Як знімали недоторканність з п'ятьох депутатів
У вівторок 11 липня завершився черговий сезон серіалу про зняття депутатської недоторканності. Генпрокуратура перемогла з рахунком 3:2 - імунітет втратили Олесь Довгий ("Воля народу"), Максим Поляков ("Народний фронт") і Борислав Розенблат ("Блок Петра Порошенка"). У той же час, в залі парламенту провалилися подання ГПУ на Євгена Дейдея ("Народний фронт") і Андрія Лозового ("Радикальна партія"). Детальніше про "день депутатської страти" - в матеріалі РБК-Україна.
"Голосуємо за позбавлення недоторканності", - запевняв лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак кореспондента РБК-Україна за 20 хвилин до початку розгляду подань генпрокурора на зняття депутатського імунітету з п'яти нардепів. Його прогноз не справдився – фракція виявилася розколота навпіл делікатним питанням.
У "Блоці Петра Порошенко" теж запевняли, що будуть підтримувати зняття недоторканності з усіх депутатів, включаючи і їх тепер вже колишнього представника - Борислава Розенблата. "Ми визначилися щодо голосування, причому ми визначилися принципово політично - всі подання, які стосуються зняття недоторканності, ми голосуємо незалежно від прізвища", - повідомив заступник глави президентської фракції Ігор Кононенко. Він також додав, що відносно затримання і арешту фракція повинна була визначатися в четвер. Але часу до четверга вже не було.
У фракції "Радикальної партії" запевнили, що не підтримають подання на Лозового і Дейдея. Хоча, ще минулого тижня сам Лозовий закликав членів регламентного комітету голосувати за зняття з нього недоторканності. "Ми не будемо голосувати за подання по Лозовому і Дейдею. Тому що справа Дейдея - це помста пана Углави (заступника голови НАБУ Гізо Углави, - ред.) за його позицію по Одеській області і Саакашвілі. А справа Лозового чисто сфальсифікована і я юридично готовий це довести", - запевнив кореспондента РБК-Україна член фракції "РПЛ" Ігор Мосійчук.
Зближення Дейдея з фракцією Ляшко було помітно неозброєним оком. Ще вранці в "Народному фронті" розповіли РБК-Україна, що Дейдей образився на рішення своїх соратників і навіть пересів в сектор "радикалів".
У Батьківщині також запевняли, що будуть підтримувати всі подання. "Наша фракція підтримає всі. Ми вимагаємо якнайшвидшого початку розгляду цього питання", - сказав заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв перед обідньою перервою, поки ще не було остаточно відомо, чи прийде до сесійної зали генпрокурор Луценко. До речі, інтрига з главою ГПУ стала основною для першої половини для парламентського вівторка. Депутати всіх фракцій вимагали від Юрія Луценка негайно з'явитися до Верховної Ради і особисто зачитати свої подання. Місцезнаходження генпрокурора залишалося невідомим.
Ще на погоджувальній раді в понеділок фракції коаліції наполягали на тому, що голосування за поданнями потрібно перенести на четвер, так як тоді можна було б проголосувати їх пакетом, включаючи і подання на Михайла Добкіна. Але за це рішення голосів не вистачило, і спікер Андрій Парубій почав шукати генпрокурора.
Після полудня ситуація в Раді ставала все більш нервовою. Фракції "Самопоміч" і "Батьківщина" вимагали негайного розгляду питання про зняття недоторканності. Соратники Тимошенко навіть апелювали до того, що в разі, якщо Рада не розгляне подання щодо Дейдея і Довгого в семиденний термін з моменту винесення рішення регламентним комітетом, у депутатів будуть підстави оскаржити рішення Верховної Ради. Як це у свій час зробив Ігор Мосійчук через порушення процедури розгляду подання щодо нього.
"Тільки в 12:15 в апарат Верховної Ради надійшла телефонограма від генерального прокурора, в якій зазначено, що у зв'язку з перебуванням у службовому відрядженні, він хоче прибути до Верховної Ради для участі в пленарному засіданні про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності в 16:00", - Парубій зачитав лист від Луценка.
Луценко, зал і п'ять рішень
Юрій Луценко, як і обіцяв, прибув до парламенту до 16 години. Свій виступ він почав з демонстрації роздрукованих фотографій Євромайдану. Нагадав, що три роки тому народ вийшов на акції протесту, в тому числі і для того, щоб в країні не було касти недоторканних.
Перед тим, як приступити до розгляду всіх п'яти подань, команда прокурорів поділилася важливою новиною. На своїй сторінці у Facebook глава САП Назар Холодницький повідомив, що передав в ГПУ подання про зняття недоторканності з чергового депутата. Новим кандидатом на позбавлення недоторканності став представник "Народного фронту" Денис Дзензерский. Він звинувачується в поданні недостовірних даних до електронної декларації. За даними джерела РБК-Україна, крім Дзензерского увага правоохоронців невдовзі буде прикута до ще кількох парламентаріїв. А саме: Володимира Арешонкова від БПП, Сергія Рибалки від Радикальної партії, і навіть братів Богдана і Ярослава Дубневичів з президентської фракції.
Варто відзначити, що перед початком розгляду подань ГПУ у депутатів була впевненість щодо результату лише по справі Розенблата. У тому, що до кінця дня він залишиться без імунітету, сумнівів практично не було. Щодо решти інтрига зберігалася.
Дейдей
Першим розглядалося питання представника "Народного фронту" Євгена Дейдея, якого підозрюють у незаконному збагаченні. Депутат помітно нервував, і навіть відмовився переходити на українську мову під час свого виступу. Подання на Дейдея, так само як і його виступ на свій захист, були найкоротшими. Генпрокурор і голова регламентного комітету зачитали тексти звинувачень і рішення комітету. Останній же лаконічно зазначив, що йому приховувати нічого. Зал відповів недостатніми для зняття імунітету 192 голосами з 226-ти. Примітно, що фракція НФ поділилася в цьому питанні майже рівно навпіл. За зняття були 44 депутати з 81 членів фракції.
Довгий
Розгляд питання за Олесю Довгому був настільки ж ексцентричним, як і розгляд його справи у комітеті минулого тижня. Юрій Луценко згадував колишні справи "молодої команди Черновецького", Довгий читав вірші про правду, силу і козацький рід, нібито авторства свого діда. Наприкінці він попросив колег по парламенту підтримати зняття з нього недоторканності. Колеги задовольнили його прохання - 251 депутат при 226 необхідних натиснули кнопку "за". Після оголошення результатів, Довгий ходив по залу і тиснув руки депутатам.
Лозовий
Соратник лідера "Радикальної партії" Олега Ляшка Андрій Лозовий використовував свій час біля трибуни для чергової пікіровки з Луценком. Нардеп пригадав генпрокурору і відсутність профільної освіти, і нібито незадекларовану главою ГПУ колекцію зброї, і соціалістичне минуле. У той же час, питання про свій стан і ативи він особливо не коментував. Депутати не стали знімати з Лозового недоторканність - "за" проголосували лише 177 депутатів.
Поляков і Розенблат
Герої фільму з "агентом Катериною" в головній ролі, депутати з правлячої коаліції Максим Поляков і Борислав Розенблат недоторканність таки втратили. За зняття імунітету з фігурантів справи про "бурштинову корупцію" проголосували 250 і 296 депутатів відповідно. У той же час, депутати відмовилися дозволити затримання і арешт Полякова і Розенблата.
3:2 на користь Генпрокуратури
Спокійну реакцію Олеся Довгого на рішення колег можна пояснити. Строк давності у справі про Жуків острів, в незаконнлму продажу земель якого Довгого звинувачує ГПУ, закінчується 5 вересня. Хороші адвокати, яких може собі дозволити Довгий, без проблем можуть затягнути судовий процес. А виграти справу після звинувачень ГПУ - дорогого коштує в політичному сенсі.
Депутати Дейдей і Лозовий, що зберегли імунітет, звинувачувалися у невідповідності їх реальних доходів зазначеним у декларації даним. Їхні колеги по парламенту, до речі, незалежно від політичного табору, були не в захваті від ідеї створити прецедент з такого питання. До того ж, є ймовірність, що і Дейдей, і Лозовий просто заплатять невраховану різницю податків до держбюджету.
Ну а по Полякову і Розенблату у слідства є вражаюча доказова база. Навіть "Народний фронт", який обіцяв захищати своїх до кінця, чи не зміг, чи не став цього робити. Ситуацію саме в цій фракції варто розібрати детально.
Дзвіночок для коаліції
Як стало відомо РБК-Україна з численних джерел в "НФ", напередодні голосування, під час фракційного засідання, лідери цієї сили посперечалися на підвищених тонах. І не завжди вибираючи вирази. Суть конфлікту: присутні на засіданні фракції Арсеній Яценюк і Олександр Турчинов переконували Полякова і Дейдея публічно попросити про зняття недоторканності. На засіданні також був присутній ще один лідер "НФ", глава МВС Арсен Аваков. Він також заявив, що недоторканність треба зняти, але уточнив, що єдиної позиції фракції з цього питання не буде. Варто відзначити, що Дейдея відносять саме до неформальної групи Авакова.
Явно проти зняття недоторканності виступила група ще одного "акціонера" "Народного фронту" Миколи Мартиненка. Однак екс-нардеп, який колись добровільно здав мандат під тиском правоохоронців, на фракції не був присутній. "Керівництво в ультимативній формі, з використанням різної лексики, зажадало від Полякова і Дейдея вийти на трибуну і попросити зняти недоторканність. Особливо наполягали Яценюк і Турчинов. Поляков і Дейдей відмовилися в не менш жорсткій формі", - розповів РБК-Україна один з впливових "фронтовиків".
Підсумок - фракція розділилася в питаннях депутатського імунітету майже рівно надвоє. Красномовний приклад - за зняття імунітету з Дейдея не проголосували такі депутати, як Микола Княжицький, Ігор Котвицький, Сергій Висоцький, Андрій Левус, Олександр Кірш. Вони часто орієнтуються на Арсена Авакова. У той же час, за зняття імунітету з Дейдея проголосували Сергій Пашинський, Вікторія Сюмар, Тетяна Чорновол, Руслан Лук'янчук. Ці люди входять в орбіту Олександра Турчинова.
Цікаво, що "за" зняття недоторканності з Дейдея проголосували 44 члена "НФ". В той же час, позбавлення імунітету близького до Мартиненка депутата Полякова підтримав 51 "фронтовик". Серед яких, до речі, був близький соратник Яценюка Андрій Іванчук.
У президентській фракції ситуація була трохи простіше. Співрозмовники РБК-Україна в БПП розповідають, що на засіданні президентської фракції від Розенблата вимагали, щоб той склав депутатський мандат і не ганьбив фракцію. Депутат відмовився, тому все, що з ним могли зробити - це виключити. Після цього Розенблат запевнив, що не втече з країни, а на підтвердження цих слів - здасть два свої паспорти.
Один з членів президентської фракції розповів РБК-Україна цікавий інцидент за участю Розенблата. Виявляється, "янтарна справа" - не поодинокий випадок сумнівних дій депутата. "У мене немає сумнівів, що він винен. Ще коли нам потрібно було голосувати за спецконфискацию, він особисто приходив до мене і просив про заохочення для його групи (справа йде про групу Олександра Третьякова, - ред.)", - говорить співрозмовник і уточнює, що справа до розмови про конкретику не дійшла, так як він відмовив Розенблату.
Соратники Яценюка в неофіційних розмовах також переконані в тому, що обвинувачення Генпрокуратури з Розенблату не є безпідставними. "Це якийсь депутат-рєшала. Більш того, Розенблат взагалі нікому нічого не платив. Він ні з ким не домовлявся", - вважає співрозмовник близький до Яценюка.
БПП дав в середньому по 100 голосів на кожного фігуранта (87, 107, 76, 110 і 113 голосів). Це все, що "залізно" підконтрольне президенту в його фракції при чисельності в 139 депутатів. Варто відзначити, що за зняття недоторканності з "фронтовика" Дейдея проголосували 86 президентських депутатів. А ось "фронтовика" Полякова позбавляли недоторканності вже 110 нардепів БПП.
Але лякаючий коаліцію конфлікт у керівництві НФ і чергова демонстрація відсутності моноліту в БПП - не єдиний маркер вчорашнього дня. Є й інші чинники, які, швидше за все, повпливають на новий політсезон. Приблизно з 16:00 біля стін Ради почали збиратися різнопрапорні групи мітингувальників під загальним гаслом "проти депутатської недоторканності".
Ліберали і правий антураж
Першими на площі між Маріїнським парком і Верховною Радою з'явилися прапори партії Михайла Саакашвілі "Рух Нових Сил". Потім до них приєдналися активісти з антикорупційного сектора - Віталій Шабунін з товаришами, депутати-єврооптимісти і рідкісні вкраплення прапорців партії Гриценка, "Демальянсу" та інших. Словом, всі, хто намагався об'єднатися в єдину антикорупційну партію рівно рік тому, але не зміг домовитися про те, хто у них головний.
Вуличні акції біля стін Ради 11 липня (фото - Сергій Лефтер, РБК-Україна)
Практично одночасно з лібералами на площу біля парламенту підтяглися націоналісти з партій "Свобода" і "Національний корпус", чим трохи збили з пантелику спостерігачів. Спочатку склалося враження, що праві і ліберали мітингують спільно, але це припущення швидко виявилося помилковим. На питання кореспондента РБК-Україна про те, що такі різні сили роблять разом на одній площі, і люди Саакашвілі, і хлопці Андрія Білецького з Олегом Тягнибоком, відповідали однаково. Мовляв, не важливо, яка у нас ідеологія - всі хочуть справедливості та ліквідації касти недоторканних. З тією лише різницею, що "Нацкорпус" говорив про необхідність зняття недоторканності навіть із президента, а ліберали про це мовчали.
На ранковому засіданні Ради голова фракції НФ Максим Бурбак заявив, що на базі "антикорупційного руху" створюється партія. Джерела в різних фракціях парламенту припускають, що майбутню об'єднану силу міг би очолити нинішній глава НАБУ Артем Ситник. Принаймні, прізвище Ситника і згадування його заслуг звучало на імпровізованій сцені біля Ради чи не так само часто, як у минулому році - ім'я Саакашвілі. Який, до речі, також прибув на Грушевського ближче до 20 години.
На питання кореспондента РБК-Україна, учасники вуличної акції від лібералів підтвердили, що не припиняють спілкування всередині свого кола і політичного поля, однак про проект партії чують вперше. Приміром, народний депутат Світлана Заліщук зазначила, що її однодумці готуються до політичної осені, але чи це будуть акції протесту в Києві або по всій Україні - рішення поки немає. Також Заліщук заявила, що їй нічого невідомо про політичні амбіції Ситника. Більше того, депутат зазначила, що була б проти такої особистісної міграції "глави НАБУ, у якого добре виходить робота на нинішній посаді".
Що робили на акції 11 липня під Радою праві Свобода і Нацкорпус? Так просто дізналися про масштабне вуличному дійстві, і вирішили не упускати можливості побути в центрі уваги теле - і фотокамер. Чим створили ефектний і тривожний, але всього лише антураж і декорацію для "Руху Нових Сил" та інших ідеологічних опонентів.