ua en ru

Рік у стилі хай-тек: найгучніші угоди в Україні

Рік у стилі хай-тек: найгучніші угоди в Україні Українські високотехнологічні компанії знову цікавлять інвесторів
Рік, що минає, був досить успішним для українських високотехнологічних компаній. Багатьом з них вдалося залучити інвестиції, деяким - від знакових інвесторів. Кілька компаній були повністю продані великим міжнародним корпораціям. Особливо вдалою стала друга половина року - ринок почав відновлюватися після кризи, і кожен місяць оголошували по кілька великих угод. РБК - Україна пропонує пригадати найгучніші з них.

Рік, що минає, був досить успішним для українських високотехнологічних компаній. Багатьом з них вдалося залучити інвестиції, деяким - від знакових інвесторів. Кілька компаній були повністю продані великим міжнародним корпораціям. Особливо вдалою стала друга половина року - ринок почав відновлюватися після кризи, і кожен місяць оголошували по кілька великих угод. РБК - Україна пропонує пригадати найгучніші з них.

Horizon Capital вклався в Rozetka.ua

У липні стало відомо про те, що фонд Horizon Capital інвестує в найбільший інтернет-магазин України Rozetka.ua. Оборот магазину в 2014 році оцінювався в майже 300 млн доларів. Власником Rozetka.ua є її засновник Владислав Чечоткін, а також його дружина Ірина.

Керівник фонду Олена Кошарна повідомила про інвестиції на конференції, яку український уряд організував у Вашингтоні. Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус відразу ж поділився цією новиною у своєму мікроблозі в Twitter.

Сума інвестицій не розголошується. Відомо було лише, що операція пройшла через фонд Emerging Europe Growth Fund II - EEGF II, який входить в Horizon Capital. Як правило, цей фонд виділяє по 10-40 млн доларів на кожну операцію.

Horizon Capital був заснований в 2006 році чотирма партнерами-засновниками: Джеффрі Нілом, Наталією Яресько (нині - міністр фінансів України, - ред.), Оленою Кошарної і Марком Івашко. Ця команда почала роботу з інвестиційного фонду Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) з капіталом у розмірі 150 млн доларів США, створеного в 1994 році для України і Молдови.

За словами Кошарної, в 2016 році Horizon Capital планує інвестувати в Україну ще 25-50 млн доларів.

Maxymizer став частиною Oracle

У серпні корпорація Oracle оголосила, що купує розробника хмарних рішень Maxymiser.

Ця компанія була заснована у 2006 році українцем Максимом Поляковим і британцем Біллом Доббі. Maxymiser розробляє інструменти для персоналізації веб-сайтів і мобільних додатків. Клієнти компанії - понад 250 відомих брендів, серед яких Allianz, HSBC, Lufthansa, Tommy Hilfiger, Wyndham.

Штаб-квартира Maxymixer розташована в Нью-Йорку, у компанії також є офіси в Сан-Франциско, Лондоні, Единбурзі, Мюнхені, Дюссельдорфі.

Центри розробки в Україні - у Дніпропетровську та Харкові. За даними спільноти DOU, там працює понад 150 програмістів.

Сума угоди не розкривається. Але для українського ринку вона все одно є знаковою. Адже Oracle - найбільший в світі розробник ПЗ для підприємств. Найвідомішим її продуктом є система управління базами даних.

Snapchat купив Looksery

У цьому році відбулася, мабуть, найбільша угода в історії українських стратапов. Месенджер Snapchat купив одеський стартап Looksery. За оцінками ЗМІ, сума інвестицій склала 150 млн доларів.

Додаток дозволяє в режимі реального часу змінювати зовнішність людини. Наприклад, під час відеочату збільшити очі, зменшити особа або ніс, додати анімацію у вигляді веселки з рота. У Snapchat ці ефекти з'явилися під назвою Lenses ("Лінзи"). Спочатку фільтри були доступні тільки для "селфі" - вони розпізнавали особа, зняте фронтальною камерою. Але на початку грудня з'явилася можливість використовувати ефекти і для основної камери.

"Лінзи" для Snapchat не просто спосіб "розважити" користувача, але і нові можливості заробітку на рекламі. Компанія збирається продавати брендовані "лінзи" за 750 тис. доларів.

Сорос інвестував в Ciklum

У листопаді Фонд розвитку України " (The Ukrainian Development Fund LP) американського фінансиста Джорджа Сороса заявив про купівлю частки в датському розробника Ciklum. І хоча ця компанія не є українською, її найбільший офіс розробки знаходиться в нашій країні. За даними спільноти DOU, число українських співробітників Ciklum перевищує 2200 чоловік. Протягом останніх двох років Ciklum також відкрив нові офіси в США, Ізраїлі, Польщі, Іспанії та Румунії.

Ciklum - один з провідних у світі розробників програмного забезпечення. Вона поставляє для найбільших світових компаній, що входять в рейтинг Fortune 500, і швидкозростаючих організацій в різних галузях. До складу компанії також входять розширені команди фахівців з розробки пз, забезпечення якості, науковим дослідженням, розробці нових продуктів та інженерного консалтингу.

Фонд розвитку України фокусується на особливих ситуаціях і приватних інвестицій в Україні, а також компаніях зі значними обсягами операцій в країні.

Відомо, що Сорос до кінця 2015 року купить всю частку фонду Horizon Capital (це від 10% до 25%), а також частину акцій Majgaard Holdings Ltd, засновника компанії Ciklum Торбена Майгаарда.

ЄБРР купив частку в Depositphotos

Ще одна масштабна хай-тек інвестиція цього року пройшла за участю Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). У грудні український фотобанк Depositphotos підписав угоду на залучення 4 млн доларів від ЄБРР 1 млн доларів від венчурного фонду TMT Investments. ЄБРР замість інвестицій отримає міноритарну частку в компанії, а TMT Investments був інвестором проекту і до цього.

Сторони підписали угоду ще в листопаді, а планують закрити операцію до кінця 2015 року.

Головний офіс Depositphotos знаходиться в США, а офіс розробки (R&D-центр) розташований в Києві. З 2009 року компанія стала значущим гравцем на ринку фотостоков.

Бренд Depositphotos добре відомий на ринках, що розвиваються. Щомісяця база фотобанку зображень поповнюється 1,5 мільйонами нових файлів від постачальників візуального контенту. Загальна колекція фотобанку включає сьогодні 40 млн зображень і відеороликів, доступних для продажу. За рівнем авторських відрахувань фотобанк є світовим лідером.

ЄБРР був створений в 1991 році. Він інвестує у проекти, які сприяють переходу до відкритої ринкової економіки, а також розвитку приватної та підприємницької діяльності. Акціонерами ЄБРР є 64 країни, Європейський союз і Європейський інвестиційний банк.

За даними міжнародного дослідження, яке провело аналітичне агентство Digital Ukraine News у співпраці з фондом Aventures Capital, в Україні зараз понад 1 тис. IT-компаній, понад 100 центрів розробки (R&D) і понад 2 тис. стартапів. Число успішних угод говорить про те, що кількість неухильно переходить в якість.