ru ua

Держдума Росії прийняла закон про оперативне використання ЗС РФ за межами країни

Автор: RBC.UA
Державна дума Російської Федерації прийняла в третьому читанні законопроект про оперативне використання Збройних сил (ЗС) РФ за межами Росії. Відповідні поправки вносяться до закону "Про оборону".

Державна дума Російської Федерації прийняла в третьому читанні законопроект про оперативне використання Збройних сил (ЗС) РФ за межами Росії. Відповідні поправки вносяться до закону "Про оборону".

Закон передбачає, що формування ЗС РФ можуть оперативно використовуватися за межами території Росії для відбиття нападу на ЗС РФ або інші війська, дислоковані за межами території РФ. Крім того, вони можуть бути використані для відбиття або запобігання агресії проти іншої держави, захисту громадян Росії за кордоном, боротьби з піратством і забезпечення безпеки судноплавства. Рішення про оперативне використання ухвалюється Президентом РФ на підставі відповідної постанови Ради Федерації. Загальна чисельність формувань ЗС РФ, райони їх дій, завдання, що стоять перед ними, і термін їх використання визначаються Президентом Росії. Комплектування і забезпечення вказаних формувань здійснює Міністерство оборони РФ.

За словам члена комітету Держдуми з безпеки, представника фракції ЛДПР Сергія Абєльцева, ухвалений закон серйозно розширить географію можливого застосування російської армії. «За необхідності ми зможемо використовувати армію по всьому світу, - говорить депутат. - Ще більші можливості дає положення про використання армії при захисті громадян РФ за кордоном, оскільки в новітній російській історії вже є прецеденти. Так, в липні 2006 р. після вбивства співробітників російського посольства в Іраку, президент Росії використав формування ЗС РФ і підрозділу спеціального призначення за межами території РФ. Це стосується і подій серпня минулого року, і захоплення піратами судна "Arctic Sea". Але зараз Медведєв ставить питання значно ширше навіть щодо минулорічного грузинського конфлікту", - резюмує Сергій Абєльцев.

Нагадаємо, що 21 жовтня ц.р. Держдума РФ ухвалила в другому читанні законопроект про оперативне використання озброєних сил РФ за межами Росії.

За словами експертів, це рішення російської сторони не несе небезпеки для України. Тим більше, що видання законів э суверенним правом кожної держави. Такі закони є не тільки у Росії, але і у інших держав, зокрема - в США. Але критики закону в Росії упевнені, що дозвіл використовувати силу для запобігання агресії проти іншої держави дозволить Росії у будь-який момент ввести війська куди завгодно.

Варто відзначити, що раніше між Україною та Росією неодноразово виникали конфлікти, пов'язані з діяльністю Чорноморського флоту, головна база якого знаходиться в Севастополі. Зокрема, на початку вересня ц.р. Президент України Віктор Ющенко звинуватив Росію в дестабілізації ситуації в Криму, відзначивши, що на ЧФ РФ панують "беззаконня та розхлябаність". При цьому він підкреслив, що Україна залишає за собою право контролювати військову присутність Росії на півострові, орендний договір з якою закінчується в 2017 р. Також В.Ющенко відзначив, що Україна повинна шукати підтримки з боку НАТО у зв'язку з наявністю сил, які роблять ставку на дестабілізацію ситуації на півострові.

Крім того, українська сторона тільки поточного року направила Росії 15 нот протесту у зв'язку з порушеннями Чорноморським флотом РФ українського законодавства. Остання з них була направлена 17 серпня з приводу забруднення ЧФ РФ акваторії Севастопольської бухти.