ua en ru

Головна футбольна війна

Автор: RBC.UA
Є такі матчі, які просто не можуть не цікавити любителів футболу. "Лмверпуль" - МЮ в Англії. "Баварія" - "Боруссія" у Німеччині. "Шахтар" - "Динамо" в Україні. І "Барса" - "Реал" у всьому світі. Саме так і ніяк по-іншому. Однієї Іспанії цим команд дуже мало. Це протистояння планетарного масштабу.

Є такі матчі, які просто не можуть не цікавити любителів футболу. "Ліверпуль" - МЮ в Англії. "Баварія" - "Боруссія" у Німеччині. "Шахтар" - "Динамо" в Україні. І "Барса" - "Реал" у всьому світі. Саме так і ніяк по-іншому. Однієї Іспанії цим командам дуже мало. Це протистояння планетарного масштабу.

Найчастіше подібні протистояння зароджуються через конкуренцію за право бути кращим. Так було в СРСР, коли "Динамо" і "Спартак" на піку популярності радянського футболу боролися за чемпіонства. Так було в Англії, коли "Ліверпуль" був єдиною командою, яка звергала МЮ з трону. Але в Іспанії все було іншому. Це протистояння стало "чемпіонським" постійно лише нещодавно. А зароджувалося воно, як політичне протистояння.

У Каталонії проблеми з іспанської самоідентифікацією були завжди. Тим не менш, до по-справжньому активних дій у бік незалежності жителі заходу Піреней не робили. Але в плані відносини, каталонці завжди відокремлювали себе від всієї Іспанії. Як і баски.

У 1920 році король Іспанії присвоїв клубу з Мадрида титул Королівський, що іспанською звучить як "Real" - звідси нинішня назва клубу. Великий футбольний відкривач Жоан Лапорта, коли створював в Барселоні команду, назвав її на честь міста.

У часи громадянської війни, диктатури, клуб з Мадрида, як представник столиці отримав дуже солідну політичну підтримку. В той час, як в Каталонії була найбільша кількість людей, які опиралися режиму Франко. Так і почалося протистояння двох філософій - "зібрати всіх кращих" в Мадриді і "йти від народу" в Барселоні.

Звісно, коли футболісти "Реала" виходили на стадіон в Барселоні, в них бачили не просто спортсменів. Вони були представниками "тієї Іспанії", та ще й "ставленики уряду" і "їм ще все по блату дістається".

В Мадриді з підтримкою на початку було по-спокійніше, але з часом, коли вболівальники читали про те, як до їх улюбленців відносяться "ці селяни", ненависть до "Барселони" зростала.

Мимоволі, гравцям передавалися ці відносини один до одного. І відповідно, всі емоції переходили на поле. І найчастіше, переростали в справжню бійку. Битву, війну. Можна назвати це, як хочете. Суть дійства від цього не зміниться.

А суть проста. У всьому світі немає і найближчим часом не з'явиться більш принципового протистояння. Тим паче, такого футбольного рівня. І зараз, коли в командах зібрані кращі з кращих, треба ловити кожну секунду цього протистояння. Нехай вже не політичного... Але війна футбольних філософій не менш кривава, ніж справжня війна.

21 квітня, 21:00
Барселона "Камп Ноу"
Барселона - Реал
Трансляція на ТК Футбол

Ярон Муравйов,

РБУ-Україна