ua en ru

Головний епідеміолог Моз Ірина Колесникова: Українці вже зараз активно хворіють на грип та ГРВІ

Головний епідеміолог Моз Ірина Колесникова: Українці вже зараз активно хворіють на грип та ГРВІ Головний епідеміолог Моз вважає, що найкраща профілактика грипу - вакцинування

Минулого року на грип та ГРВІ перехворіли на кілька мільйонів українців. Безпосередньо від грипу померло 390 осіб. Але в минулому епідемічному сезоні (з осені до весни) більшість українців знехтував можливістю вакцинуватися. За даними МОЗ, лише близько 130 тис. чоловік зробили щеплення від грипу або 0,33% населення країни. В цьому році новий сезон захворювань на грип та ГРВІ вже стартував.

За даними "Українського центру грипу та гострих респіраторних інфекцій" МОЗ, з початку жовтня в Україні зареєстровано 153 тис. випадків захворювань. Про те, які штами грипу прийдуть в Україну в цьому епідемічному сезоні, і які вакцини будуть доступні українцям, РБК-Україна розповіла головний епідеміолог МОЗ Ірина Колесникова.

РБК-Україна: Які штами вірусу грипу будуть поширені в Україні взимку?

Ірина Колеснікова: У цьому сезоні в Україні циркулюватимуть три штами вірусу грипу - А/ Каліфорнія/2009 (H1N1), B/Brisbane/2008 A/Гонконг/2014(H3N2). З них відносно новим для нашої країни є останній. Ну і з 2011 року у нас також не було і В/Brisbane/.

РБК-Україна: Чим відрізняється захворювання штамом "Гонконг" від інших штамів грипу?

Ірина Колеснікова: Клінічно він проявляється не гірше і не краще, ніж два інших штаму. Симптоми грипу будуть такими ж, як і раніше (загальне нездужання, висока температура, лихоманка, болі в м'язах, подразнення слизової оболонки глотки, головний біль, біль у горлі, може бути кашель, нежить і навіть такі шлунково-кишкові порушення як діарея або блювання, особливо у дітей). Говорити про те, що найбільше будуть дивуватися цим штамом діти, дорослі або пенсіонери не можна, оскільки в цьому сезоні люди масово їм ще не хворіли, адже сезон тільки розпочався. Але люди хворіли на грип, так і будуть хворіти. Якщо, звичайно ж, вони не зроблять щеплення від цього захворювання.

Важливо розуміти, що мутації в структурі вірусів грипу трапляються щороку. У зв'язку з цим з'являються щороку трохи видозмінені штами. Але штам "Гонконг" не є новим, він не викличе пандемії. У світі в останній раз пандемія була у 2009-2010 роках. Тип штаму має значення для епідеміологів і вірусологів в державних системах нагляду за захворюваннями. Це їм необхідно, щоб розуміти які штами повинні увійти в вакцину, актуальну для майбутнього сезону грипу у південному і північному півкулях. Таким чином, в цьому сезоні склад вакцини трохи поміняється.

РБК-Україна: А коли в Україні почався сезон захворювань на грип?

Ірина Колеснікова: З 1 жовтня.

РБК-Україна: Коли варто очікувати сплеску захворюваності?

Ірина Колеснікова: Епідемічний підйом завжди буває, але далеко не кожен рік ми долаємо епідемічний поріг у всіх областях. Зазвичай, перша хвиля захворюваності на грип в Україні починається в листопаді. Але в цьому році похолодало раніше, тому люди почали хворіти трохи раніше. Українці вже зараз активно вболівають грипоподібні захворювання.

Але я не думаю, що в цьому році будуть якісь особливості захворюваності на грип, такі як, наприклад, дуже різке зростання числа пацієнтів. До цього немає жодних передумов. Але цілком можливо, що можна буде очікувати активного зростання у другій хвилі. Вона почнеться після того, як діти повернутися до школи з зимових канікул. Але так буває кожен рік.

РБК-Україна: Вакцини від грипу вже є в наявність в країні?

Ірина Колеснікова: Вакцини від грипу в найближчі дні вже будуть доступні для українців. На сьогодні в Україні зареєстровано 5 вакцин для профілактики грипу, але не всі виробники підтвердили, що змінили склад вакцин відповідно до рекомендацій ВООЗ та з урахуванням актуальних для цього сезону штамів вірусу грипу.

РБК-Україна: Чому так довго вакцини не надходять до поліклініки і лікарні?

Ірина Колеснікова: Вакцинування від грипу не є обов'язковими в Україні. Тому ця вакцина - прерогатива приватного ринку. Поява вакцини від грипу більше залежить від бажання постачальника та попиту на неї з боку українців. Але надходження перших партій вакцини в аптеки і приватні клініки це - питання декількох днів.

РБК-Україна: Які вакцини будуть доступні українцям у цьому сезоні?

Ірина Колеснікова: Зараз вже дозволені до використання в Україні вакцини з оновленим штаммовым складом сезону 2016-2017 роках - французька Ваксігрип і корейська ДжиСи Флю. А голландська вакцина Інфлувак зараз проходить процедуру підтвердження змін штаммового складу. Крім того, процедуру державної реєстрації проходить також китайська вакцина проти грипу - Інфлюенца вакцина.

Як я вже говорила, кожен сезон бувають відмінності в складі циркулюючих штамів, тому виробники кожен рік повинні підтвердити документально, що вони змінили склад вакцини. І тільки після цього проходить лабораторний контроль.

Але чи виробники інших вакцин проходити лабораторний контроль, щоб почати поставки в Україну, поки що складно сказати.

РБК-Україна: Чому так може статися?

Ірина Колеснікова: В Україні немає попиту на вакцини від грипу. Чому українці вважають, що або "пронесе", або "в минулому році хворів, значить, я отримав імунітет і тому в цьому не захворію". Але це помилкове уявлення. Адже, як я вже сказала, складу циркулюючих штамів кожен рік змінюється. Тому будемо вболівати. Інших шляхів придбати імунітет немає - або провакцинироваться, або перехворіти.

РБК-Україна: Скільки буде коштувати вакцина в цьому сезоні?

Ірина Колеснікова: Вона не буде продаватися набагато дорожче, ніж в минулому році, тобто, в межах 150-170 гривень. Але в приватних медичних центрах треба буде ще заплатити за послугу ін'єкції вакцини.

РБК-Україна: Вакцину можна буде придбати в аптеках?

Ірина Колеснікова: Теоретично вакцину можна буде придбати в аптеках. Але треба пам'ятати, що до медцентру, де зроблять ін'єкцію, її треба буде доставити з дотриманням умов температурного режиму, який прописаний в інструкції. Її треба буде перевозити з хладоэлементом. Втім, в аптеці вам не продадуть вакцину без хладоэлемента.

Мало того, робити ін'єкцію самому не можна. Цього не роблять самостійно навіть медичні працівники. Ін'єкції слід робити в умовах медцентру - в разі ускладнень або негативних реакцій там можуть надати необхідну медичну допомогу.

РБК-Україна: Які методи профілактики необхідно застосовувати, щоб не захворіти дорослим і дітям?

Ірина Колеснікова: Я була і залишаюся прихильником єдиного методу профілактики - виключно вакцинації. Тому що почати зараз, приміром, загартовуючі процедури і думати, що це захистить від грипу в цьому сезоні, не є правильним кроком. Це має бути способом життя. Якщо дитина не загартовується з народження, то зараз це нічого не дасть.

РБК-Україна: Можливо, варто приймати якісь препарати для підвищення імунітету?

Ірина Колеснікова: Це - абсолютні дурниці, тому що імунітет нікуди не падає, щоб його піднімати.

РБК-Україна: У минулому сезоні по Україні в багатьох регіонах надовго закривалися школи. Може, варто місцевим органам влади заздалегідь порекомендувати спланувати канікули, щоб вони припали на пік захворюваності? І тим самим знизити ризик захворюваності на грип?

Ірина Колеснікова: Крім проведення масової вакцинації дітей я нічого порадити не можу. По-іншому ніяк не зможемо запобігти підвищення захворюваності. Якщо перенесемо канікули, то, таким чином, просто відсунемо час початку наступної хвилі захворюваності на грип. Тому що як тільки діти підуть до школи, то хтось обов'язково принесе туди збудник грипу і діти почнуть хворіти. Таким чином, якщо перенесемо або продовжимо канікули, то захворюваність просто розтягнеться у часі.

Розмовляв Дмитро Уляницький