Глава МЗС Франції: Військові методи проти Ірану призведуть до непоправних наслідків в регіоні
Спроба вирішити іранську ядерну проблему військовим методом викличе дестабілізацію ситуації на Близькому Сході і призведе до непоправних наслідків, вважає міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе. Міністр заявив сьогодні в ефірі радіостанції Europe 1, що Париж як і раніше виступає за посилення санкцій проти Ірану при збереженні діалогу з Ісламською республікою.
"У нас ще є можливості для тиску на Іран за рахунок посилення санкцій, і ми збираємося продовжувати йти по цьому шляху. Військове втручання може призвести до повної дестабілізації регіону", - заявив Жюппе.
Міністр також підтвердив позицію, висловлену раніше Президентом країни Ніколя Саркозі, що Франція не залишиться осторонь, якщо Іран буде загрожувати безпеці Ізраїлю.
4 листопада 2011 р. Саркозі запевнив на саміті G20, що Париж не буде сидіти склавши руки, якщо існування Ізраїлю опиниться під загрозою. "Поведінка Ірану і одержиме бажання розвинути ядерний військовий потенціал порушує всі міжнародні норми, і Франція твердо засуджує неповагу цих норм з боку Ірану", - сказав Президент Франції.
В останні місяці ізраїльські ЗМІ активно пророкують силову акцію проти Ірану, до якої нібито все більше схиляється прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху. Днями ізраїльський Президент Шимон Перес заявив, що Іран стане володарем ядерної зброї, можливо, вже в 2012 р., тому уряд Ізраїлю наближається до вибору силового методу усунення цієї загрози.
Виступу Переса передувала серія великих військових навчань в Ізраїлі, зокрема, в Тель-Авівському окрузі, де військові відпрацьовували навички реагування на ракетний напад.
Зазначимо, в субботу 5 листопада п.р., з'явилася інформація, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) готується оприлюднити доповідь, що містить свідоцтва про секретні розробки ядерної зброї, що ведуться в Ірані. Іранська влада вже заявила, що вважає підготовлений експертами МАГАТЕ документ "сфабрикованим".
Зокрема, глава МЗС Ірану Алі Акбар Салехі заявив, що ці свідчення сфабриковані в інтересах США.
"Американці в минулому вже посилалися на подібного роду документи - пригадаємо скандал з ураном з Нігеру", - заявив він, маючи на увазі підроблені документи, які нібито свідчили про спробу іракського диктатора Саддама Хусейна придбати концентрат урану в Нігері.
Ці документи, крім іншого, були основою для твердження США і Великобританії про те, що Хусейн намагався дістати ядерні матеріали для створення зброї масового знищення. Екс-президент США Джордж Буш-молодший згадав про це в промові перед конгресом за кілька місяців до вторгнення в Ірак, заявивши: "Британський уряд дізнався, що Саддам Хусейн нещодавно намагався отримати істотну кількість урану в Африці". Пізніше Білий дім визнав недоведеність цього факту і заявив, що репліка Буша, відома як "16 слів", була включена в промову необґрунтовано.
Зазначиио, наприкінці жовтня п.р. держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що іранський Корпус вартових ісламської революції (КВІР) все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури.
Клінтон також сказала, що адміністрація планує застосування нових санкцій, щоб змусити Іран припинити діяльність, яка, ймовірно, спрямована на створення ядерної зброї:
Нагадаємо, США звинувачують Іран у прагненні розробити ядерну зброю. У Тегерані заявляють, що мета його ядерної програми - виключно мирна. На думку західних експертів, Іран активно проводить випробування нових видів озброєння, щоб в черговий раз продемонструвати свою позицію, на випадок, якщо західні країни, а саме США, продовжать чинити тиск на Тегеран. Рада безпеки ООН чотири рази вводила міжнародні санкції відносно Ірану. Згідно з резолюціями, проти Тегерана введено ембарго на торгівлю зброєю, з низкою іранських компаній заборонена торгівля і фінансові операції.
Новий виток напруженості у відносинах між країнами виникла 11 жовтня, коли влада США заявила, що розкрила змову двох чоловіків, які діяли за вказівкою іранських спецслужб і планували замах на посла Саудівської Аравії в США Аделя Аль-Джубейра. Їм пред'явлені звинувачення в змові з метою вбивства іноземної посадової особи, а також застосування зброї масового знищення і здійснення акту міжнародного тероризму. США також мають намір звернутися з цього приводу до Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй.
У прийнятій раніше заяві Білого дому говориться, що США і Саудівська Аравія розглядають цю змову як грубе порушення фундаментальних міжнародних норм і моральних принципів. Іран відкинув звинувачення, стверджуючи, що США намагаються відвернути увагу громадськості від власних внутрішніх проблем.
КВІР - іранське військове формування, створене в 1979 р. з воєнізованих загонів ісламських революційних комітетів, прихильників лідера іранських шиїтів великого аятолли Рухолли Мусаві Хомейні, підпорядковується аятоллі Алі Хосейну Хаменеї. Формування брало активну участь у ірано-іракській війні, а також у створенні Хезболли. Війська складаються з сухопутних, військово-морських, повітряних сил і народного ополчення. Для виховання бійців КВІР активно використовуються засоби масової інформації, пропаганда.