілкувався з журналістами 14 травня 2017-го. Про що заявив під час спілкування з пресою президент – в матеріалі РБК-Україна.
Ще за кілька годин до початку прес-конференції під стінами "Мистецького Арсеналу", де проходив захід, зібралися кілька протестувальників з плакатами "Імпічмент замість революцій" і "Порошенко новий Янукович".
У вступному слові президент анонсував першочергові завдання влади, згадав про досягнення. Говорив Порошенко і про проблеми, однак тут же згадав про те, в якому стані "дісталася" країна в 2014 році.
Найближчим часом Порошенко очікує важливих рішень парламенту щодо кадрових питань, прийняття законопроекту про Антикорупційний суд. Нагадав він і про те, що 1 квітня настане кінцевий термін подання електронних декларацій для чиновників. У зв'язку з цим Порошенко сказав, що минулого літа він передав законопроект, який передбачає заміну принципів електронного декларування для антикорупційних активістів.
Порошенко зазначив, що розглядає можливість закріпити в Конституції України європейську та євроатлантичну інтеграцію. Це, за словами президента, могло б стати страховкою від реваншу антиєвропейських сил. Порошенко відзначив прогрес у переговорах із Заходом щодо передачі Україні оборонної зброї. І тут же протиставив "опозиціонерів, які в закутках міжнародних конференцій роблять "селфі" з російськими послами". Він явно натякав на Юлію Тимошенко, яка зі своїм заступником Григорієм Немирею була помічена під час бесіди з російським послом у Німеччині на Мюнхенській конференції.
"Наша армія повинна забезпечити безпеку по всій лінії державного кордону. Посилення її бойової здатності залишиться моїм головним пріоритетом як верховного головнокомандувача Збройних сил України", - зазначив Порошенко. Він додав, що наші збройні сили повинні бути здатні звільнити окуповані території. Але добиватися відновлення територіальної цілісності Україна буде продовжувати політико-дипломатичним шляхом, виконуючи Мінські домовленості і домагаючись розміщення миротворців. Цей шлях, як висловився президент, безальтернативний.
Про реорганізацію ВСУ
Порошенко у вступному слові, зокрема, акцентував, що найближчим часом він проведе реорганізацію управління підрозділами Збройних сил на Сході згідно з умовами закону про реінтеграцію. Сьогодні Порошенк подав у Верховну Раду законопроект "Про національну безпеку України", який розроблявся кілька місяців спільно з партнерами по НАТО. Він передбачає перехід наших Збройних сил на стандарти НАТО, впровадження цивільного контролю над армією, правоохоронними органами і спецслужбами. Порошенко заявив, що після тривалих вагань прийняв рішення про можливість призначення цивільного міністра оборони, поділу позиції головнокомандувача і начальника Генерального штабу.
Порошенко розповів, що на посаду командувача об'єднаними силами вже подали дві кандидатури.
Про Службу фінансових розслідувань та податки
Порошенко оголосив, що сьогодні голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна разом з великою робочою групою оприлюднила проект закону про Національне бюро фінансової безпеки. Цим законом, за словами Порошенка, будуть відрізані всі силові структури від "пасовища, де вони десятиліттями доять український бізнес". "Після прийняття цього закону не можна буде нікому підійти на гарматний постріл до платника податків", - заявив президент. Податками буде займатися тільки новостворене бюро.
В цю п'ятницю також, за його словами, буде розглянуто проект закону про валюту. Порошенко назвав цей документ революційним, і таким, який либералізує валютне регулювання у відповідності з євроінтеграційними нормами.
Про введення миротворців на Донбас
"Миротворці - важлива складова відновлення суверенітету, територіальної цілісності і незалежності нашої держави", - заявив Порошенко. Він нагадав, що цю ініціативу він озвучив ще в лютому 2015 року, але розвиток вона отримала тільки зараз. Порошенко також зазначив, що за ці два роки все більше країн стало підтримувати ідею введення миротворців на Донбас. І навіть Росія цього не виключає, хоча і пропонує варіанти розміщення "блакитних касок", що є неприпустимим для України.
Порошенко зазначив, що зараз на Сході відбувається гаряча війна, а не заморожений конфлікт. Вчергове він підтвердив, що миротворці повинні діяти на всій окупованій території, і там не повинні брати участь країна-агресор і країни-сусіди. Це, за словами гаранта, призведе до того, що Росія буде змушена вивести свої окупаційні війська. Також Порошенко зазначив, що миротворці зможуть роззброїти бойовиків і взяти під контроль неконтрольовану ділянку російсько-українського кордону. До того ж введення миротворців допоможе відновити Україні гуманітарні місії. Порошенко заявив про прогрес просування питання миротворців і анонсував обговорення теми на найближчій зустрічі Нормандського формату.
Про відпочинок на Мальдівах
Тема скандальної відпустки президента кілька разів спливала на сьогоднішній прес-конференції. Гарант підкреслював, що відпустку, включаючи перельоти і перетин кордону був проведено відповідно до закону. Порошенко акцентував на тому, що на час відсутності в країні не мав права передавати свої повноваження комусь іншому. Також він зазначив, що перетинав кордон під своїм прізвищем і за своїм паспортом, а державні кошти при цьому витрачені не були. А по поверненню в Україну прес-служба поінформувала громадськість про відпочинок президента. Питання автора розслідування про президентський відпочинок Михайла Ткача, чи перевіряли співробітників аеропорту на детекторі брехні і чи їздив з президентом Борис Ложкін, Порошенко проігнорував.
Про майбутні вибори
"Рішення про участь у президентській кампанії я оголошу, як тільки вона почнеться", - заявив Порошенко. Він упевнений, що зараз потрібно займатися об'єднанням всіх політичних сил, суспільства і держави. Порошенко сказав, що спеціально в 2014 році оголосив дострокові парламентські вибори, щоб у Верховній Раді було 4 роки на проведення реформ. "І поки парламент, уряд, коаліція будуть в змозі проводити реформи, ми будемо працювати", - резюмував президент.
Він заявив, що в будь-якому випадку після виборів залишиться жити в Україні. Порошенко "не допустить реваншу", але підкреслив, що "ще ні разу в своєму житті не програв жодної виборчої кампанії".
Крім того, Порошенко заявив, що не збирається брати участь у парламентських виборах. "Я точно не збираюся брати участь у парламентських виборах. Питання політичних союзів найважливіше, щоб координувати дії уряду, коаліції та для підвищення ефективності роботи як Верховної Ради, так і коаліції... але у мене є один союзник - український народ. І політичні партії, я їм дуже вдячний, я їх підтримую, але на сьогоднішній день вони не є моїм порядком денним. Найбільш ймовірно, я не буду висуванцем політичних партій", - заявив Порошенко.
Він розповів, що задоволений роботою парламенту в плані реформ і буде робити все для ефективної координації роботи президента, парламенту та уряду. За його словами, зараз у політикумі відбувається "війна всіх проти всіх", виливаються валізи компромату і виробляються фейкові новини.
Про Національні дружини і незаконні збройні формування
"Монополія на владу і зброя належить державі", - заявив Петро Порошенко, коментуючи появу Національних дружин. Порошенко зазначив, що під час останніх зіткнень у Верховній Раді нацгвардійці діяли адекватно, на відміну від "провокаторів", які повинні понести відповідальність. Порошенко також нагадав, що приватні армії почали з'являтися ще кілька років тому.
Про життя, грошовий стан і олігархів
"Моє життя - не цукор", - заявив президент. Порошенко підкреслив, що за час президентства його фінанси скоротилися. Порошенко розповів, що олігархи в Україні почали платити податки і вже не впливають на політику.
Питання звільнення заручників
Порошенко передав слова підтримки журналісту Роману Сущенку, який знаходиться в Росії під арештом. Також президент оголосив, що до кінця тижня ще двоє заручників будуть звільнені. Він займається цією проблемою особисто, а в Росії це питання також розглядається на найвищому рівні.
Також Порошенко заявив, що готовий вести переговори з усіма, хто може прискорити звільнення заручників. Нещодавно, за словами президента, він проводив переговори з митрополитом УПЦ (МП) Онуфрієм про звільнення п'яти донецьких заручників. Однак, ці домовленості зірвалися.
Порошенко вважає, що Віктор Медведчук є самим ефективним парламентером в питанні звільнення заручників.
Про вбивство Павла Шеремета
"Я не Господь Бог, я не знаю, хто вбив Павла Шеремета", - заявив президент. Порошенко зазначив, що він відрізняється від "попередніх" тим, що буде робити все можливе, щоб не залишилося ні однієї закритої частини у розслідуванні вбивства журналіста. Гарант розповів, що зустрічався з журналістами і родичами Павла Шеремета і пропонував їм знайти і ввести в розслідування будь-якого слідчого світу, який може прискорити розслідування. Порошенко зазначив, що він може лише створити умови, щоб розслідування відбувалося максимально прозоро і об'єктивно.
Про українсько-польські відносини
Порошенко зазначив, що відносини між країнами розвиваються дуже динамічно. Гарант розповів, що пройшло перше інавгураційне засідання комісії віце-прем'єрів країн щодо дорожньої карти виходу з виниклих обставин. "Ми не потребуємо того, щоб нам хтось щось говорив, яких нам шанувати українських героїв, а яких ні. Ми самі розберемося", - заявив Порошенко.
Про Саакашвілі
Президент не згоден з тим, що після позбавлення Саакашвілі громадянства в Україні почалися політичні проблеми. Порошенко зазначив, що громадянство Михайлу Саакашвілі він надав свідомо, і "також, як і більшість був зачарований в перспективах, які пан Саакашвілі міг принести Україні". За словами Порошенка, він намагався створити екс-президенту Грузії для цього всі можливості, але результати були відсутні. Порошенко заявив, що позбавлення громадянства Саакашвілі і його реадмісія були абсолютно законні.
Кримське питання
"Ми готові прийняти кораблі з Криму тільки з Кримом", - заявив Петро Порошенко, та зазначив, що це не залежить від технічного стану техніки. Порошенко нагадав про дискримінацію кримських татар на півострові і заявив, що буде робити все можливе, щоб повернути Крим.