ua en ru

Голова правління CNBM International Corp. Джейсон Джанг: "Ми здивовані непослідовною політикою уряду України щодо захисту інвестицій"

Голова правління CNBM International Corp. Джейсон Джанг: "Ми здивовані непослідовною політикою уряду України щодо захисту інвестицій" Джейсон Джанг (Mr. Jinsong Zhang)
Останні рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) щодо зниження тарифу для всіх об'єктів відновлюваної енергетики на 50-55% в залежності від виду отримання енергії викликали подив у представників галузі, кредиторів і міжнародних інвесторів.

Останні рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) щодо зниження тарифу для всіх об'єктів відновлюваної енергетики на 50-55% в залежності від виду отримання енергії викликали подив у представників галузі, кредиторів і міжнародних інвесторів.

Основні гравці ринку неодноразово зверталися до української влади з проблемою порушення гарантій та постійних змін правил гри на ринку відновлюваної енергетики (ВДЕ). Україна заявила про свій інтерес у розвитку "зеленої" енергетики в багатьох документах, як стратегічних, так і політичних, але, на думку інвесторів, те, що відбувається в галузі, не відповідає заявам української влади. Керівництво Китайської Національної Групи Корпорацій по Будівельним Матеріалам СNBM (СНБМ) відвідало Україну для донесення своєї позиції в цьому гострому питанні в ході візиту голова правління CNBM International Corporation Джейсон Джанг (Mr. Jinsong Zhang) відповів на кілька питань.

- Яка мета Вашого візиту до України?

Джейсон Джанг: СNBM є одним з найбільших гравців ринку відновлюваної енергетики в Україні, загальна сума інвестицій компанії в сонячну енергетику України склала близько 1 млрд дол., а потужності становлять 1 ГВт. Ми приїхали в Україну, щоб донести свою позицію щодо необхідності збереження умов і гарантій, при яких наша компанія входила на ринок України.

Керівництво CNBM, спільно з радником канцелярії з торгівельно-економічних питань при посольстві Китайської Народної Республіки (КНР) в Україні провели ряд зустрічей з керівництвом профільних Комітетів і державних відомств в енергетиці.

- Як ваша компанія, відноситься до останніх рішень НКРЕКП, зокрема до вирішення знизити тариф для сонячних електростанцій на 55%?

Джейсон Джанг: Ми здивовані таким рішенням. Нас неодноразово запевняли представники Комісії та інші представники української влади, що тариф буде збережений на тому рівні, який був, коли ми повірили Україні і вклали інвестиції. Але їх обіцянки не виконані. Комісія говорить, що ці рішення тимчасові, але те ж саме нам говорили місяць тому, після першого зниження тарифу для сонячної енергетики на 20%.

Компанія CNBM висловлює глибоке здивування щодо непослідовної політики уряду України щодо захисту інвестицій. В результаті зниження тарифу виникла загроза для вкладених державних інвестицій КНР.

Зниження тарифу для вже побудованих сонячних станцій порушує умови, при яких компанія входила на ринок України. Чому він знижений на 55%, а не на 10%, або 20, або 97%? Ми не бачили жодного економічного обґрунтування щодо зниження тарифу до такої величини.

Місяцем раніше тариф був скорочений на 20%, теж без будь-яких обгрунтувань. А останні чотири місяці, до лютого, тариф взагалі не переглядався щодо курсу євро, хоча це передбачено законом.

Величина тарифу була гарантована Законом України до 2029 року.
Коли в 2009 році вводили "зелений" тариф в Україні, його величина (0,4653 євро/кВт*год) була економічно обґрунтованою для сонячних станцій, які будувалися в ті роки. Ця величина співвідносилася з вартістю будівництва та умовами ведення бізнесу в Україні, де високі ризики і кредитні ставки. На момент прийняття цього закону тариф для СЕС, наприклад, у Німеччині чи Італії був на такому ж рівні, при більш низькій вартості капіталу і значно більш розвиненому ринку ВДЕ в цих країнах.

Ми розуміємо складне економічно-політичне становище, в якому перебуває Україна. Але китайські компанії повірили в Україну і в її енергетичний сектор, вклали великі інвестиції в галузь. Ми вважаємо, що, незважаючи на всі складності, гарантії інвесторам повинні зберегтися. І тариф для вже введених в експлуатацію станцій повинен бути на колишньому рівні.

- Як Ви ставитеся до нових законодавчих ініціатив парламентаріїв (у Раді зареєстровано новий законопроект № 2010, що змінює умови на ринку ВДЕ, - ред.)?

Джейсон Джанг: Компанія CNBM підтримує нещодавні законодавчі ініціативи у сфері відновлюваної енергетики. Ці законодавчі ініціативи зберігають гарантії нам, як інвесторам, вже вкладених коштів. Ці ініціативи допоможуть зберегти колишніх інвесторів та залучити нові інвестиції в галузь.

- Які Ваші наступні кроки? Чи вплинуть останні дії Комісії, Міністерства енергетики на подальшу роботу компанії в Україні, чи будуть подальші інвестиції? І якщо так, в які галузі?

Джейсон Джанг: CNBM - державна компанія, тому ми відповідаємо перед нашим урядом за перспективи китайських інвестицій. Зниження тарифу для вже введених в експлуатацію об'єктів є невиконанням зобов'язань уряду України та негативно впливає на економічне партнерство України з Китайською Народною Республікою.

Ми сподіваємося, що наша тверда позиція буде почута. Кожна копійка китайських державних інвестицій, незалежно від країни, в яку вона була вкладена, має бути повернена.

Щодо подальшої співпраці з Україною. Нам відомо про поточні ініціативи уряду України залучити китайські інвестиції і ми готові розглядати різні пропозиції. Так як компанія має великий досвід роботи на українському ринку, країна для нас зрозуміла, ми готові і надалі інвестувати. Але тільки якщо гарантії по вже вкладених коштах будуть дотримуватися.

Довідка про компанію:

СNBM займає 267 місце у топ-500 найбільших компаній світу в списку Fortune Global. Річний оборот компанії складає більше 41 млрд дол.
З 2005 р. CNBM займається фотоэлектрикой - виробництвом полі - та монокристалічних кремнієвих, а також тонкоплівкових у всіх діапазонах сонячних батарей. Компанія входить в число лідерів в Китаї і в світі, її потужності з виробництва сонячних батарей перевищують по 1000 МВт на рік.
Компанія також є №1 в Азії та №3 у світі з виробництва вітряних лопатей.

Китайська Національна Група Корпорацій по Будівельним Матеріалам (СNBM) створена в 1984 р. і є однією з найбільших державних корпорацій Китаю. СNBM займається виробництвом будівельних і механічних матеріалів. Група є №1 у світі по виробництву цементу і гіпсокартону. А також володіє найбільшими в світі потужностями з виробництва скловолокна. У бізнес групи входить також торгівля сталлю, продуктами лісу, будівельним обладнанням, верстатами, мінеральними продуктами, вугіллям і багатьма іншими товарами.