Держдеп США: Україна бореться з торгівлею людьми, але недостатньо
Близько 27 млн осіб у світі на даний момент перебувають в рабстві. А 17 держав взагалі не звертають уваги на злочини, пов'язані з работоргівлею. Про це йдеться в щорічній доповіді, присвяченій торгівлі людьми, що представила голова Держдепартаменту США Хілларі Клінтон.
Автори доповіді зазначають, що українська влада не повною мірою дотримується мінімальних стандартів у боротьбі з викорінення торгівлі людьми, однак, докладає значних зусиль в цьому питанні.
"За звітний період уряд вдосконалив законодавство, що допоможе покращити надання соціальних послуг жертвам торгівлі людьми", - йдеться в доповіді Держдепу. Також наголошується, що за останній рік значні терміни ув'язнення отримало значно більше причетних до торгівлі людьми, ніж раніше. Однак: "уряд не вживає достатньо заходів з розслідування, кримінального переслідування і засудження урядових чиновників, причетних до торгівлі людьми".
У доповіді говориться, що в 2011 р. було відкрито 125 кримінальних справ за фактами торгівлі людьми. У 2010 р. таких справ було 145, роком раніше - 160. До судів було направлено 135 справ за ст. 149 ККУ в 2011 році, 111 в 2010 році і 80 - в 2009 році. В минулому році були засуджені 158 торговців людьми, 120 в 2010 році і 110 в 2009 році.
Автори документа зазначають, що Україна - джерело, країна транзиту та призначення безлічі чоловіків, жінок і дітей, яких примушують до праці та сексуальної експлуатації. Українці стають рабами в Росії, Польщі, Іраку, Португалії, Об'єднаних Арабських Еміратах, Чехії, Туреччині, Німеччині, Азербайджані, Ізраїлі, Литві, Лівані, Кіпрі, Греції, Італії, Македонії, Іспанії, Сирії, США, Албанії, Бахрейні, Боснії і Герцеговині, Китаї, Єгипті, Угорщині, Індії, Казахстані, Косово, Молдові, Чорногорії, Сербії, Словенії, Південній Африці, Сирії, Туркменістані та Нідерландах.
Особливо вразливими в Україні є діти, які виховуються в дитячих будинках і притулках.
Що стосується, іноземних громадян, то в Україні експлуатують працю узбеків, пакистанців, камерунців, молдаван, німців, албанців і чехів.
Найбільше рабської праці в Україні використовують у будівництві, сільському господарстві, виробництві, лісопромисловому комплексі, догляді за хворими і жебрацтві на вулицях. Українські торговці людьми найчастіше є членами організованих злочинних груп, що працюють разом з громадянами Німеччини, Росії та Польщі.
У розділі "Рекомендації" говориться, що Україні потрібно ретельніше розслідувати злочини пов'язані з торгівлею людьми, розширити комплекс послуг, що різні організації надають жертвам примусової праці та сексуального рабства.
Автори документа оцінили ситуацію в 186 державах і розділили їх на три категорії. Перша група країн повністю виконує вимоги Акту про захист жертв торгівлі людьми (TVPA), прийнятого конгресом США в 2000 р.
Третя група складається з 17 країн, які ігнорують злочини, пов'язані з торгівлею людьми, зокрема примусова праця, сексуальне рабство та залучення неповнолітніх до бойових дій. До них автори доповіді віднесли Кубу, Іран, Північну Корею і Лівію, Алжир, Кувейт, Саудівську Аравію, а також ряд африканських держав.
Примітно, що на думку авторів доповіді, в сусідній Росії, де експлуатується праця більш, ніж мільйона людей, рабська праця мігрантів використовується навіть на будівництві об'єктів зимової Олімпіади 2014 р. в Сочі і саміту АТЕС-2012 у Владивостоці. Автори доповіді зазначають, що доступ спостерігачів на ці об'єкти закритий, однак свідоцтва дозволяють стверджувати, що на олімпійському будівництві і на Далекому Сході - "примусова робоча сила".
Нагадаємо, що нещодавно свій звіт про кількість жертв примусової праці опублікувала міжнародна організація праці. За її даними рабами в світі є 20,9 млн осіб.