ua en ru

Головний епідеміолог МОЗ: Лікування одного пацієнта в Ізмаїлі коштує 2 тис. грн

Головний епідеміолог МОЗ: Лікування одного пацієнта в Ізмаїлі коштує 2 тис. грн Головний епідеміолог МОЗ Ірина Колесникова запевнила, що ситуація в Ізмаїлі під контролем медиків
В кінці минулого тижня Ізмаїл і сусідні села опинилося в центрі уваги всієї країни. Внаслідок спалаху гострої кишкової інфекції за медичною допомогою звернулися 460 осіб, більшість з яких діти - 281. 21 червня в медустановах в стані середньої тяжкості перебували 215 осіб. Про те, як вирішується ситуація з лікуванням пацієнтів в Ізмаїлі розповіла в бліц-інтерв'ю РБК-Україна головний позаштатний епідеміолог МОЗ України Ірина Колеснікова.

В кінці минулого тижня Ізмаїл і сусідні села опинилося в центрі уваги всієї країни. Внаслідок спалаху гострої кишкової інфекції за медичною допомогою звернулися 460 осіб, більшість з яких діти - 281. 21 червня в медустановах в стані середньої тяжкості перебували 215 осіб. Про те, як вирішується ситуація з лікуванням пацієнтів в Ізмаїлі розповіла в бліц-інтерв'ю РБК-Україна головний позаштатний епідеміолог МОЗ України Ірина Колеснікова.

РБК-Україна: Що саме відбулося в кінці минулого тижня в Ізмаїлі? Чому сотні людей потрапили в лікарні?

Ірина Колеснікова: В кінці минулого тижня в Ізмаїлі пройшов дуже сильний дощ, буквально протягом години випала місячна норма опадів. В результаті в низинній частині міста вода стояла на вулицях, у дворах, на городах. Спочатку рівень води становив приблизно сантиметрів тридцять. Потім він доходив до півметра. В цю дощову воду потрапила бруд з вигрібних ям і туалетів. Після цього заражена дощова вода потрапила в грунтові і підземні води водоносного горизонту, звідки береться вода для водозабору для місцевого водопроводу.


Хлорування вбило бактерії, а не віруси. Таким чином, вони і потрапили у водопровід. Крім того, оскільки городи були затоплені забрудненою водою, овочі також були інфіковані вірусом. Також багато діти грали в калюжах після цього сильного дощу, де також могли заразитися.

РБК-Україна: чи Правильно я розумію, що жителі Ізмаїла заразилися не одним якимось вірусом, а декількома?

Ірина Колеснікова: Це всі віруси, які були у вигрібних ямах і туалетах. Там не може бути тільки один вірус. В першу чергу, люди заразилися норовирусами. Також були виявлені ротавіруси та астровіруси.

РБК-Україна: чи Є проблеми з ліками для лікування пацієнтів?

Ірина Колеснікова: Ні, проблем із забезпеченням немає. За гроші місцевого бюджету були придбані препарати в місцевих аптеках. В буквальному сенсі, в аптеках нічого не залишилося. Пізніше були закуплені препарати і в одеських аптеках. В Ізмаїлі до суботи було проведено майже 10 тисяч подворовых та поквартирних обходів, які, до речі, і зараз тривають. В результаті медпрацівники почали активно виявляти пацієнтів, які може бути і не стали б самостійно звертатися за медичною допомогою, якщо б не було таких обходів. Всі хворі госпіталізовані. Пацієнти поступають і зараз, але не так активно, як у перші дні ПП. Лікування пацієнтам проводиться безкоштовно. Запас ліків є. В середньому лікування одного пацієнта в Ізмаїлі обходиться у дві тисячі гривень.

РБК-Україна: Чому найбільше від вірусів постраждали діти?

Ірина Колеснікова: Так дорослі в дитинстві інфікувалися цими збудниками, то вони в меншій мірі постраждали від цього ПП. Діти можуть набути імунітет до ротавирусам тільки двома шляхами – це або вакцинація, яка від ротавірусної інфекції у нас в країні не робиться в обов'язковому порядку, або чекати поки діти не перехворіють цими вірусами. Інакше імунітет у них не з'явиться.

РБК-Україна: Яка зараз ситуація з водопостачанням жителів Ізмаїла?

Ірина Колеснікова: Після НП було прийнято рішення підвищити рівень хлорування води у водопроводі, що дозволить вбити не тільки бактерії, а й віруси.

РБК-Україна: Зараз можна користуватися водою з цього водогону?

Ірина Колеснікова: З технічною метою можна нею користуватися, наприклад, помити посуд або підлоги, а також прати. Але така вода з підвищеним вмістом хлору непридатна для приготування їжі і пиття. Крім того, завдяки гиперхлорированию води, будуть знезаражуватися і стоки, тобто каналізація, куди ця вода піде після проходження по водопроводу.

Крім того, у всьому Ізмаїлі проводиться викачування з вигрібних ям та дворових туалетів, а також їх та дезінфекція. Ці заходи проводяться за держкошти. Хочу зазначити, що відбиралися проби води з Дунаю - там збудника немає. Тобто, це - надзвичайна ситуація місцевого характеру – зараження далі Дунаю не піде.

РБК-Україна: чи Можна жителями Ізмаїла вживати в їжу місцевий урожай овочів?

Ірина Колеснікова: Їх можна буде використовувати тільки після обробки окропом або промивання чистою проточною водою. Але промивати проточною водою можна буде тільки після того, як у водопровідній воді знизять рівень хлорування.

РБК-Україна: Скільки днів ще триватиме гіперхлорування?

Ірина Колеснікова: Після таких свят (після 28 червня, - ред.) все закінчать. Також знімуть обмеження щодо роботи ринків та дитсадків.

РБК-Україна: чи Можна говорити про недбалість чиновників, які допустили таке ПП?

Ірина Колеснікова: Ні, так не можна говорити. Це ПП природного характеру. Я хочу сказати, що керівництво Ізмаїла робить більше, ніж в інших містах, по заміні мереж. Вони міняють на рік по 10 км труб. Але повністю поміняти всю мережу за рахунок лише одного міського бюджету неможливо.

РБК-Україна: Така ситуація могла статися тільки в Ізмаїлі або подібна подія загрожує і будь-якого іншого населеного пункту країни?

Ірина Колеснікова: Звичайно ж, вона могла статися де завгодно. В Україні давним-давно не модернізувалися водопровідні і каналізаційні труби. У багатьох людей відходи з туалетів йдуть не в каналізацію, а просто у вигрібні ями, звідки вони потрапляють у ґрунтові води і підземні водоносні горизонти. Найчастіше звідси надалі вода береться для водопроводів.

РБК-Україна: Як можна уникнути таких НП у майбутньому?

Ірина Колеснікова: Було б добре відновити дію урядової програми "Питна вода України". Вона фінансувалося з держбюджету, в тому числі на модернізацію водопроводів. За підрахунками експертів, для того, щоб поміняти в Україні всі водопровідні і каналізаційні труби необхідно 80 млрд євро.

Розмовляв Дмитро Уляницький