ua en ru

Глава ЦБ Бельгії: ЄЦБ може знизити процентні ставки при збереженні економічної ситуації

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк, імовірно, знову знизить процентні ставки, якщо поточна економічна ситуація збережеться, пише бельгійська газета з посиланням на члена керуючої ради ЄЦБ Люка Коена. Про це повідомляє Reuters"Якщо нинішні тенденції збережуться, то, швидше за все, послідує нове зниження ставок", - цитує газета De Tijd Коена.

Європейський центральний банк, імовірно, знову знизить процентні ставки, якщо поточна економічна ситуація збережеться, пише бельгійська газета з посиланням на члена керуючої ради ЄЦБ Люка Коена. Про це повідомляє Reuters

"Якщо нинішні тенденції збережуться, то, швидше за все, послідує нове зниження ставок", - цитує газета De Tijd Коена.

Аналітики оцінюють імовірність нового зниження ставок ЄЦБ у грудні в 50-50. Коен, який є керуючим Центрального банку Бельгії, додав, що скупка облігацій слабких країн єврозони є тимчасовим заходом. Глава ЦБ Бельгії заявив, що ринки можуть втратити довіру до ЄЦБ, якщо побачать великий обсяг іспанських і італійських облігацій на його балансі. "Ринки можуть помітити, що на балансі в ЄЦБ багато італійських та іспанських боргових паперів, в результаті чого довіра до банку похитнутися", - сказав Коен.

3 листопада повідомлялося, що ЄЦБ знизив облікову ставку до 1,25%. Зниження ставки пов'язують з приходом на пост глави ЄЦБ італійця Маріо Драгі, який раніше висловлювався про необхідність такого кроку на тлі побоювань уповільнення економічного зростання в єврозоні. Драгі на прес-конференції після рішення банку за ставкою сказав, що спадні ризики для економіки єврозони посилилися, і на 2012 р. висока ймовірність значного зниження прогнозу щодо економічного зростання. Він вказав, що в найближчі місяці інфляція в єврозоні буде перевищувати 2%, проте в 2012 р. темпи зростання споживчих цін значно скоротяться.
Нагадаємо, що ЄЦБ в 2011 р. піднімав базову облікову ставку в квітні і липні. Обидва рази ставка була піднята на 0,25 процентного пункту. На жорсткість монетарної політики ЄЦБ змушувала йти інфляція, яка вийшла за межі встановленого для країн Євросоюзу (ЄС) цільового орієнтиру в 2%.

Проте останнім часом ситуація кардинально змінилася: на перший план вийшли побоювання різкого уповільнення економічного зростання в єврозоні. На початку жовтня Міжнародний валютний фонд (МВФ) виступив із закликом до ЄЦБ знизити ставку рефінансування, якщо знижувальні ризики для економічного зростання не ослабнуть. Крім того, на думку МВФ, ЄЦБ, можливо, доведеться відновити операції із забезпечення банків ліквідністю на більш тривалі терміни, якщо обстановка на ринку міжбанківського кредитування буде погіршуватися. Ще одним кроком ЄЦБ, на думку експертів МВФ може стати "обіцянка продовжувати скупку держоблігацій країн єврозони до тих пір, поки це буде необхідно".

22 листопада член керуючої ради ЄЦБ Йенс Вайдманн сказав, що Європейський центральний банк перевищить мандат, якщо стане кредитором останньої інстанції для проблемних країн єврозони.
7-12 листопада ц.р. європейський Центробанк (ЄЦБ) удвічі скоротив покупки держоблігацій єврозони, незважаючи на сигнали тривоги, що йшли від держборгу Італії, після того як рівень прибутковості 10-річних паперів досягла історичного рекорду в 7,5%. ЄЦБ купив облігації єврозони на 4,48 млрд євро, що більш ніж на половину менше 9,52 млрд євро, витрачених на покупку держборгу за тиждень до цього, при тому, що аналітики чекали зростання обсягу викупу держоблігацій до 10 млрд євро.
ЄЦБ продовжує протистояти тиску країн, які закликають його більш агресивно скуповувати боргові папери Італії та Іспанії, щоб стабілізувати борговий ринок єврозони.

У своєму звіті за 31 жовтня 2011 р. організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) скоротила прогноз з економічного зростання в єврозоні та США на 2012 р. Організація прогнозує, що ВВП єврозони в 2012 р. виросте на 0,3% (півроку тому зростання оцінювався в 2%). ОЕСР також порадила розвиненим країнам G20 утримувати процентні ставки на нинішньому рівні, а Центробанкам єврозони по можливості знижувати їх. Центральні банки повинні продовжувати забезпечувати достатню ліквідність для полегшення напруженості фінансового ринку, говорилося в звіті ОЕСР.

У вересні 2011 р. економісти ЄЦБ знизили прогноз по зростанню ВВП регіону, що змусило європейських політиків діяти. 15 вересня з. р. п'ятірка найбільш впливових центральних банків світу - Федеральна резервна система США, ЄЦБ, Банк Англії, Банк Японії і Швейцарський національний банк оголосили про додаткові заходи підтримки фінансового сектора на тлі боргової кризи в єврозоні.

Аналітики раніше відзначали, що ЄЦБ, імовірно, не піде на зниження базової облікової ставки найближчим часом, так як інфляція все ще занадто висока. Експерти прогнозували, що ЄЦБ знизить базову облікову ставку в грудні ц.р. на 0,25 процентного пункту - до 1,25% для того, щоб простимулювати зростання економіки регіону і стабілізувати обстановку на фінансовому ринку.
Річна інфляція в єврозоні тримається на рівні 3% - найвищому за 3 роки. Однак це не завадило ЄЦБ знизити ставки, оскільки економісти банку прогнозують різке уповільнення інфляції в 2012 р.