ua en ru

Глава Мінфіну Словаччини: Європі потрібно бути готовою до дефолту Греції

Автор: RBC.UA
Боргова криза в Європі поширилася і політикам необхідно бути готовим до можливості дефолту Греції, вважає глава Міністерства фінансів Словаччини Іван Міклош. "На даний момент ми чекаємо результатів від інспекторів МВФ і ЄС. Вони будуть базою для оцінки позиції Греції і дозволять зрозуміти, наскільки перспектива грецького банкрутства і списань за боргами країни неминуча, і наскільки необхідно готувати нову стабілізаційну програму", - повідомив міністр фінансів Словаччини в інтерв'ю чеським ЗМІ.

Боргова криза в Європі поширилася і політикам необхідно бути готовим до можливості дефолту Греції, вважає глава Міністерства фінансів Словаччини Іван Міклош. "На даний момент ми чекаємо результатів від інспекторів МВФ і ЄС. Вони будуть базою для оцінки позиції Греції і дозволять зрозуміти, наскільки перспектива грецького банкрутства і списань за боргами країни неминуча, і наскільки необхідно готувати нову стабілізаційну програму", - повідомив міністр фінансів Словаччини в інтерв'ю чеським ЗМІ.

"Необхідно мати чіткий план контрольованого банкрутства Греції і дій щодо стримування поширення боргової кризи в регіоні, якщо буде зроблено висновок, що ситуація в Афінах нестабільна", - цитує Reuters слова І. Міклоша, наведені в публікації.

Доповідь "трійки" міжнародних кредиторів (ЄС, МВФ, ЄЦБ) щодо ситуації в Греції буде готова через 2-3 тижні. Від неї залежить виділення Афінам останнього траншу кредиту обсягом 8 млрд євро з першої програми допомоги.

Одночасно І. Міклош висловив думку, що ініціатива введення єдиних облігацій зони євро - це погане рішення. Набагато доцільніше, на його думку, вводити більш суворі правила для порушників "бюджетної дисципліни".

Зазначимо, що голосування в парламенті Словаччини з питання розширення повноважень Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), ще тільки має відбутися. Спостерігачі відзначають, що його результат непередбачуваний.

21 липня 2011р. лідери країн єврозони домовилися дати EFSF право надавати попереджувальні кредитні лінії і викуповувати державні облігації. Ці заходи повинні бути схвалені парламентами всіх держав єврозони. Законопроект був ратифікований парламентами Австрії, Німеччини, Словенії, Бельгії, Греції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Іспанії, Франції, Португалії та Фінляндії.

Раніше заступник міністра фінансів Греції Філіппос Сахинідіс заявив, що Росія і Китай не демонструють значної зацікавленості в купівлі грецьких облігацій. Відзначимо, що заява Сахинідіса розвіяла чутки, що циркулювали в пресі, про те, що Греція має можливість уникнути виділення фінансовій допомозі з боку Європейського союзу і Міжнародного валютного фонду (МВФ) шляхом продажу облігацій Росії або Китаю.

Таке рішення потенційних покупців є закономірним на тлі того, що ймовірність дефолту Греції в найближчі п'ять років - 98%. Розрахунок зроблений на підставі цінової моделі для облігацій виходячи з ціни в 40% від номіналу (тобто саме стільки інвестори отримають, якщо Греція не розплатиться по боргах). Всі облігації - від 2 - до 30-річних - коштують менше 40%.

Уряд цієї держави тепер очікує, що економіка скоротиться на більш ніж 5% цього року (за прогнозами Європейської Комісії - більш ніж на 3,8%). При цьому в ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що Німеччина вже готує плани підтримки своїх банків на випадок дефолту Греції.

Зі свого боку міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинги кількох провідних банків Франції, які є великими власниками грецьких держоблігацій,.

При цьому за словами директора Єврокомісії з економічних та монетарних питань Марко Бутті, контрольована реструктуризація боргів Греції - лише ілюзія, оскільки подібний процес не може протікати, не викликаючи хаосу.

На його думку, щодо Греції існують два омани. Одна з них - це можливість контрольованої реструктуризації, друге - те, що грецькі боргові проблеми можна ізолювати всередині кордонів держави.

Як повідомив Бутті, боргові проблеми, з якими зіткнулася Греція, не можна укласти всередині географічних кордонів держави. "Це ілюзія, а ризик зараження (усього регіону) великий", - сказав Бутті. Він зазначив, що боргова криза легко може поширитися на всю зону євро.

Бутті нагадав, що Єврокомісія та МВФ працюють з експертами з Греції, намагаючись знайти вихід зі сформованої ситуації. Він вказав, що оприлюднена в липні 2011 р. ініціатива з добровільного участі приватних інвесторів у програмі допомоги Греції - це правильний шлях, хоча на ньому зустрінеться чимало труднощів.

При цьому Міністерство фінансів Греції випустило прес-реліз, в якому категорично спростувало чутки про оголошення Афінами дефолту. "Це дуже низька гра, організована спекуляція, спрямована проти євро і єврозони в цілому", - заявив заступник голови уряду, міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос.

Він підкреслив, що основним пріоритетом для Греції є виконання зобов'язань, взятих 21 липня 2011 на екстреному саміті єврозони, коли було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми ЄС/МВФ обсягом 110 млрд євро.

Також повідомлялося, що Афіни можуть звернутися до партнерів по єврозоні з проханням надати їм весь обсяг кредиту до кінця 2013 р., а не до кінця 2014 р., як було домовлено раніше. Причини, які змушують Грецію піти на такий крок, полягають в тому, що країна не може скоротити бюджетний дефіцит до бажаного рівня.

Під тиском Євросоюзу Афіни погодилися на жорстку програму економії, що припускає досягнення бюджетного дефіциту в 7,6% ВВП в 2011 р. і 6,5% ВВП - в 2012 р. Проте, вже зараз ясно, що країна не впорається з цим завданням.

Раніше Філіппос Сахінідіс заявив, що грецька влада має у своєму розпорядженні фінансові кошти, щоб утримати країну на плаву до жовтня.