ua en ru

Глава МВФ: В угоді "Базель III" недостатньо розвинений наглядовий компонент

Автор: RBC.UA
Нові міжнародні стандарти банківського капіталу і ліквідності, відомі як "Базель III", - це "крок у правильному напрямі", проте в них недостатньо розвинений наглядовий компонент, вважає директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду (МВФ) Домінік Стросс-Кан.

Нові міжнародні стандарти банківського капіталу і ліквідності, відомі як "Базель III", - це "крок у правильному напрямі", проте в них недостатньо розвинений наглядовий компонент, вважає директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду (МВФ) Домінік Стросс-Кан.

В інтерв'ю італійській пресі глава МВФ признався, що його турбує те, як були розставлені пріоритети при виробленні нової "базельської" угоди.

"Ми добилися успіху у сфері правил (структури банківського капіталу), але нам ще багато потрібно зробити в інших сферах", - цитує Д.Стросс-Кана агентство Reuters.

"Було абсолютно необхідно переписати правила у фінансовому секторі. На даний момент це набагато важливіше, ніж можливі негативні ефекти від посилення регулювання у банківській сфері", - сказав глава МВФ.

Критики нової "базельської" угоди указують, що одного посилення вимог до банківського капіталу недостатньо для того, щоб гарантувати недопущення фінансових криз в майбутньому, - необхідно ретельніше контролювати кредитну діяльність банків.

Нагадаємо, Базельський комітет 12 вересня затвердив новий стандарт "Базель III", що посилює вимоги до капіталу банків з метою запобігання міжнародній кредитній кризі.

Головним пунктом нового стандарту є збільшення так званого основного капіталу I рівня - мінімального розміру ліквідного резерву власного капіталу банку. Даний показник розраховується зі співвідношення суми, складеної з ціни акцій банку і нерозподіленого прибутку, до сукупних ризикованих активів банку. Він збільшений до 4,5%, раніше складав 2%. Крім того, кожний банк зобов'язаний створити спеціальний "буферний резервний капітал" у розмірі 2,5% від своїх активів.

Новий стандарт передбачає підвищення вимоги до капіталу першого рівня банку до 6% замість колишніх 4%, сума високоякісного капіталу повинна бути збільшена банками до рівня 7%.

Згідно ще з одним пунктом угоди, банки зобов'язані створити спеціальний "антициклічний" резерв у розмірі 0-2,5% від капіталу на випадок виникнення кризової ситуації у світовій фінансовій системі.

Проте введення нових норм до структури активів і капіталу банків почнеться з січня 2013 р. і повністю завершиться до січня 2015 р. При цьому з січня 2016 р. по січень 2019 р. банки повинні створити "буферний резервний капітал". Також вирішено, що уряди зможуть надавати приватним банкам новий капітал до січня 2018р.

Стандарти, розроблені Базельським комітетом, стосуються структури активів і якості капіталу банків, а також узгоджений графік їх введення, поступають в листопаді ц.р. на розгляд і затвердження саміту країн фінансової "двадцятки".

У Базельський комітет з банківського нагляду при Банку міжнародних розрахунків входять представники органів банківського нагляду і центральних банків 27 країн світу.