Державний бюджет України на 2013 р.: основні соціальні показники
Кабінет міністрів України нарешті опублікував проект державного бюджету на 2013 рік. Українців в першу чергу цікавлять його соціальні показники. Нижче наведені основні цифри державного бюджету, що безпосередньо стосуються соціальних виплат.
В проекті державного бюджету на 2013 рік уряд підвищив рівень прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць до 1108 грн з 1 січня та до 1176 грн з 1 грудня наступного року. Якщо розраховувати у співвідношенні рік/рік, то в січні прожитковий мінімум буде підвищений на 9%, а в грудні - на 7%, порівняно з відповідними показниками цього року.
Для дітей віком до 6 років з 1 січня прожитковий мінімум складатиме 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні;
Для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 1210 гривень, з 1 грудня - 1286 гривень;
Для працездатних осіб: з 1 січня - 1147 гривень, з 1 грудня - 1218 гривень;
Для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 894 гривні, з 1 грудня - 949 гривень.
Також уряд з 1 січня 2013 р. піднімає мінімальну заробітну плату у місячному розмірі на 7%, порівняно з січнем 2012 р. - до 1147 гривень. З 1 грудня 2013 року очікується підняття показника ще на 7,5%, порівняно з груднем 2012 р. - до 1218 гривень.
У погодинному розмірі мінімальна зарплата з 1 січня складе 6,88 гривні, а з 1 грудня - 7,3 гривні.
Якщо ж порівнювати зростання мінімальної зарплати з 1 січня до грудня цього року, то показник складе всього лише 13 грн. В опозиції з цього приводу вже сміються. "У бюджеті всі соціальні статті зупиняються, а мінімальний прожитковий рівень і зарплати ростуть тільки на 13 гривень", - зазначив нардеп з фракції НУ-НС Арсеній Яценюк.
Читайте також: Проект держбюджету-2013: основні показники документа
Всього ж Міністерству соціальної політики України в проекті держбюджету передбачено виділити 88 млрд 659,19 млн грн. Пенсійний фонд з цієї суми складає 83 млрд 233,56 млн грн. Це на 18,7 млрд грн (або на 29%) більше, ніж у 2012 р.
З цієї суми на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами передбачено 61 млрд 469,77 млн грн. На покриття дефіциту коштів Фонду - 21,8 млрд грн, що на 6,5 млрд грн (або на 42,5%) більше, ніж передбачено на зазначену мету у поточному році.
На соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи планується виділити 2 млрд 623,2 млн грн. У Фонд соціального захисту інвалідів планується спрямувати 703,5 млн грн.
Уряд в проекті держбюджету встановив, що у 2013 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21%, для дітей - 75%, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів 100% відповідного прожиткового мінімуму.
Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2013 р. не може бути більше ніж 75% від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дитячих дошкільних закладах відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" у 2013 р. збільшується відповідно до зростання прожиткового мінімуму.
Цікаво, що соціальні виплати та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітей війни, ветеранів війни, ветеранів праці, жертв нацистських переслідувань та деяких інших соціальних груп будуть застосовуватися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 р. Тобто, такі виплати державним бюджетом не встановлені.
З цього приводу лідер комуністів Петро Симоненко вчора заявив, що проект бюджету на 2013 р. передбачає не обмеження, а ліквідацію практично всіх соціальних пільг. "За попередньою інформацією, цей проект бюджету - це не обмеження, а вже практично ліквідація всіх соціальних пільг наших громадян і обмеження у фінансуванні всіх законів, яких чекають наші громадяни, починаючи від дітей війни і закінчуючи іншими категоріями", - зазначив Симоненко.
В проекті бюджету прописаний ріст субвенцій на програми соціального захисту на рівні 10 млрд 38,3 млн грн або 24,9 % проти поточного року.
При цьому передбачено:
40 млрд 145,1 млн грн - на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям;
7 млрд 388,3 млн грн - на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот;
829,4 млн грн - на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
2 млрд 39,6 млн грн - на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Як і в 2012 році, у проекті Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" з державного бюджету місцевим бюджетам передбачено додаткові дотації загального фонду на забезпечення утримання соціальної інфраструктури міста Славутича - 10 млн грн;
Субвенції загального фонду на:
виконання заходів щодо радіаційного та соціального захисту населення міста Жовті Води - 14,3 млн грн;
виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" - 486,8 млн грн;
часткове відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою - 191,6 млн грн.
Видатки місцевих бюджетів на галузь соціального захисту та соціального забезпечення визначено у сумі 5 млрд 416,3 млн грн.
З цих показників видно, що уряд серйозно наповнює пенсійних фонд, відзначено значний ріст субвенцій на програми соціального захисту. Проте виникають питання з джерелами фінансування. Вже зараз критики бюджету будуть говорити, що уряд "проїдає" державні кошти, займаючись популізмом. При цьому в головному економічному документі на наступний рік очікується скорочення пільг для незахищених верств населення. Критики цьому документу не уникнути. Наприклад, КПУ вже заявила, що голосувати за цей бюджет не буде. Так вчинить і опозиція, яка вже розкритикувала документ.